Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Pojedyncze pytania na temat projektowania rabat

Pokaż wątki Pokaż posty

Pojedyncze pytania na temat projektowania rabat

Rejzi 21:27, 06 kwi 2018


Dołączył: 18 sty 2018
Posty: 633


Witam, chciałam prosić o radę co posadzić pod tymi drzewkami?
Jest to strona południowa, do południa drzewka są bardzo oświetlone słońcem, po południu płot po lewej stronie sosny stwarza cień. Także nie wiem jakie rośliny sprawdzą się tam na dole-ni to patelnia, ni to cień hmmm
____________________
Teresa nowy ze starego, Mały przedgródek na górce i glinie
kasien78 06:45, 08 kwi 2018

Dołączył: 08 kwi 2018
Posty: 3
Witam!
Proszę o radę, co posadzić pomiędzy lub przed cyprysikami, żeby rozweselić i rozjaśnić ten nieco smutny widok, a jednocześnie uszczelnić trochę żywopłot. Cyprysiki (chyba odmiana Columnaris, z tym, że co roku mąż je przycina i rozrosły się na szerokość) rosną tu już jakieś 12-13 lat.
Były tu już, kiedy się wprowadziliśmy, są w dobrym stanie, bo staram się o nie dbać.
Tworzę swój ogród od dwóch lat, ale na tę część jakoś nie mam pomysłu.

Myślałam o drzewach, krzewach liściastych z jasnozielonym ulistnieniem, np perukowiec podolski Golden Spirit, lub jasnozielony klon. Po głowie chodzi mi też miłorząb japoński Mariken (to akurat iglaste )

Będę wdzięczna za sugestie.

Dodam jeszcze, że gleba jest gliniasta i to południowa strona działki.
kasien78 07:04, 08 kwi 2018

Dołączył: 08 kwi 2018
Posty: 3
Rejzi napisał(a)


Witam, chciałam prosić o radę co posadzić pod tymi drzewkami?
Jest to strona południowa, do południa drzewka są bardzo oświetlone słońcem, po południu płot po lewej stronie sosny stwarza cień. Także nie wiem jakie rośliny sprawdzą się tam na dole-ni to patelnia, ni to cień hmmm


Witaj Rejzi!
Może rabata bylinowa z jeżówek, traw, albo czerwonych berberysów. Jeśli lubisz róże, to też wyglądałyby tu pięknie,w kolorze jaki lubisz. Tam z lewej jakaś pnąca róża mogłaby zasłonić ścianę z tyłu.
kasien78 07:05, 08 kwi 2018

Dołączył: 08 kwi 2018
Posty: 3
Rejzi napisał(a)


Witam, chciałam prosić o radę co posadzić pod tymi drzewkami?
Jest to strona południowa, do południa drzewka są bardzo oświetlone słońcem, po południu płot po lewej stronie sosny stwarza cień. Także nie wiem jakie rośliny sprawdzą się tam na dole-ni to patelnia, ni to cień hmmm


Witaj Rejzi!
Może rabata bylinowa z jeżówek, traw, albo czerwonych berberysów. Jeśli lubisz róże, to też wyglądałyby tu pięknie,w kolorze jaki lubisz. Tam z lewej jakaś pnąca róża mogłaby zasłonić ścianę z tyłu.
frezja 10:02, 08 kwi 2018


Dołączył: 01 kwi 2014
Posty: 11313
kasien78 napisał(a)
Witam!
Proszę o radę, co posadzić pomiędzy lub przed cyprysikami, żeby rozweselić i rozjaśnić ten nieco smutny widok, a jednocześnie uszczelnić trochę żywopłot. Cyprysiki (chyba odmiana Columnaris, z tym, że co roku mąż je przycina i rozrosły się na szerokość) rosną tu już jakieś 12-13 lat.
Były tu już, kiedy się wprowadziliśmy, są w dobrym stanie, bo staram się o nie dbać.
Tworzę swój ogród od dwóch lat, ale na tę część jakoś nie mam pomysłu.

Myślałam o drzewach, krzewach liściastych z jasnozielonym ulistnieniem, np perukowiec podolski Golden Spirit, lub jasnozielony klon. Po głowie chodzi mi też miłorząb japoński Mariken (to akurat iglaste )

Będę wdzięczna za sugestie.

Dodam jeszcze, że gleba jest gliniasta i to południowa strona działki.


A może te drzewka, które już rosną przesadzić w to miejsce..i wygodniej do koszenia. Marikeny, to nie jest dobry pomysł..bardzo późno startują, lubią przemarzać i tak szybko nie "zapełnią" luki. Prędzej cos o czerwonym wybarwieniu, np. śliwa Pissardi.
____________________
Ewa - Ogrodowy song
frezja 10:05, 08 kwi 2018


Dołączył: 01 kwi 2014
Posty: 11313
Rejzi napisał(a)


Witam, chciałam prosić o radę co posadzić pod tymi drzewkami?
Jest to strona południowa, do południa drzewka są bardzo oświetlone słońcem, po południu płot po lewej stronie sosny stwarza cień. Także nie wiem jakie rośliny sprawdzą się tam na dole-ni to patelnia, ni to cień hmmm


Wcześniej iglaczka podkrzesać i będzie miejsce na byliny. Szerszy kadr przydał by się...co tam jeszcze jest, do czego nawiązać.
____________________
Ewa - Ogrodowy song
Rejzi 08:34, 09 kwi 2018


Dołączył: 18 sty 2018
Posty: 633
To cała szerokość ogródka. Pomiędzy domkiem i sosna wsadziłam turzuce evergoldy i derenie sibirica (na zdjeciu ich jeszcze nie ma). Zrobic pod tymi rodkami inną rabate? Czy też turzuce posadzić? Pomocy

frezja napisał(a)


Wcześniej iglaczka podkrzesać i będzie miejsce na byliny. Szerszy kadr przydał by się...co tam jeszcze jest, do czego nawiązać.
____________________
Teresa nowy ze starego, Mały przedgródek na górce i glinie
frezja 11:31, 09 kwi 2018


Dołączył: 01 kwi 2014
Posty: 11313
Rejzi napisał(a)
To cała szerokość ogródka. Pomiędzy domkiem i sosna wsadziłam turzuce evergoldy i derenie sibirica (na zdjeciu ich jeszcze nie ma). Zrobic pod tymi rodkami inną rabate? Czy też turzuce posadzić? Pomocy



Nie myślałaś, aby obsadzić czymś część obok altany..wzdłuż płotu ?
np. cisami. Fajne tło by było dla innej roślinności i dla drzewek już rosnących też.
____________________
Ewa - Ogrodowy song
Rejzi 11:40, 09 kwi 2018


Dołączył: 18 sty 2018
Posty: 633
frezja napisał(a)


Nie myślałaś, aby obsadzić czymś część obok altany..wzdłuż płotu ?
np. cisami. Fajne tło by było dla innej roślinności i dla drzewek już rosnących też.


Tam już mam derenie i turzuce. Tylko na fotce ich nie widać.. Resztę mam już zaplanowaną. Mój problem to ten kąt z rodkami i sosną, nie wiem co tam posadzić?
____________________
Teresa nowy ze starego, Mały przedgródek na górce i glinie
Rejzi 12:24, 09 kwi 2018


Dołączył: 18 sty 2018
Posty: 633

To nowsze zdjęcie. Tu widać trochę turzuce i derenie. Posadzić te same turzuce pod sosną?
____________________
Teresa nowy ze starego, Mały przedgródek na górce i glinie
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies