Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Pojedyncze pytania na temat projektowania rabat

Pokaż wątki Pokaż posty

Pojedyncze pytania na temat projektowania rabat

avellan 13:21, 13 cze 2018


Dołączył: 24 mar 2015
Posty: 36
Witam, przeglądam wasze ogrody i w niektórych zakochałam się bez reszty. Staram się nimi inspirować ale chyba niezbyt mi to wychodzi, w każdym razie dużo przesadzam . Mam problem z częścią tej rabaty, nie do końca jestem pewna swojej koncepcji, byłabym wdzięczna za pomoc. W tej chwili od lewej strony rośnie sosna (nie wiem jaka odmiana, posadził ją poprzedni właściciel) hortensja magicalcandle, rhododendron Cunningham's White i hortensja phantom, a za nią sosna, dalej Kalina sztywnolistna. Rhodendrona, chcę przenieść w inną część ogrodu (za klon Aurerum) i zrobić tam większe skupisko różaneczników. Zastanawiam się co posadzić zamiast tego rhododendrona, myślę o bzie Black Lace Eva, myślicie że to dobry pomysł ? Mam jeszcze 3 hortensje Bobo i 1 hortensję Limelight oraz 4 żurawki Black Pearl (zostały z innej rabaty) Hortensję Limelight planowałam posadzić za kaliną sztywnolistą, a może dać ją zamiast tego bzu, lub posadzic coś zupełnie innego?
kamil_360 13:58, 13 cze 2018


Dołączył: 27 sie 2015
Posty: 103
Martaka88 napisał(a)
Witajcie,

Doradzcie proszę o co dosadzić do rabaty w wystawie wschodniej.

Tuż za rządem funkii było sporo krzewów irysów, kóre były wyżesz od funkii- taka oto skarpa z zachowaniem podziału na wysokość, teraz one przekwitły, zostały mi same sciete zielone sztywne habazie wygląda to źle

chce się chyba pozbyc tych irysów, gdzies je przesadzic na drugi rok, ale pytanie- co teraz wstawic zamiast nich? żeby pasowało do funkii ( juz mają napewno kilka lat, są bardzo duże) żeby tworzyło za nimi wyższą ścianę.

z góry dzięki za porady


Ja bym dał rodgersje (kasztanowco- i/lub tarczolistna), ewentualnie parzydło leśne, jeśli ma to być wyższe od funkii.
Choć część irysów (jeśli to i. syberyjskie) zostawiłbym.

moją ostatnią inspiracją z kolei są niebieskie irysy syberyjskie wokół zielono-żółto-listnych klonów, np. klonu Schirasawy 'Aureum'
____________________
Kamil Cel: podrasować własny ogród
gosiacz22 10:04, 14 cze 2018


Dołączył: 26 cze 2015
Posty: 197
Wzdłuż ogrodzenia mam posadzone szmaragdy a przed nimi 7 hortensji Melba Fraise.Przed nimi 8 rozplenic Hameln i 3 miłorzęby Mariken szczepione. Chciałabym dosadzić tam jeszcze coś żeby kwitło wiosną albo coś zimozielonego. Macie może jakieś pomysły? Myslałam o żurawkach i jeszcze czymś bo mam jeszcze 90 cm do obsadzenie wszerz i 6 m wzdłuż.
____________________
Gosia Raczkujący ogród u Gosi
loretta 12:05, 14 cze 2018

Dołączył: 01 cze 2015
Posty: 87
kamil_360 napisał(a)


Ja bym dał rodgersje (kasztanowco- i/lub tarczolistna), ewentualnie parzydło leśne, jeśli ma to być wyższe od funkii.
Choć część irysów (jeśli to i. syberyjskie) zostawiłbym.

moją ostatnią inspiracją z kolei są niebieskie irysy syberyjskie wokół zielono-żółto-listnych klonów, np. klonu Schirasawy 'Aureum'



Zdecydowanie fajny pomysl, to parzydło też, chć u mnie posadzone w tym roku jest jeszcze mikrutkie. Odradzałabym w ciemnym miejscu i na ciemnym tle bez czarny w odmianie czarnolistnej bo po prostu zginie Ale bez czarny zwyklak, nawet wykopany gdzieś z pola, by od razu był większy?
dzika_roza 12:23, 14 cze 2018


Dołączył: 21 cze 2017
Posty: 577
mam posadzoną wiśnię Umbraculiferę, miskanta ML i dwie hortnesje Vanille Fraise.
Idzie do mnie 7 żurawek Obisdian.
Zastanawiam się czy posadzić je tak jak na rysunku (bordowe kółeczka), czy może coś dołożyć jeszcze? Tylko co i jak?
Pomożecie?
____________________
...jestem sobie ogrodniczka...
Martaka88 16:18, 14 cze 2018

Dołączył: 11 kwi 2018
Posty: 41
kamil_360 napisał(a)


Ja bym dał rodgersje (kasztanowco- i/lub tarczolistna), ewentualnie parzydło leśne, jeśli ma to być wyższe od funkii.
Choć część irysów (jeśli to i. syberyjskie) zostawiłbym.

moją ostatnią inspiracją z kolei są niebieskie irysy syberyjskie wokół zielono-żółto-listnych klonów, np. klonu Schirasawy 'Aureum'



Kamil - pierwsze słyszę o czymś takim nigdy na oczka nie widziałam
ładne te rodgersje! tylko, że tam chociaz jest od wschodu to jednak do 13:00 jest sporo słońca...
Parzydła leśnie mi się bardziej tak swojsko kojarzy w sumie...a chciałabym chyba bardziej taką rabatę nowoczesną? to moze być oczywiście moje odczucie młody ze mnie ogrodnik, ale uwielbiam wlasnie funkie, wszelkie trawy, turzyce, iglaki. kawałek tej rabatki wklejam. Nie ma juz tam miesty i szczypiorku wiec i po bokach coś nasadzić muszę... za rabatą, za przejsciem na tle domu sosna i jałowiec. Irysyk fajnie wyglądały jak kwitły, chociaż to mimo wszystko nie mój kolor

kamil_360 16:16, 18 cze 2018


Dołączył: 27 sie 2015
Posty: 103
Hm...Skoro do 13:00 jest słońce, to miskanty powiny dać radę.
Może nie osiągną wtedy pełnej wysokości, ale dobierając co wyższe odmiany efekt i tak uzyskamy - tzn. będziemy mieć kolejne piętro.
Rodgersje dopiero co kupiłem, wiec nie powiem na 100%, ale sądzę,że też dadzą radę w takim miejscu, jeśli będą mieć zapewnioną wilgoć.

nic innego nie może mi przyjść do głowy, ale dobrze byłoby trochę te proste linie zmierzwić, i poprzelatać czymś, co dałoby lekkości. Ja tak to widzę.

A irysy masz cudne!!
Ja właśnie się rozglądam za syberyjskimi
____________________
Kamil Cel: podrasować własny ogród
kamil_360 16:30, 18 cze 2018


Dołączył: 27 sie 2015
Posty: 103
dzika_roza napisał(a)
mam posadzoną wiśnię Umbraculiferę, miskanta ML i dwie hortnesje Vanille Fraise.
Idzie do mnie 7 żurawek Obisdian.
Zastanawiam się czy posadzić je tak jak na rysunku (bordowe kółeczka), czy może coś dołożyć jeszcze? Tylko co i jak?
Pomożecie?


A może w półokręg te żurawki? Tylko wypukły do góry, nie do dołu.
'Obsidian' jest chyba czarna z tego co kojarzę, wiec może coś kontrastowego? Lime Marmalade jest limonkowożółta. Ale wymaga bezwzględnego cienia, inaczej liście się przypalają. Są też 'Lime Rickey' czy 'Citronelle', jednak o ich tolerancji na promienie Słońca nic nie wiem.
____________________
Kamil Cel: podrasować własny ogród
A_gawa 18:43, 18 cze 2018


Dołączył: 18 sie 2012
Posty: 1467
Szukam roślin z kwiatami ciemnogranatowymi.
Czy moglibyście podać jakieś sprawdzone byliny?
____________________
Agnieszka - W cieniu uśmiechniętego anioła
MagdaSow 12:32, 26 cze 2018

Dołączył: 15 maj 2018
Posty: 5
Kochani, jak zagospodarować ten wydzielony obszar?
Strona północno-zachodnia,bajzel łokrutny,brak zmysłu ogrodniczego zachodzące słońce litości nie miało i spaliło bukszpan i żurawki ...:/



Na działce mam stary sad, kilka bukszpanów,brzozy, wierzby świerki i milion pińcet rudbekii i nagietków- teściowa siała...

HELPUNKUUU!

Za każdą wskazówkę serdecznie dziękuję
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies