Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Pojedyncze pytania na temat projektowania rabat

Pokaż wątki Pokaż posty

Pojedyncze pytania na temat projektowania rabat

AnnaCh 21:43, 23 sie 2018


Dołączył: 10 mar 2015
Posty: 12213
Ja bym brabantów nie sadziła, żeby były ładne i gęste trzeba je ciachać w pionie i poziomie. Fakt bardzo szybko rosną. Szmaragdy o wiele ładniejsze są. Ale to moja opinia tylko
____________________
Ania - Malutki pod lasem
sarenka 04:02, 24 sie 2018


Dołączył: 19 mar 2015
Posty: 6601
Witam wszystkich.
Mam taki oto zagwozdke... Śnieg z dachu spada z największą siłą około metra od ściany, a chciałam tam zrobić rabatę i posadzić małe hortensje, żurawki na obrzeża,rozchodniki i nie wiem co jeszcze co na wiosnę się przycina. Tak myślałam, żeby ta rabatę zrobić około 100-120 cm.
Czy to ma sens bo wtedy żurawki by były śniegiem przygniatane, choć i hortensjom się dostanie.
Drugie pytanie- czy elewacje czymś zabezpiecza się żeby wilgoć nie podchodziła bo przecież byliby to podlewane.
I trzecie pytanie, jeśli szmaragdy nie były w dobrych odstępach sadzone,tzn raz jest 60, raz 55, gdzieś indziej jest 45 cm odstępów to co z nimi zrobić- poprzessdzsc co druga tam gdzie za gęsto czy zostawic choć będą za ciasno miały, narazie rosną jakieś 2 lata, ale za 1-2 lata już będą miały ciasno.
____________________
Magda W samym sloncu
Gardenarium 06:56, 24 sie 2018


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Wiaan napisał(a)
Basia8 czy tuja brabant jest tak soczyscie zielona jak szmaragd?


Nie, jest najgorszą tują na żywopłot, ma szyszki więc zwykle wygląda na brązową a nie soczyście zieloną.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Gardenarium 06:59, 24 sie 2018


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
sarenka napisał(a)
Witam wszystkich.
Mam taki oto zagwozdke... Śnieg z dachu spada z największą siłą około metra od ściany, a chciałam tam zrobić rabatę i posadzić małe hortensje, żurawki na obrzeża,rozchodniki i nie wiem co jeszcze co na wiosnę się przycina. Tak myślałam, żeby ta rabatę zrobić około 100-120 cm.
Czy to ma sens bo wtedy żurawki by były śniegiem przygniatane, choć i hortensjom się dostanie.
Drugie pytanie- czy elewacje czymś zabezpiecza się żeby wilgoć nie podchodziła bo przecież byliby to podlewane.
I trzecie pytanie, jeśli szmaragdy nie były w dobrych odstępach sadzone,tzn raz jest 60, raz 55, gdzieś indziej jest 45 cm odstępów to co z nimi zrobić- poprzessdzsc co druga tam gdzie za gęsto czy zostawic choć będą za ciasno miały, narazie rosną jakieś 2 lata, ale za 1-2 lata już będą miały ciasno.


Przy domu obowiązkowa jest opaska min. 30-40 cm - z kostki, lub krawężnika i grysu/kamyczków.
Rabatę robi się poza obszarem spadania śniegu, bliżej domu, śnieg zwykle spada nieco dalej, trzeba to oznaczyć zimą.

Nie ma sensu przygniatania jakichkolwiek roślin.
Szmaragdy -0 pokaż zdjęcie jak to wygląda. Z reguły takich odstepów nierównych na 5 cm się nie koryguje, szkoda czasu,.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
sarenka 07:22, 24 sie 2018


Dołączył: 19 mar 2015
Posty: 6601
Gardenarium napisał(a)


Przy domu obowiązkowa jest opaska min. 30-40 cm - z kostki, lub krawężnika i grysu/kamyczków.
Rabatę robi się poza obszarem spadania śniegu, bliżej domu, śnieg zwykle spada nieco dalej, trzeba to oznaczyć zimą.

Nie ma sensu przygniatania jakichkolwiek roślin.
Szmaragdy - pokaż zdjęcie jak to wygląda. Z reguły takich odstepów nierównych na 5 cm się nie koryguje, szkoda czasu,.

Dziękuję Ci za pomoc Danusiu.
To plan,którego się trzymałam od dawna. Nie wymyśliłam nic innego,a mam jakieś 30 doniczek z żurawkami,i inne rośliny. Żałuję,że wcześniej nie zadałam tu pytania bo żadnej alternatywy nie mam.
Zdj tuj wyślę później
____________________
Magda W samym sloncu
Wiaan 09:12, 24 sie 2018


Dołączył: 01 cze 2017
Posty: 5191
Gardenarium napisał(a)


Nie, jest najgorszą tują na żywopłot, ma szyszki więc zwykle wygląda na brązową a nie soczyście zieloną.


Czy posadzenie szmaragdów co 80 cm patrząc przyszłościowo jest ok?
Zapytam jeszcze przy okazji o identyfikację cyprysika bo chciałam posadzić na rabacie ale nie wiem jaki to gatunek i jaki wyrośnie, zadałam pytanie w rozpoznawaniu iglaków ale nikt nie odpowiedział
____________________
Aneta Ogrodowe wariacje
A_gawa 09:16, 24 sie 2018


Dołączył: 18 sie 2012
Posty: 1468
Szukam rośliny zadarniającej do towarzystwa miskantowi Morning Light. Czy lepiej będzie wyglądać zielono-żółta trzmielina czy zielono-biała? A może zupełnie coś innego?
Bardzo Was proszę o propozycję.
Wystawa południowa.
____________________
Agnieszka - W cieniu uśmiechniętego anioła
sarenka 09:46, 24 sie 2018


Dołączył: 19 mar 2015
Posty: 6601
Danusiu, tak wyglądają te tuje. Połowica moja nie chce ich ruszać.


Tam gdzie cheastowisko to będę z tym walczyć, ale randap trzeba kupić :/
____________________
Magda W samym sloncu
marcin_adamczyk 10:48, 24 sie 2018

Dołączył: 17 maj 2014
Posty: 44
sarenka napisał(a)

Tam gdzie cheastowisko to będę z tym walczyć, ale randap trzeba kupić :/



A nie można mechanicznie? Roundap powinien zniknąć ze świadomości każdego, kto dba o to co, go otacza....
sarenka 11:24, 24 sie 2018


Dołączył: 19 mar 2015
Posty: 6601
marcin_adamczyk napisał(a)



A nie można mechanicznie? Roundap powinien zniknąć ze świadomości każdego, kto dba o to co, go otacza....

Wiem o tym,ale nie ma chętnego kto poszedłby w to siedlisko kleszczy. Prócz nawłoci rośnie jeszcze:Kolczurka klapowana,Rdestowiec ostrokończysty, podagrycznik pospolity. Jak się tego pozbyć bo bardzo mi to psuje i widok i to,że dosłownie wpełza na podwórko :/
____________________
Magda W samym sloncu
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies