Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Pojedyncze pytania na temat projektowania rabat

Pokaż wątki Pokaż posty

Pojedyncze pytania na temat projektowania rabat

aneczka_a 11:23, 31 sie 2018


Dołączył: 27 sie 2015
Posty: 53
Witam, udało mi się upolować piękną, wysoko szczepioną brzozę youngii, poradźcie proszę czy kosodrzewina (np. pumilio), rozchodnik i rozplenica (hameln lub little bunny) to dobre towarzystwo? Dadzą przy niej radę? Rabatka ma powstać przy tarasie
____________________
deszczowymaj 14:36, 31 sie 2018


Dołączył: 04 gru 2014
Posty: 7729
Witam, pomóżcie pliss

Jestem w trakcie zakładania rabaty,chcę (delikatnie) osłonić się od strony ulicy,chodnika.Nie zależy mi na szczelnym (murze) ponieważ jest to rabata na samym przodzie ogrodu,tuż przy furtce, a część wypoczynkowa znajduje się na tyłach.

A więc tak ..posadziłam już tuje szmaragdy,śliwy wiśniowe i tawułę,między tujami zrobiłam duże odstępy aby między nimi posadzić coś innego i tu mam duży problem...bo nie mam bladego pojęcia co ..
Myślałam o miskantach,ale czy one będą dobrze wyglądały i czuły się między tujami?
Tawuła szara? a może hortensje bukietowe?
A może zupełnie coś innego ? Podpowiedzcie proszę
dodam jeszcze ,że słonko operuje tam przez cały dzień

A dla zobrazowania sytuacji
mój misterny projekt
____________________
JoannaJeżówkowe-Love ***Jeżówkowe-Love wizytówka
deszczowymaj 14:45, 31 sie 2018


Dołączył: 04 gru 2014
Posty: 7729
Nie widać na nim zbyt wiele,tak na szybko:
u góry tuje szmaragdy
niżej śliwa wiśniowa pissardii na pniu
i te żółte kółeczka to tawuła golden princess
po lewej żywopłot z tuji brabant a po prawej niski żywopłot z takiego paskudnego szaro-zielonego iglaka (nie mogę przypomnieć sobie nazwy)
____________________
JoannaJeżówkowe-Love ***Jeżówkowe-Love wizytówka
pawel2806 15:05, 31 sie 2018


Dołączył: 04 mar 2014
Posty: 918
fajnie jakbyś dodałą zdjęcie jak to na żywo wygląda
Jakie warunki panują w tym miejscu - strony świata, gdzie znajduje się dom itd.
Miskanty pomiędzy tuje niekoniecznie ponieważ będą zacieniały i w przyszłości mogą prowadzić do ogołacania się tuj
____________________
N-ce Garden* The Bigger the N-cer**
Gardenarium 16:08, 31 sie 2018


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Miskanty wysuń nieco do przodu. Nie między tujami.

Jaki kształt ma mieć rabata i do czego się odnosi, z której strony patrzy się na nią. Za mało informacji, można trafić kulą w płot.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
deszczowymaj 16:30, 31 sie 2018


Dołączył: 04 gru 2014
Posty: 7729


Wrzucam jeszcze jedno zdjęcie..
dom jest po prawej stronie i jest dość niski,także nie zacienia rabaty.
____________________
JoannaJeżówkowe-Love ***Jeżówkowe-Love wizytówka
deszczowymaj 16:43, 31 sie 2018


Dołączył: 04 gru 2014
Posty: 7729
Gardenarium napisał(a)
Miskanty wysuń nieco do przodu. Nie między tujami.

Jaki kształt ma mieć rabata i do czego się odnosi, z której strony patrzy się na nią. Za mało informacji, można trafić kulą w płot.



Danusiu chciałabym aby to nie był typowy gęsty żywopłot,dosyć mam patrzenia na wszędobylskie wielkie tujowe ściany .Dlatego pomyślałam o czymś ażurowym,coś co delikatnie zasłoni ogród od strony ulicy i przechodniów.


Rabata widoczna jest z centralnego punktu w ogrodzie i widać ją także przez okno kuchenne .

No i przechodnie mają przez nią widok na cały ogród

A kształt to prostokąt,przed nią jest trawnik
____________________
JoannaJeżówkowe-Love ***Jeżówkowe-Love wizytówka
sarenka 22:14, 01 wrz 2018


Dołączył: 19 mar 2015
Posty: 6601
Mam takie pytanie, Sadząc hortensje w szpalerze, gdzie jest zwęzenie rabaty (licząc od tuj) 180 cm do 100 cm- jak mozna to jakoś to zejscie połączyć i zakończyć rabatę?
____________________
Magda W samym sloncu
sarenka 10:08, 02 wrz 2018


Dołączył: 19 mar 2015
Posty: 6601
Poza tym rabata ma 225 cm
Tuje od podmurówki posadzone są 50 cm
Tak myślałam, że hortensje posadzić 100-110 cm od tuj, ale czy to wystarczy?
Wtedy z przodu zostaje już malo,maks 65 cm- czy to wystarczy,żeby posadzić np rozchdoniki,żurawki, tawuły, tawułki. Mam też jakaś Turzycę najprawdopodobniej i jakieś trawy też bym chciała,ale to już nie w tym sezonie
Nie wiem jak to ugryźć, jak się zabrać bo rabata czeka na obsadzenie ( ale nie wiem ile hortensji kupić)
____________________
Magda W samym sloncu
pawel2806 10:24, 02 wrz 2018


Dołączył: 04 mar 2014
Posty: 918
Jak sama piszesz 65 to mało żeby dosadzać coś do hortensji, zostaw tylko hortensje powstanie piękny szpaler, posadż je co 120/130 od siebie

____________________
N-ce Garden* The Bigger the N-cer**
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies