Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Pojedyncze pytania na temat projektowania rabat

Pokaż wątki Pokaż posty

Pojedyncze pytania na temat projektowania rabat

Kim 19:20, 07 sie 2019


Dołączył: 07 kwi 2019
Posty: 1703
Chciałam zapytać o radę myślę nad rabatką ktorą powiększyłam jak ją zapełnić
Myślałam o drzewie konkretnie dąb błony Green Dwarf na skraju rabatki ,tujki danica i może jakieś trawy


Przy płocie będzie żywopłot z cisa


____________________
Bożena https://www.ogrodowisko.pl/watek/9782-akcja-reanimacja-zmiany-w-ogrodzie-czas-zaczac
szarotka 21:39, 07 sie 2019


Dołączył: 24 maj 2019
Posty: 65
Gardenarium napisał(a)
Ja bym przeciągała delikatnie już gałązki, żeby zarastały płot i nie było widać siatki. Będziesz miała tło za darmo. Nie warto sadzić, skoro te przelezą i się zazieleni


No i super w takim razie nie sadzę

Dziękuję pięknie za odpowiedz
____________________
Maja *.:U szarotki:. *
EwciaK 13:36, 09 sie 2019


Dołączył: 13 lis 2014
Posty: 78
Kochani pomóżcie proszę. Na załączonym zdjęciu widać kawałek działki wzdłuż wjazdu na posesję. Nie ukrywam, że jest to moja zmora i służy trochę za przechowalnik. Jak widać po lewej stronie rosną różne przypadkowe rośliny, które bądź kupiłam sama, bądź dostałam i nie wiedziałam gdzie je utknąć. Mam na ten kawałek pewien pomysł, ale potrzebuję dobrej, mądrej rady, a jak wiadomo po takie rady tylko tutaj można się zgłosić. Od dawna planowałam "przebudowę", ale teraz będę zmuszona wykopać roślinki ponieważ mój M będzie zakopywał rury odwadniające działkę tak żeby podlewały żywopłot z tuji i jest okazja żeby coś pozmieniać.
____________________
Ogród na Kurpiach
EwciaK 13:49, 09 sie 2019


Dołączył: 13 lis 2014
Posty: 78
Szukałam odpowiedniego zdjęcia żeby pokazać co wymyśliłam. Jak za słabo widać to dajcie znać wyskoczę na zewnątrz i pstryknę lepsze. W tym miejscu marzy mi się żwirowy placyk z ławeczką. Wymyśliłam, że w rogu posadzę jakieś drzewo o bordowych liściach. Myślałam o perukowcu albo może śliwa Nigra pod drzewem hortensje Anabell i jakieś wysokie trawy, a przed nimi ławeczka. No i nie wiem jak to zaaranżować. Pomóżcie proszę. Martwię się tylko jedną rzeczą. Na ścianie garażu rośnie winobluszcz, który "włazi" dosłownie wszędzie i obawiam się czy nie zagłuszy tych moich roślinek.
____________________
Ogród na Kurpiach
EwciaK 13:52, 09 sie 2019


Dołączył: 13 lis 2014
Posty: 78

____________________
Ogród na Kurpiach
EwciaK 14:05, 09 sie 2019


Dołączył: 13 lis 2014
Posty: 78
Czerwoną linią na zdjęciu zaznaczyłam dokąd mam miejsce do wykorzystania. Wybaczcie, ale zdolności plastycznych u mnie brak. Od ściany z bluszczem do miskanta, który mógłby zostać tam gdzie jest, ale nie musi, mam 4 metry ( ale mogę zrobić więcej) i w drugą stronę prawie tyle samo. W miejscu gdzie stoi donica z jednorocznymi kwiatami jest zakryta studnia. Na przechowalniku mam do wykorzystania trzy krzaczki róż, irysy w białym, fioletowym i prawie czarnym kolorze, białą naparstnicę oraz sporo cebulek tulipanów. Myślałam też o lawendzie przy ławeczce żeby przyjemnie pachniało. I zapomniałam o hortensji na pniu, która tam sobie mieszka. Jak sami widzicie totalny misz masz tam jest w tej chwili.

Mam też do wykorzystania wiąz camperdowni oraz wysoką trawę "bambusa".
____________________
Ogród na Kurpiach
EwciaK 14:20, 09 sie 2019


Dołączył: 13 lis 2014
Posty: 78

Dalszą część planuję następująco. Czerwona linia wyznacza rabatę z hortensjami limelight. Tutaj mam 9 metrów i planuję wsadzić 10 szt, przed nimi coś do wsparcia, może thuja danica, a pomiędzy trawa red baron i żurawki. I tu moje pytanie czy takie zestawienie ma sens i jak szeroka powinna być rabata żeby wszystko się zmieściło. Na zdjęciu zaznaczyłam migdałka, który jest do przesadzenia i może być wykorzystany przy placyku, tylko nie mam na niego pomysłu.
____________________
Ogród na Kurpiach
EwciaK 14:35, 09 sie 2019


Dołączył: 13 lis 2014
Posty: 78
Kochani ta część działki kończy się rabatką z białym lilakiem szlachetnym, po słupie pnie się powojnik, dołączyła do nich niedawno trawa gracillimus i jak widać są tu kulki bukszpanowe i tuja na nóżce. Chciałabym tutaj dosadzić hortensję vanilla fraise i zrobić ciurkadełko w kształcie kulki. Tylko znowu pytanie jak to rozmieścić. Ponadto zastanawiam się jak poprowadzić linię rabaty. Tutaj mam koło, wzdłuż hortensji pod tujami byłoby prosto, a placyk pod ławeczkę też chciałabym w kształcie koła. Dodam, ze z drugiej strony domu rabaty są falowane. Pomożecie?

____________________
Ogród na Kurpiach
Wiaan 17:44, 09 sie 2019


Dołączył: 01 cze 2017
Posty: 5089
Powiedzcie proszę czy to bardzo niepoprawnie jak niektóre rosliny są posadzone parzyscie? Tak mi akurat pasowało a po fakcie poczytałam że tak się nie powinno
____________________
Aneta Ogrodowe wariacje
Gardenarium 06:27, 10 sie 2019


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Ewcia, za bardzo wtłaczasz rośliny pod kzrewy już istniejące, rabata nie ma oddechu, odsuń ją nieco od roślin już posadzonych. Bukszpany pod lilakiem są za blisko.

Aby cokolwiek doradzić i jak ma przebiegać linia rabaty, musiałabym wiedzieć jak przebiega nawierzchnia/żwirek??
Narysuj jakiś plan w sensie rzut z góry, bo linii rabat bez tego nie da się zaplanować ani zaproponować.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies