Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Pojedyncze pytania na temat projektowania rabat

Pokaż wątki Pokaż posty

Pojedyncze pytania na temat projektowania rabat

Elka 21:14, 15 mar 2020


Dołączył: 04 cze 2015
Posty: 441
Olezia napisał(a)



Ooo widze, ze z podobnym problemem walczymy. U nas tez taka kolejność najpierw thuja pozniej.plot, ale my.przesadzilismy tuje na prosto. Tylko ze nasze byly jeszcze male i.mogliśmy sobie na to pozwolic. Tez myslalam zeby cos posadzic za nimi, ale skonczylo sie na przesadzaniu. Powiem Ci o czym ja myslalam. Myslalam posadzic z tylu wisnie Umbra, a thuje strzyc tak aby korony wisni byly ponad nimi. U Ciebie mozna by bylo tak przyciac thuje na prosto, albo wrecz na ukos. Czyli na poczatku szpaleru wyzsze, stopniowo nizej, nizej, nizej. I tam gdzie to nizej te wystajace ponad nimi kule Umbra. Ale nie wiem, czy to by Ci sie podobalo. Skonsultuj to prosze z kims bardziej swiadomym ogrodowiskowo niz ja bo moze trochę mnie za mocno fantazja nosić, ale tak mialam u siebie zrobic


Dzięki za podpowiedź. Co prawda raczej nie widzę możliwości takiego podcięcia tui, ale na drzewka bym nie wpadła. przemyślę to jeszcze.
____________________
Elka Nieśmiałe pierwsze kroki
paumaj 11:41, 16 mar 2020

Dołączył: 16 mar 2020
Posty: 1
Dzień dobry Państwu
Wklejam zdjęcie z gogle maps z rozmieszczeniem naszej działki.
Mam problem z rabatą wzdłuż ogrodzenia. Ma ona prawie 100metrów długości a szerokości tylko metr i to mnie tak ogranicza. Za posadzenie czegoś tam biorę się już trzeci rok, ciągle jestem niezdecydowana i dochodzę do wniosku, że lepiej poczekać niż potem przekopywać rośliny. Ale tej wiosny ustaliłam sobie już termin ostateczny ale dalej pomysłów brak. Jedynie wiem, że nie chcę gęstego żywopłotu. Tuje odpadają - po prostu jakoś mi się nie podobają.
Jedynie czego jestem pewna to rabaty z hortensjami na równoległej krawędzi ogrodzenia. Taras planuję obsadzić lawendą wymieszaną z innymi roślinami.
Możecie doradzić, co mogłabym posadzić na tej długiej rabacie? Wolałabym aby były tam drzewa/krzewy zimozielone ale to nie warunek konieczny.
Joannak 16:54, 16 mar 2020

Dołączył: 16 mar 2020
Posty: 2
Dzień dobry, moze ktoś z Państwa umiałby podpowiedzieć. Na tej rabatce po lewej rosną hortensje, po środku zioła, po prawej najszersza bez pomysłu
Joannak 16:55, 16 mar 2020

Dołączył: 16 mar 2020
Posty: 2
Długość rabaty 6m szerokość 130
Szalonaona77 08:44, 17 mar 2020

Dołączył: 05 maj 2019
Posty: 45
witam. Bardzo proszę o pomoc w kwestii nasadzeń.
Chciałabym zagospodarować jakoś ten skos z przodu działki, który ma 8 metrów.
Myślałam np. O 3 drzewach w formie kulistej, a na dole zrobiłabym jakąś rabatę? Tylko czy 3 takie same czy różne a może jednak jakieś kolumnowe?
Jakie drzewa, krzewy można by tutaj wykorzystać? Ten skos jest od strony południowo zachodniej
Dodatkowo proszę o odp co można posadzić przy tarasie oraz czy sadzić cokolwiek od strony wschodniej gdzie jest garaż? Jest tam dość wąsko.

Ew proszę o dodatkowe rady co gdzie można dodatkowo posadzić, na razie działka ma same tuje i tych 12 krzewów (tawuły i derenie) więc jest raczej goła

ajka 19:31, 18 mar 2020


Dołączył: 24 kwi 2015
Posty: 4001
Mam taki prostokąt przy tarasie 4,25m na 2.90m. W środku jest hortensja pinky winky na pniu, dookoła robimy obsadzenia z tawuły goldflame. Myślałam by w środku posadzić róże okrywowe Fairy, ale teraz nie wiem czy to dobry pomysł. Co ewentualnie posadzić w środku. Hortensja jest szczepionka wysokości 1,10m. Ogólnie jest tam dużo słońca i dość mocno wieje. Chcieliśmy przyslonic lekko warzywniak.
____________________
Ania Ogród ponad miarę, czyli trudne początki
Iwona100 22:14, 18 mar 2020


Dołączył: 14 sty 2016
Posty: 714
Witam. Mam rabatę ,z której chcę wykopać trawy ozdobne. Są duże i zacieniają mi inne rośliny. Myślałam ,żeby posadzić tam drzewo lub drzewa,bo chcę zasłonić nieciekawy widok za ogrodzeniem.Czy brzoza Doorenbos byłaby dobrym rozwiązaniem. Może posadzić jedno drzewo i dwa takie same krzewy. Jak to ogarnąć?
____________________
Iwona Wizytówka-Ogród na Zagórzuświętokrzyskie
Gardenarium 22:25, 18 mar 2020


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Piszesz że trawy dają cień i są za duże, a drzewo?? czy nie da tego cienia więcej? I czy nie będzie za duże, za duże dużo?? Znajduję tutaj same sprzeczności.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Iwona100 22:59, 18 mar 2020


Dołączył: 14 sty 2016
Posty: 714
Chodzi mi o zasłonięcie chociaż częściowe widoku za ogrodzeniem i o drzewo z koroną prowadzoną wyżej.Na 2 i 3 zdjęciu widać to co chcę zasłonić / szczególnie ten biały dom na pierwszym planie/. Mam robioną altankę i siedząc w niej akurat będę widzieć ten dom. Wolałabym patrzeć na coś zielonego.
____________________
Iwona Wizytówka-Ogród na Zagórzuświętokrzyskie
Szalonaona77 10:07, 20 mar 2020

Dołączył: 05 maj 2019
Posty: 45
przejrzałam większość tego wątku i sama "złożyłam" taką rabatę
na długości 5,5m (było 8 metrów ale 2,5m zajmą wsunięte kosze).
najpierw tawuły, potem 3 śliwy (czy śliwy to dobry wybór?) przed śliwami hortensje, czy przed hortensjami coś jeszcze dać? Czy taki mix ma sens w ogóle?



ewentualnie myslalam tez o takiej rabacie - znalzlam na forum projket
gosiacz22
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies