Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Pojedyncze pytania na temat projektowania rabat

Pokaż wątki Pokaż posty

Pojedyncze pytania na temat projektowania rabat

Wiaan 08:25, 12 mar 2020


Dołączył: 01 cze 2017
Posty: 5183
Asia_J napisał(a)


Ja mam taką rabatę, tylko szerszą trochę. Mam posadzoną Nigrę przed nią hortensje vanila fraise, pomiędzy hortensjami miskany a przed nimi żurawkę.
Bardzo ładnie to wygląda. Planuję jeszcze dodać iglaki, bo o tej porze roku jest pusto.

Dziękuję, a czy mogłabym poprosić o fotkę
____________________
Aneta Ogrodowe wariacje
Olezia 15:50, 13 mar 2020

Dołączył: 03 mar 2020
Posty: 24
Cześć dziewczyny.
Zamarzyło mi sie miec topiara na rabaci



, nie byle jakiego bo dużego. Skladajacego sie z kulek wiekszej, mniejszych i najmniejszeych. Dobrze by bylo gdyby byl zimozielony, bo wiadomo przy takich strzyzonych formach trzeba sie napracowac, wiec efekt moglby byc caloroczny. Problem polega na tym, że nie chce czekac na efekt cale życie a zakup kul duzych rozmiarow za setki PLNów nie wchodzi w gre. Myślałam o ligustrze podobno całkiem szybko przyrasta, jesli padloby na ligustr to jak sie do tego zabrac. Chce by byl duzy, ta najwieksza kula moglaby miec nawet 1m x1m lub więcej. Jak w takim razie posadzic taki ligustr jeden na jedna kulke? Czy np po kilka szt blisko siebie i potem ciachac? Czy ktos wie ile taki ligustr przyrasta?

Przepraszam jesli w zlym dziale zadalam pytanie, starlam sie przesZukać forum, czytalam tez artykul Danusi na taki temat ale jakos dalej nie wiem czy zaczynac od pojedynczej rosliny, czy aby osiągnąć większe rozmiary, po prostu posadzic ich wiecej dla danej figury. Moze ktos ma doświadczenie w tym temacie i doradzi. Moze wybrac jakis inny gatunek? Myslalam tez o thuji ( nie wiem jakiej) zalezy mi zeby to urosło w miare szybko, tym bardziej ze ogrod dopiero raczkuje i chce mi sie juz cos w nim miec. Dziękuję i licze na Wasz pomoc

Ps. Na rysunku efekt jaki chcialabym uzyskac
Gardenarium 21:40, 13 mar 2020


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Tu nie chodzi o to żeby szybko urosło Kula musi być gęsta, a więc często cięta żeby się zagęszczała, a więc pisanie że ważne żeby szybko urosło.... bo tu nie chodzi o szybkość tylko o to żeby właściwa forma była.
Ligustr to ładna roślina, ale z epoki PRLu osiedla z wielkiej płyty i wszędzie ligustrowe żywopłoty. Ja nie mam nic przeciwko ligustrowi, ale to co chcesz robić to moim zdaniem nie z tej rośliny.

Raczej nadaje się bardziej tuja Globosa lub Danica różnej wielkości i tnij żeby od śniegu się nie rozklapciały. Ligustr odpada.

____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
katarzyna_z_... 16:43, 14 mar 2020

Dołączył: 07 mar 2015
Posty: 13
Witam
Mam prośbę o poradę. Chciałabym obsadzić rabatę w przedogródku, na zdjęciu. Ma wymiary ok 3m x 4m. Wystawa wschodnia. Pod żwirkiem jest agrowłóknina.
Obecnie na rabacie jest:
- klon zwyczajany kula, na pniu ok 2 m
- forsycja, którą chcę ukształtować w kulę
- różanecznik (różowy).

Planuję przesadzić tego różanecznika bo mi tu nie pasuje a w jego miejsce posadzić kalinę nana aby wczesną wiosną ładnie kwitła. Koło schodów planuję budleję z fioletowymi kwiatami. Ponadto mam trzy nie duże kule bukszpanowe, które chciałabym tutaj wrzucić. Ale brakuje mi pomysłu jak tą kompozycję spiąć, co jeszcze dodać (może tulipany), w których miejscach co posadzić. Może jakaś obwódka z bukszpanu? Generalnie lubię bukszpan, hortensje, żurawki
Po drugiej stronie tej rabaty, też w przedogródku chcę przygotować rabatę z 4 hortensajmi ogrodowymi (przesadzonych z innych miejsc w ogrodzie), na tle żywopłotu grabowego, z przodu rabaty z obwódką z bukszpanu lub suchodrzewu chińskiego, podsypaną korą.

Fajnie by było aby dwie rabaty pasowały do siebie a nie bardzo mam pomysł jak to zrobić.



____________________
Elka 18:29, 14 mar 2020


Dołączył: 04 cze 2015
Posty: 441
Opisałam sie wcześniej i zjadło mi caly post
Jak pisałam kiedy posadzilam tuje nie było mowy o ogrodzeniu. Jednak sarny które podchodzą pod dom niszczyły rośliny. Wtedy zrobiliśmy płot ale wyszło to niezbyt dobrze.

Jak najmniejszym wysiłkiem poprowadzić dalej szpaler żeby zasłonić tą nierówność? Myślałam o szpalerze świerka syberyjskiego. Szpaler pójdzie jednak stromo w górę więc nie wiem czy to będzie ładnie wyglądało.
O tui wygląda to tak.

Czy szpaler w tym miejscu mógłby być też z derenia elegantissima?
____________________
Elka Nieśmiałe pierwsze kroki
Olezia 19:41, 14 mar 2020

Dołączył: 03 mar 2020
Posty: 24
Gardenarium napisał(a)
Tu nie chodzi o to żeby szybko urosło Kula musi być gęsta, a więc często cięta żeby się zagęszczała, a więc pisanie że ważne żeby szybko urosło.... bo tu nie chodzi o szybkość tylko o to żeby właściwa forma była.
Ligustr to ładna roślina, ale z epoki PRLu osiedla z wielkiej płyty i wszędzie ligustrowe żywopłoty. Ja nie mam nic przeciwko ligustrowi, ale to co chcesz robić to moim zdaniem nie z tej rośliny.

Raczej nadaje się bardziej tuja Globosa lub Danica różnej wielkości i tnij żeby od śniegu się nie rozklapciały. Ligustr odpada.





Tak, tak wiem,że takie topiary to sa pracochlonne i czasochlonne. Ta pracochlonnosc mi, az tak nie przeszkadza, ale chcialoby sie miec cos na już ach wiele bym dala zeby mi cos na tej dzialce wcześniej roslo, zaczynam od zera i chyba dlatego jestem taka niecierpliwa
Dziękuję Danusiu za podpowiedź odnośnie tuji, poszukam po szkolkach moze uda sie dostac podrośnięte egzemplarze.
Olezia 19:53, 14 mar 2020

Dołączył: 03 mar 2020
Posty: 24
Katarzyna z Wrocławia.
Kasiu ja bym tam budleji nie sadzila. Mysle że nie będzie to dobrze wygladac, mam w ogrodzie biala i trzeba pilnowac te suche kwiatostany, zresztą sama w sobie jest taka rozcapirzona. A nie chcialabys.posadzić tam np jakas kule na pniu szczepiona np. Jedna bliżej schodow wyzsza a druga nizsza po prawej? Obsadzic je w nozkach obwodka z zurawki czy np carexow? Mysle ze warto byłoby zaslonic tez ten bok schodów, moze wkomponowac tam jakas donice w formie bardziej skrzyni? Albo czyms obsadzic zimozielonym? Ale chyba albo donica, albo kule.
katarzyna_z_... 20:10, 14 mar 2020

Dołączył: 07 mar 2015
Posty: 13
Olezia dziękuję za rady Mogę nie sadzić budlei, nie zależy mi na niej jakoś szczególnie. Właściwie nie mam żadnej, myślałam że będzie fajna i kolorowa, ale może rzeczywiście nie prezentować się ładnie przez cały rok. A co byś poleciła jako kulę na pniu przy schodach? Miałam wierzbę hakuro w innym miejscu ale mocno się rozrastała, w końcu ją wyrzuciłam. Może jakieś róże na pniu albo lilak na pniu albo hortensja na pniu? Czy to raczej nie będzie ładna kula? Bukszpan lubię i ładnie wygląda przez cały rok; mimo ćmy, jakoś sobie radzę
____________________
Olezia 20:32, 14 mar 2020

Dołączył: 03 mar 2020
Posty: 24
Elka napisał(a)
Opisałam sie wcześniej i zjadło mi caly post
Jak pisałam kiedy posadzilam tuje nie było mowy o ogrodzeniu. Jednak sarny które podchodzą pod dom niszczyły rośliny. Wtedy zrobiliśmy płot ale wyszło to niezbyt dobrze.

Jak najmniejszym wysiłkiem poprowadzić dalej szpaler żeby zasłonić tą nierówność? Myślałam o szpalerze świerka syberyjskiego. Szpaler pójdzie jednak stromo w górę więc nie wiem czy to będzie ładnie wyglądało.
O tui wygląda to tak.

Czy szpaler w tym miejscu mógłby być też z derenia elegantissima?



Ooo widze, ze z podobnym problemem walczymy. U nas tez taka kolejność najpierw thuja pozniej.plot, ale my.przesadzilismy tuje na prosto. Tylko ze nasze byly jeszcze male i.mogliśmy sobie na to pozwolic. Tez myslalam zeby cos posadzic za nimi, ale skonczylo sie na przesadzaniu. Powiem Ci o czym ja myslalam. Myslalam posadzic z tylu wisnie Umbra, a thuje strzyc tak aby korony wisni byly ponad nimi. U Ciebie mozna by bylo tak przyciac thuje na prosto, albo wrecz na ukos. Czyli na poczatku szpaleru wyzsze, stopniowo nizej, nizej, nizej. I tam gdzie to nizej te wystajace ponad nimi kule Umbra. Ale nie wiem, czy to by Ci sie podobalo. Skonsultuj to prosze z kims bardziej swiadomym ogrodowiskowo niz ja bo moze trochę mnie za mocno fantazja nosić, ale tak mialam u siebie zrobic
Olezia 20:36, 14 mar 2020

Dołączył: 03 mar 2020
Posty: 24
katarzyna_z_Wroclawia napisał(a)
Olezia dziękuję za rady Mogę nie sadzić budlei, nie zależy mi na niej jakoś szczególnie. Właściwie nie mam żadnej, myślałam że będzie fajna i kolorowa, ale może rzeczywiście nie prezentować się ładnie przez cały rok. A co byś poleciła jako kulę na pniu przy schodach? Miałam wierzbę hakuro w innym miejscu ale mocno się rozrastała, w końcu ją wyrzuciłam. Może jakieś róże na pniu albo lilak na pniu albo hortensja na pniu? Czy to raczej nie będzie ładna kula? Bukszpan lubię i ładnie wygląda przez cały rok; mimo ćmy, jakoś sobie radzę


Sluchaj Kochana to moze właśnie bukszpan, skoro lubisz i masz wprawe?
Budleja niby ladna, ale tak przy schodach to cos bardziej eleganckiego bym sadzila bo to jednak niesforna roslinka jest.
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies