Gdzie jesteś » Forum » Ochrona przed chorobami i szkodnikami » Choroby i szkodniki świerków, świerk - Picea

Pokaż wątki Pokaż posty

Choroby i szkodniki świerków, świerk - Picea

kasia1 08:27, 02 cze 2020


Dołączył: 13 sie 2017
Posty: 970
Witam serdecznie, wrzucam fotki jednego z moich "biedaczków". Świerki kłujące, które do tej pory pięknie rosły. W tym roku dopadła je mszyca świerkowa Jeśli macie doświadczenia, to będę wdzięczna za rady. Wiem, że w tym roku już za późno na walkę. Do walki wrócę w marcu (pytanie, czy wtedy opryskać wszystkie świerki kłujące? czy tylko te zjedzone). Przeczytałam, że teraz powinnam się skupić na dokarmianiu ich nawozem i podlewaniu, by umożliwić im odtwarzanie "garnituru" igieł. Mam wielką nadzieję, że odbiją, a od lutego już wiem, że trzeba je bacznie oglądać, czy mszyca nie wróciła …




____________________
Kasia - Duże pole do popisu
kasia1 21:33, 02 cze 2020


Dołączył: 13 sie 2017
Posty: 970
Dzisiaj się okazało, że z mszycami walczy cała nasza okolica. Sąsiedzi po radach z ogrodniczego pryskają preparatami przeciwko mszycom (w czerwcu). Ja czytałam w opracowaniach, że w czerwcu, to już nie ma sensu. Że trzeba teraz świerki ratować, a od wczesnej wiosny walczyć dalej. Nie wiem, która wersja jest prawidłowa...
Pytanie też czym ratować? Czy nawozy do iglaków plus np. opryski z Pinivitu wystarczą?
____________________
Kasia - Duże pole do popisu
rysiek 21:56, 04 cze 2020

Dołączył: 04 cze 2020
Posty: 1
Witam serdecznie i mam pytanie odnośnie szkodnika jakim jest misecznik świerkowiec. Może ktoś posiada wiedzę czy można zwalczyć tego szkodnika na świerkach w stadium tarczek co ma miejsce teraz na wiosnę. Czy oprysk teraz środkami chemicznymi ma sens? Temat tego szkodnika ogólnie znany jednak nie do końca wiem czy istnieją tylko dwa terminy zwalczania tzn. przed wiosenne opryskiem olejowym i późniejsze po opuszczeniu tarczek.
Katia78 13:58, 14 cze 2020

Dołączył: 14 cze 2020
Posty: 5
Dzień Dobry
Proszę pomóżcie.
Świerk pospolity 'Inversa' . U mnie od jakichś 2 m-cy. Kupiony w donicy. Pięknie zaczął się rozwijać, ale dopadły go szkodniki. Pryskany Mospilanem na miseczniki tydzień temu. Wcześniej Topsinem. Niestety igły wciąż brązowieją i jest ich coraz więcej. Pojawiły się też mrówki i czarne gąsienice. W ogrodniczym poradzili spryskać Emulparem. A to było na samym początku, kiedy problem z igłami dopiero się zaczynał.Czy powinnam użyć teraz coś jeszcze, czy odczekać?



Podobny problem zauważyłam przy świerku serbskim Burns
Katia78 13:59, 14 cze 2020

Dołączył: 14 cze 2020
Posty: 5
Katia78 19:27, 14 cze 2020

Dołączył: 14 cze 2020
Posty: 5
Wykopałam świerka inversa. Okazało się, że mokry maj miał przykre następstwa.
Gniją korzenie. w niektórych miejscach biały nalot (pleśń?). Zostawiłam go w donicy i dosypałam ziemi uniewersalnej.
Proszę powiedźcie czy to pomoże? Nie chciałabym go stracić.
Czy może podlać jakimś preparatem? Jakim?

Świerk serbski został tam, gdzie jest. To niewielkie wzniesienie, więc gleba powinna mu służyć. Zobaczymy czy brązowienie igieł będzie tu postępować.Ale czy te niewielkie wypustki to jakiś robak? Czy będą z tego kiedyś przyrosty?
zielonomi2019 20:51, 23 cze 2020

Dołączył: 23 cze 2020
Posty: 1
Dzień dobry,

jakiś czas temu na igiełkach balkonowego świerka pojawił się widoczny na zdjęciu nalot.
Czy może orientują się Państwo, co to może być oraz jak się tego pozbyć?
Z góry dziękuję za najdrobniejsze wskazówki
Pozdrawiam
Sonka 12:17, 24 cze 2020


Dołączył: 29 lut 2012
Posty: 2247
Moje dwa świerki serbskie pendula zostały porażone. Wykonałam oprysk na pajęczaki, czym, nie wiem, bo taką mieszankę złożona z 2 środków otrzymałam od znajomego Holendra, który pracuje w ogrodnictwie. Oprysk wykonałam, po czym po godzinie spadł deszcz i pada cały czas. Czy uda mi się je uratować, zobaczymy, ale bardzo mi zależy.
____________________
Ogrodowa terapia - ogród z periodycznym przesadzaniem pozdrawiam Krysia
Gardenarium 22:36, 26 cze 2020


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Malgorzatka1 napisał(a)
Co poradzić na taką sytuację. Nie wiem Czy dobrze widać. Świerk jakby chyba schnie brązowieje od środka gubi igły.





Moim zdaniem to jodła nie świerk i ma zapewne przędziorki. Opryskaj preparatem Ortus.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
SylwiaBe 10:11, 30 cze 2020


Dołączył: 14 kwi 2020
Posty: 854
Cześć, czy to przędziorek tak zaatakował tego świerka?
____________________
Sylwia Pszczółkowa przygoda
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies