Gdzie jesteś » Forum » Ochrona przed chorobami i szkodnikami » Choroby i szkodniki świerków, świerk - Picea

Pokaż wątki Pokaż posty

Choroby i szkodniki świerków, świerk - Picea

koti 09:00, 21 sty 2020

Dołączył: 16 wrz 2014
Posty: 29
Gardenarium napisał(a)


Na dole już nic nie wyrośnie, ale kulę z tego można zrobić. Najlepiej przyciąć następnej wiosny. Wtedy zabuduje się nowymi pędami i będzie ładnie wypełniony.


Tak zrobię, tym bardziej, że na wiosnę ładnie się zagęścił przyrostami (był jeszcze gorszy jak go zakupiłam w sklepie internetowym). Dodatkowo zauważyłam, że ma ucięty stożek wzrostu przez sprzedawcę. Najważniejsze, że mogę go ciąć i nie zaszkodzę. Dziękuję i pozdrawiam
lucca 09:01, 21 sty 2020

Dołączył: 25 cze 2015
Posty: 28
Witam wszystkich,

Mam problem z moimi świerczkami conica, brązowieją, dokładnie robią się na nich regularne brązowe plamki na młodych pędach. Co to jest i czy one są w ogóle do odratowania? Czy to jakiś grzyb



romaya 09:01, 21 sty 2020

Dołączył: 02 lut 2018
Posty: 44
Mam problem z odziedziczonymi świerkami conica. Po zimie miały się dobrze; zasilone nawozem Yara Vila do iglastych ładnie przyrosły. Kilka dni temu pojawiły się na nich pajęczyny. Pomyślałam, że to przędziorek i w ruch poszedł Magus. Pająki były, ale duże, zwyczajne. Do tego, świerki są w trakcie drugiego przyrostu i brązowieją na potęgę.





Na niektórych zauważyłam też takie osobniki:





Czy jest szansa na ratunek?

____________________
Magda Daleko od szosy
Gardenarium 09:44, 21 sty 2020


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
MattGda napisał(a)
Witam Serdecznie Wszystkich Forumowiczów
Wiec tak we wrześniu 16r posadziłem świerki serbski i srebrny z renomowanej szkółki w Gdańsku kupiłem specjalną do tego przeznaczoną ziemie na wiosnę drzewka przyjęły się i puściły nowe gałązki. Po pewnym czasie drzewka zaczeły zmieniać barwę i usychać w dni kiedy było sucho podlewałem je niczym ich nie zasilałem nie widzę też żadnych szkodników ale też sie nie znam teren nie jest podmokły. Oto zdjęcia z dnia 11.09.2017r

Proszę o pomoc co mogę zrobić
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
MattGda 09:44, 21 sty 2020


Dołączył: 11 wrz 2017
Posty: 1
Mazan 09:44, 21 sty 2020

Dołączył: 23 wrz 2012
Posty: 4141
MattGda

Wygląda na brunatnienie igieł, czyli opadzinę igieł świerka. Zwalczać Topsinem, po 7 - 10 dniach dithane. powtarzać 3x.



Pozdrawiam
____________________
Mazan - Walerek
patsz0001 12:48, 12 kwi 2020

Dołączył: 12 kwi 2020
Posty: 1
Witam, mam problem z świerkami serbskimi, posadzone z dużą bryłą ziemi (wykopywane i wkopywane koparka) działka w polu, podlewanie kropelkowe 2 x dziennie po 5 minut świerki tracą zieleń robi a się żółte a następnie usychaja. proszę o pomoc co powinienem zrobić. świerki zasadzone 1,5 roku temu z kazdym miesiacem staja sie bardziej zolte az usychaja. Pozdrawiam


Karol99 10:23, 15 kwi 2020


Dołączył: 01 mar 2014
Posty: 11801
2x po 5 minut to trochę mało.

Woda dostarczana jest tylko powierzchownie, a głębiej jest już sucho.
Takie drzewa, które nie są odpowiednio zakorzenione + mają znacznie ograniczony system korzeniowy po przesadzeniu trzeba dolewać samodzielnie.

Jak dla mnie za sucho. Niedopowiednie podlewanie jest przyczyną.
____________________
Karol- Ogród tworzony z pasją *** Wizytówka
Kusay 15:05, 22 kwi 2020


Dołączył: 22 kwi 2020
Posty: 4
Cześć wszystkim, mam jednego świerka posadzonego na wiosnę 2019, rósł zdrowy aż do tej wiosny. Sprawdziłem go na obecność szkodników - brak. Ziemię ma średnio wilgotną, nie gliniasta ani piasek. Gryzę się między dwoma chorobami - osutka lub rdza. Ten stan rzeczy występuje w każdym miejscu, na młodych i starych igłach.





Ostatnie zdjęcie robione jest telefonem przez lupę, dlatego dziwnie wygląda, jak przez okno

Dodam że jego wierzchołek usechł i z najniższych gałązek opadły igły, przez co nie jestem do końca pewien czy to któraś z tych chorób.

Miał ktoś taki problem lub wie co to może być za cholerstwo?

Gardenarium 20:42, 26 kwi 2020


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
AniaRz napisał(a)
Witam forumowiczów (jestem tu nowa ,
Kupiliśmy z mężem przez internet z dostawą sadzonki świerków kopane z gruntu.
Swój ogród mamy od niedawna. Uczymy się. Posadziliśmy je. Mam dwie obawy:
- większość drzewek jest żółtawa, wyblakła.
- na jednym drzewku dziwne czarne coś
Czy te żółte się przyjmą?
Co z tym czarnym? To choroba? Wywalić ten egzemplarz?
Będę wdzięczna za wszelkie rady.
Ania


Nie chore, a raczej ze szkodnikiem, te szyszki to galasy. Na świerku żerują lub żerowały ochojniki. Zwalczanie wczesna wiosna Promanal, potem Confidor, Croneton, Mospilan, Orthene.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies