Gdzie jesteś » Forum » Nasze ogrody » Starorzecze na górce

Pokaż wątki Pokaż posty

Starorzecze na górce

eda 15:20, 01 sie 2013


Dołączył: 28 kwi 2013
Posty: 13690
widziałam tyle ile dałam rady super dokumenta poszłam w slad za Dawidem pozdrawiam serdecznie i pobiegam sobie jeszcze buźiam a to na przywitanie zawilec japoński paaaa
____________________
Ranczo Edy *** Wizytówka
agatanowa 14:06, 02 sie 2013


Dołączył: 13 mar 2013
Posty: 4543
Edyta, biegaj do woli. Dzięki za odwiedziny i kwiatka.

Póki co zmogło mnie jakieś dziadostwo i nic mi się nie chce, nawet ramiona mi jakoś opadły. I wszelkie siły.
____________________
Serdeczności z Starorzecze na górce ;) Agata
Poziomka 14:46, 02 sie 2013


Dołączył: 12 lip 2011
Posty: 1258
Witaj Agato, zaglądnij na pw.
Pozdrawiam Jasia
____________________
Jasia - Ogród zapachów u Jasi
agatanowa 09:58, 03 sie 2013


Dołączył: 13 mar 2013
Posty: 4543
Loosiuu napisał(a)

Chciałbym jeszcze zwrócić uwagę na to oświetlenie, co ma świecić w górę. Wiesz, że to tylko marnowanie energii. Światło powinno padać na ziemię, żeby było jasno. Takie od dołu stosuje się do podświetlania ładnych murów, pni drzew itd. Żeby był efekt musi się od czegoś odbijać.


Filip, dla Ciebie specjalnie Jak odpowiadałam już szczegółowiej na stronie 16 tego wątku, instalacja oczka świetlnego w tym miejscu wynikała z konieczności, zainstalowaliśmy też energooszczędny LED, a z brakiem efektu to nie jest tak źle: odbijają się liście z roślin na rabacie oraz z pnącza, a także elementy architektoniczne. Najciekawsze cienie rzucają długie łodygi malw poruszanych wiatrem.

A oto fotodokumentacja, aby nie być gołosłownym. Zdjęcia robione późnym wieczorem, a nie nocą, więc efekt nocny jest silniejszy, zwłaszcza jeśli wieje wiatr


____________________
Serdeczności z Starorzecze na górce ;) Agata
MuSzka 22:15, 03 sie 2013


Dołączył: 26 cze 2013
Posty: 355
super bardzo mi się podoba
____________________
Jeden ogród - dwie osobowości Agata Kinga
Nati 08:54, 04 sie 2013


Dołączył: 16 maj 2012
Posty: 1208
agatanowa napisał(a)


Nati, witaj
Masz spore, puste ściany, na tle których ładnie będą się prezentowały solitery i dawały cień Aby cień był prześwietlony promieniami słońca (tj. nie był bardzo głęboki) dałabym drzewa: brzozę, robinię. Są różne odmiany, na pewno znajdziesz coś dla siebie. Ja lubię te najbardziej tradycyjne, pospolite, ale to duże drzewa.
Ładne są też: buki o purpurowych liściach i wiąz 'Wredei', ale mogą się przypalać. Niby nie są bardzo problematyczne, ale np. jak Wredei złapie choróbsko, to potrafi paść w ciągu kilku tygodni (o czym możesz poczytać na ogrodowisku). Robinia i brzoza natomiast są niewymagające, stosunkowo tanie i znoszą takie słońce. Aha, na intensywne słońce świetny jest oliwnik, który - nie dość, że jest piękny, srebrzysty, trochę przypomina oliwkę, to do tego pięknie pachnie (miododajny) podczas kwitnienia. Rośnie niewysoki (do kilku metrów, zależy od odmiany) i musiałabyś go prowadzić w drzewo (znosi cięcie bardzo dobrze), gdyż lubi pójść na boki.
Generalnie dla host też tam za gorąco i paląco
Bukszpan chyba też nie lubi bardzo mocnego słońca.
Róże tego sikania psów chyba też nie zniosą, chyba że będą kłujące to wtedy ok
Co do płotków i borderów - myślę tak, jak Danusia. Lepiej zrobić żywopłociki Chyba, że ze względu na psy nie możesz tego zmienić. Ale wtedy rób kłujące.


bardzo ci dziękuję za cenne uwagi te rodzaje drzew, dziękuję bardzo właśnie się zastanawiałam jakie wybrać jeszcze na działakę właśnie myślałam o buku ale muszę poczytać a na tle ściany będą hortensje ale są jeszcze malutkie, a drzewa na tle ściany nie dadzą cienia b słońce jest z boku tak bardziej od frontu przed rabatą, ale w sumie jak się rozrosną to zakryją prawda? tylko chciałam aby grujecznik był soliterem i był wyeksponowany a tutaj zginie. w każdym razie dziękuję przemyślę to pozdrawiam
____________________
Natalia - Radość dla oczu, pokarm dla duszy ~ Wizytówka ~
Nati 11:08, 04 sie 2013


Dołączył: 16 maj 2012
Posty: 1208
agatanowa napisał(a)


Drzewa na pewno się rozrosną, nawet kolumnowe mają najmniej ok. 3 m średnicy.


dziękuję ci chyba najbardziej mi pomogłaś z tymi drzewami chociaż się boję bo mam mało miejsca ale drzewa dają urok i chyba wezmę brzozy a jak jest najlepsza taka w miarę wąska i nie za wysoka np. max 4m, nie wiem nawet czy to dużo bo chcę też na działce ze skalniakiem posadzić 2 brzozy ale boję się że będą strasznie zaśmiecać , a ty masz je u sibie? napisz które odmiany są najlepsze takie włąśnie kolumnowe i trochę szerokie
____________________
Natalia - Radość dla oczu, pokarm dla duszy ~ Wizytówka ~
Nati 11:12, 04 sie 2013


Dołączył: 16 maj 2012
Posty: 1208
pięknie się u ciebie zapowiada
____________________
Natalia - Radość dla oczu, pokarm dla duszy ~ Wizytówka ~
MuSzka 14:43, 04 sie 2013


Dołączył: 26 cze 2013
Posty: 355
u Ciebie by fajnie wyglądał ricinus to jednoroczna roślina ale rośnie wielka i wygląda jak drzewko u mnie miałam i fajnie wyglądał. teraz też posadziłam ale posiałam za późno i późno wysadziałam do gruntu i są takie malutkie teraz. Jeden jedyny który dałam mamie mojego M. i ona wsadziła go tydzień wcześniej u siebie rośnie ładnie i już jest spory.

u mnie on tak wyglądał rok temu, tylko wtedy jeszcze miałam nieuporządkowane rabaty.




i nawet jest używany na kreta jak kret podgryzie korzenie to zdycha
____________________
Jeden ogród - dwie osobowości Agata Kinga
AgnieszkaW 19:41, 04 sie 2013

Dołączył: 08 mar 2013
Posty: 10749
Witaj Agatko, do twojego ogrodu wiedzie mnie jedność z naturą i mniszek lekarski na trawniku... mam tak samo, cokolwiek by to znaczyło. Będę zaglądać
Pozdrawiam serdecznie
____________________
Agnieszka Jurajski Ogród *** Wizytówka
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies