Gdzie jesteś » Forum » Trawnik » Chwasty w trawniku

Pokaż wątki Pokaż posty

Chwasty w trawniku

Gardenarium 18:41, 27 mar 2015


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
dioru80 napisał(a)
Witam forumowiczów i proszę o radę. Na moim trawniku w tym roku po zimie pojawił się pewien chwast i rozplenił się na sporym kawałku. Proszę o identyfikacje i sposób zniszczenia owego chwastu muszę go jak najszybciej wytępić.W załączeniu przesyłam zdjęcia owego chwasta.






To jest tasznik pospolity. Łatwo się wyrywa - warto się poświęcić i wyrwać bez chemii zanim się wysieje.

Albo możesz na nim zarobić gdyż jest rośliną leczniczą http://pl.wikipedia.org/wiki/Tasznik_pospolity
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
dioru80 09:17, 28 mar 2015

Dołączył: 26 wrz 2014
Posty: 5
Witam dziękuję za odpowiedz, na chemie nie ma szans trawnik założony siedem miesięcy temu. Spróbuje trochę powalczyć i go powyrywam w miarę możliwości, ale wysiało się go bardzo dużo. Wyczytałem że jest to chwast bardzo uciążliwy jednoroczny, jest szansa że przy częstym koszeniu uda się go zwalczyć?
waldek727 12:22, 28 mar 2015


Dołączył: 08 wrz 2013
Posty: 4587
Przy częstym koszeniu oraz innych pracach pielęgnacyjnych możemy się pozbyć większości chwastów. Nawet utrzymywanie odczynu gleby na jednym poziomie eliminuje część chwastów.
Poza tym Adaś chwastów z trawnika nie wyrywa się. Ja mam wąską łopatkę którą najpierw okrajam ziemię wokół systemu korzeniowego zbędnej w trawniku rośliny a następnie delikatnym ruchem wyciągam ją ponad powierzchnię. Większe widoczne puste place pokrywam kompostem i robię w tym miejscu małą dosiewkę. Wcześniej dokładałem gotową darń którą miałem przygotowaną w zapasie w innym miejscu ogrodu.
____________________
Mój wątek Tam, gdzie jeże mówią dobranoc
Gardenarium 19:31, 29 mar 2015


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Chwasty jednoroczne często koszone nie wysieją się i wyginą. Mieliśmy w sklepie specjalny przyrząd do wyrywania chwastów w trawniku - angielski, u nas takich jeszcze nikt nie wymyślił.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
lindsay80 10:33, 11 kwi 2015


Dołączył: 23 wrz 2014
Posty: 16229
Proszę doradźcie jak postąpić z naszym młodym trawnikiem.
Siany był w październiku ubiegłego roku, poschodził nierówno, są miejsca gdzie są łyse prześwity, a teraz wiosną pojawiło się sporo chwastów - miejscami trawnik wygląda jak łączka kwiatowa. Czytałam, że oprysk chwastów warto robić dopiero od drugiego roku.
Czy powinnam wyrwać ręcznie te największe chwasty, potem wygrabić trawnik, a następnie kosić?
Nie robiliśmy z nim jeszcze żadnych zabiegów, bo było bardzo mokro, właściwie dopiero teraz można po nim przejść bez grzęźnięcia.
Czy teraz można go jeszcze czymś nawozić czy za późno?
Trzeba chyba zrobić jakąś miejscową dosiewkę?
Mamy też wał z kolcami, ale czy można go użyć do tak młodego trawnika?
Ale w jakiej kolejności te prace teraz wykonać, żeby było dobrze i żeby trawnik szybko zrobił się ładny?





____________________
Tu ma być ogród :)
aurrka 11:24, 19 kwi 2015

Dołączył: 06 cze 2014
Posty: 21
Witam, ja rok temu też złożyłam trawnik a ponieważ pracuję, mam malutkie dzieci i jeszcze zaczęłam budować jakieś niewielkie schronienie przed deszczem, nie mam zbyt dużo czasu na pielęgnację trawnika.

Też mieliśmy wysyp chwastów cały trawnik na żółto i tu porada żeby kosić, kosić i kosić była fantastyczna, trawnik nie ma nawet 10 % tych chwastów co rok temu.

W tym roku zasypałam go saletrą a ponieważ wodę mam z pompy ręcznej nie ma mowy o podlaniu trawnika i liczyłam na deszcze, które mnie nie zawiodły wczoraj byłam na działce i trawka pięknie zielona i odrosła idealnie gdzie nie gdzie pozostały chwasty, których rok temu nie wyrwałam i nimi muszę się zając żeby się nie rozsiały. Dalego ja uważam że w przypadku młodych trawników najlepsza rada kosić i wyrywać chwasty ręcznie.
lindsay80 11:30, 19 kwi 2015


Dołączył: 23 wrz 2014
Posty: 16229
dzięki aurrka, odpowiedzi się nie doczekałam wcześniej więc sama zaczęłam coś robić, a że te kwitnące na różowo bardzo mnie drażniły to wyrwałam je ręcznie, o wiele lepiej to teraz wygląda.
Trawnik jest już po pierwszym koszeniu, przeczytałam artykuły Danusi i jakoś nam się już trochę rozjaśniło jak dalej postępować, choć wątpliwości nadal pewnie będą.
____________________
Tu ma być ogród :)
aurrka 11:45, 19 kwi 2015

Dołączył: 06 cze 2014
Posty: 21
ja się cały ubiegły sezon martwiłam, że tyle pracy i kasy na marne poszło, my zatrudniliśmy kogoś do przygotowania działki mamy 3000 metrów i sporo to kosztowało ale wczoraj tak mi się fajnie zrobiło jak patrzyłam na zieloną trawkę pewnie w maju coś jeszcze zakwitnie ale już trawa jest dużo mocniejsza wiec myślę ze sobie poradzi, już zapowiedziałam mężowi, że ma kosić wyżej i na pewno za rok to już będzie super ok

jak posypałam saletrę to robiłam to ręcznie i też widać gdzie nie dosypałam bo tam jest tak jak było planuję uzupełnić i podlać jak już pompę zamontuję
11stokrotka 19:41, 29 kwi 2015


Dołączył: 02 sie 2012
Posty: 534
Czy wiecie może co to za chwasty i jak je zwalczyć?

Najwięcej mam tego świństwa, niziutko ścieli się po ziemi i wypiera trawę skutecznie:


Ale tez:


____________________
Mam marzenie
blackstork 06:55, 30 kwi 2015


Dołączył: 11 kwi 2013
Posty: 216
Dwa tygodnie temu zrobiłem niskie koszenie, aearację, ale nie nawoziłem od razu trawnika. Na trawniku pojawiło się mnóstwo mniszków i babek i zastanawiam się czy po tych 2 tygodniach kosić te mlecze, czy zrobić oprysk i jeszcze nie kosić. Trawnik zasiany jesienią 2013. Co będzie najlepsze Bofix, Starane czy Substancji Mniszek?
____________________
Wojtek - Ogród etapami
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies