Gdzie jesteś » Forum » Trawnik » Odnowa, regeneracja (wertykulacja, aeracja) trawnika

Pokaż wątki Pokaż posty

Odnowa, regeneracja (wertykulacja, aeracja) trawnika

Moniika 17:55, 12 lut 2017


Dołączył: 04 gru 2010
Posty: 2777
Witaj, faktycznie coś nie tak , może zjada ja coś od dołu, kiedyś w Mai w ogrodzie pokazywali " pedraki" może to to?? Poza tym nie koście jej tak krótko! Może jakiś specjalista sie zgłosi , ja mam tylko wiedzę i doświadczenie ze swojego trawnika... Powodzenia Monika
____________________
Mój ogródek pod Gdańskiem
vanilia 17:55, 12 lut 2017

Dołączył: 21 lip 2012
Posty: 4
Niedawno mielismy mrówki, tesciowa kupiła jakiś specyfik i się ich wyzbyliśmy. Poza tym nie sądze, żeby coś od spodu ją niszczyło.

Dodam, że ziemia, na której trawa została posiała jest raczej piaszczysta, miejscami w zacienionych miejscach była znów wilgotna- tam wzeszła najszybciej i najgęściej, ale teraz i w tym najlepszym miejscu sa puste placki.
Gardenarium 17:55, 12 lut 2017


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
1 pytanie - Kiedy nawóz był stosowany?

Jeśli przyczyną jest przenawożenie, to trzeba lać wodę i czekać. Ale to mało prawodopodobne.
Raczej podejrzewam zagłodzenie i za mało wody, bo ucieka w piaszczystej glebie

Pod trampolinę, woda nie dociera więc nic dziwnego że trawa zamarła i uschła, bo skąd miała wziąć wodę? Trampolinę trzeba codziennie przestawiać a trawnik podlewać pod nią. Czy te objawy są na całym trawniku? i co z tym pod trampoliną?


2 pytanie - Ja bym radziła zrobić odkrywkę i odpowiedz wtedy na jaką głębokość podłoże jest wilgotne?

Podejrzewam, że jest suche jak pieprz. Trawnikowi brakuje zarówno wody jak i nawozu.

No i to co już zauważyła Monika, trawnik jest za krótko koszony, on nie ma wcale "piórek" a samo "rżysko". Tym sposobem szybko wejdzie mech i zniszczycie trawnik na amen

Czekam na odpowiedź i postaram się pomóc i zalecić niezbędne zabiegi.

____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
MarekW 17:56, 12 lut 2017


Dołączył: 05 lut 2011
Posty: 2338
Nie ma jak Danusia i jej wspaniałe porady Dla mnie też to wygląda na zagłodzony trawnik, ja posypałem nawozem tylko część trawnika bo mi brakło nawozu i teraz widzę różnicę. Tam gdzie nawóz trawnik pięknie zielony, a gdzie go nie ma to żółknie i trawa prawie nie rośnie.
____________________
Marek - Ogród średniowieczny i nie tylko
Gardenarium 17:56, 12 lut 2017


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Można sprawdzić na kawałku trawnika 1mx1m posypać Hydrocomplexem albo florovitem do trawników. albo czymkolwiek ale nie na 100 dni

Poczytaj o pielęgnacji trawników artykuły i lej wodę po nawozie ile wlezie.

http://www.ogrodowisko.pl/tag/trawnik
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
vanilia 17:56, 12 lut 2017

Dołączył: 21 lip 2012
Posty: 4
Dziękuję za zainteresowanie
Postaram się szczegółowo odpowiedzieć.

Trawę sialiśmy w maju, wzeszła miejscami, pod wiśnia i pod orzechem w ogóle nam nie wzeszła.
Na początku czerwca zaczęły wychodzić nam żółte place i w tych miejscach zaczęła wysychać.
Dosialiśmy w połowie czerwca. Dokupilismy trawę regeneracyjną z Iławy i nawoz długo działający Substral ( na opakowaniu było napisane, że nadaje się do młodej trawy). Dokupiliśmy ziemię w workach, na której było napisane, że jest z nawozem specjalnie pod trawy. Wysypaliśmy ją w miejscu, gdzie trawa wyschła, uprzednio oczyszczając ziemię z suchej trawy. Wszystko ładnie wzeszło.
Niedawno znów zauważyliśmy, że zaczęły się robić suche place, które z dnia na dzien stają się obszerniejsze. Trawa znów nam się przerzedziła.
W miejscu gdzie stała trampolina trawa jakby trochę samoistnie się odratowała, ale naprawdę niewiele.

faktycznie im głębiej tym ziemia jest suchsza, tak gdzie wilgoć utrzymuję się dłużej to i trawa wygląda lepiej.
Ostatnio sporo padało, więc nie było mozliwości koszenia, a dziś to co zobaczyliśmy po skoszeniu załamało nas.

Co mamy robić? jaki nawóż kupić? Jak ją ratowac?

chciałabym jeszcze zapytac, co może być przyczyna tego, że miejscami trawa jest płytko ukorzeniona?
Gardenarium 17:56, 12 lut 2017


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Pod orzechem mogła nie wzejść bo woda nie docierała, albo orzech wypijał całą wodę. Do regularnego wzejścia nasion traw potrzebne jest codzienne a nawet kilka razy dziennie podlewanie - zraszanie aby nasiona były stale wilgotne. Nie wszystkie gatunki wschodzą w jednakowym czasie.

http://www.ogrodowisko.pl/watek/526-zakladanie-trawnika-z-siewu

Żółte place powstały być może w miejscach o złej glebie, czasem trafia się martwica glebowa, albo coś wylane było (budowlańcy się kłaniają)

Trawa jest płytko zakorzeniona bo za płytko gleba została przygotowana. Tak myślę.

Co do traw z I... to chyba najgorsze z możliwych, choć slogan reklamowy mówi inaczej... najlepsze...itd.
Ja mam złe doświadczenia.

Ratowanie napisałam powyżej. Trawa potrzebuje nawozu i wody i to lania na całego. Zorganizować węże, wachlarze albo kilka godzin lania. Inaczej nic z tego.


To wszystko co jej potrzeba.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Gardenarium 17:56, 12 lut 2017


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Podnieś noże kosiarki na następne koszenie o dwa punkty Ile kosiarka ma poziomów koszenia i na który teraz kosisz?
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
vanilia 17:57, 12 lut 2017

Dołączył: 21 lip 2012
Posty: 4
Mąż kosił na 4 cm, najwięcej ma 6 cm.

Budowlańcy raczej nie mają mośliwości przelewania nam czegoś bo budowa jest za ogrodzeniem i to z jakieś 20 m.
Tak sobie przypominam, że trawę, którą posialiśmy wpierw niczym nie przykrywaliśmy, ziarna były na wierzchu. A tylko lekko udeptaliśmy, więc może to jest problem..?

Z tym nawozem to rozumiem, że musismy zakupić takie niedługo działający, tak?
A te żółte place są na całym trawniku

Gardenarium 17:57, 12 lut 2017


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Podnieś na 5-6 cm. Z budowlańcami to ja tylko tak rzuciłam, bo mieliśmy taki przypadek. Nie chodziło mi o to że ktoś wam specjalnie wylewał, tylko może dom jest po budowie

Poczytaj o sianiu trawnika, zobaczysz co zrobiłaś niedobrze. Nie kupuj nawozu długo działającego, kup łatwo dostępny Florovit garnulowany z żelazem albo w G-Sie zwykłą Azofoskę granulowaną nie pylistą albo Polifoskę.

Hydrocomplexu pewnie nie dostaniesz. Skąd jesteś?
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies