Gdzie jesteś » Forum » Trawnik » Odnowa, regeneracja (wertykulacja, aeracja) trawnika

Pokaż wątki Pokaż posty

Odnowa, regeneracja (wertykulacja, aeracja) trawnika

Gardenarium 07:43, 13 wrz 2018


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Te żółciejsze miejsca to wyraźnie trawnik ma za mało wody. To wygląda tak, jakbyś miał nawadnianie i zraszacze zostały nieprawidłowo umieszczone (zbyt rzadko). I tu gdzie żółto - masz "martwe pola".
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
ferra 22:28, 14 wrz 2018

Dołączył: 02 lip 2018
Posty: 23
No niestety nie mamy nawadniania automatycznego jeszcze...
Przestawiamy spryskiwacze, w te "plamy lejemy " juz od dawna wiecej. Ale nie pomaga...

Wiem, ze wysialismy za gesto, ale nie da sie juz teg cofnac. Pytanie co z tym zrobic?

Wygrabic to? Dosiac w te miejsca? Czy cierpliwe czekac do wiosny, robiac na calym obszarze to samo? Czy te miejsca maja szanse sie zregenerowac?
Gardenarium 07:25, 15 wrz 2018


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Może tam jest bardziej przepuszczalna gleba. Czasem jest tzw. kurzawka i woda znika natychmiast. Ile byś nie lał, to i tak nic nie daje. Albo piach pod spodem czy jakiś gruz. Ja bym to skosiła nisko, wygrabiła, wydrapała grabiami i zostawiła do wiosny.

Oczywiście kosić trawnik trzeba.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Krzysiek_L 21:01, 19 wrz 2018

Dołączył: 30 maj 2016
Posty: 5
Mam dwa pytania odnośnie zabiegów po wertykulacji:

1) Dosiewki - czy chodzi o to, że robimy dosiewki tylko w totalnie łysych miejscach, które wyjdą po wertykulacji, czy dosiewamy po całości ale np połową dawki nasion, które byśmy dali przy zakładaniu nowego trawnika?

2) Rozsypanie cienkiej warstwy ziemi po wertykulacji - skąd ją bierzecie? Kupujecie w workach czy mam zamówić np 1m3 ziemi na wywrotce i rozgarnąć ją po całości trawnika? (Mam 300m2)
Gardenarium 19:59, 20 wrz 2018


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Robimy dosiewki w totalnie łysych miejscach. Ja daję coś wartościowego czyli kompost własny i przegrabiam z nasionami traw. Można dać ziemię z worków np. taką cięższą do trawników. Takiej z pola bym nie radziła, bo będą nasiona chwastów i zamiast trawnika będzie chwastowisko.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
ricco1 21:17, 21 wrz 2018

Dołączył: 16 maj 2016
Posty: 77
Kiedy proponujecie sypnac nawozem jesiennym?
Gardenarium 06:57, 22 wrz 2018


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Teraz jest dobra pora.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
marekogrodnik 14:42, 25 wrz 2018

Dołączył: 25 wrz 2018
Posty: 1
Wg. mnie tak do końca października będzie OK
____________________
Mój blog
jolanka 10:32, 28 wrz 2018


Dołączył: 08 sie 2015
Posty: 16448
Czy można jeszcze robic wertykulację? Chyba trochę się spóźniłam
____________________
jolanka ogród z uśmiechem
waldek727 10:57, 28 wrz 2018


Dołączył: 08 wrz 2013
Posty: 4587
Czy można?
Wrzesień i październik to najlepszy czas na to aby odpowiednio przygotować trawnik do przyszłorocznego sezonu wegetacyjnego.
____________________
Mój wątek Tam, gdzie jeże mówią dobranoc
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies