Gdzie jesteś » Forum » Trawnik » Odnowa, regeneracja (wertykulacja, aeracja) trawnika

Pokaż wątki Pokaż posty

Odnowa, regeneracja (wertykulacja, aeracja) trawnika

misiek80 08:10, 23 sie 2018

Dołączył: 14 wrz 2015
Posty: 87
I wszystko jasne - bardzo dziękuję
Jasia 11:40, 30 sie 2018


Dołączył: 19 sie 2017
Posty: 21
Witam Serdecznie !
Kochani wiosną chciałbym wykonać odnowę trawnika.
Darń ma 4lata i w tym roku po walce z pędrakami oraz larwami wyraźnie ucierpiała jakość [gęstość] trawnika.
Wiosną oczywiście wykonam wertykulację+areację ale chciałbym się zapytać czy ktoś z forumowiczów stosował do odnowy trawnika mieszankę firmy Barenbrug Exclusor Gazon Elite ??
Jeśli tak to proszę napiszcie czy stosunek ceny odpowiada jej jakości ?
Bardzo chciałbym poznać Wasze opinie
misiek80 14:29, 30 sie 2018

Dołączył: 14 wrz 2015
Posty: 87
Ja wprawdzie nie regenerowałem, ani nie odnawiałem trawnika, ale kiedy u siebie zakładałem trawnik ponad 2 lata temu, to kupiłem właśnie Barenbrug Exclusor Gazon Elite. O trawnik staram się w miarę możliwości i wolnego czasu dbać:
- co 7-10 dni koszenie - na 3 poziomie wysokości mojej kosiarki,
- kiedy jest sucho, co 3-4 dni podlewam,
- co miesiąc (od IV do VIII) nawożę (saletra wapniowa wiosną, później 2-3 razy hydrokomlex, a pod koniec sierpnia florovit na jesień).
Chwastów (głównie koniczyny) w czerwcu pozbyłem się pryskając trawnik środkiem Starane.
Wartykulacji ani aeracji jeszcze nie robiłem - pierwsze takie zabiegi zamierzam zrobić wiosną przyszłego roku.
Kretowin nie mam, ponieważ pod trawnikiem jest siatka.
Trawnik jest naprawdę bardzo ładny i moim zdaniem ta mieszanka traw jest warta swojej ceny.
Lodzia 15:59, 30 sie 2018


Dołączył: 22 wrz 2016
Posty: 162
Potwierdzam, że mieszanka ta warta jest swojej ceny. Też nie robiłam dosiewki, a zakładałam nowy trawnik (400m2) i mam porównanie z trawnikami zakładanymi w tym samym czasie przez sąsiadów z traw marketowych na zasadzie „żeby tylko było coś zielonego”. Elite/Exclusor jest jednolity, mięsisty, sterczący, bez żadnych kępek. Wygląda z daleka i z bliska rewelacyjnie. Chodząc po nim ma się odczucie stąpania po grubym dywanie. Oczywiście bardzo ważna jest tu właściwa i regularna pielęgnacja, bo bez tego nie osiągnie się dobrych efektów.
ferra 00:29, 05 wrz 2018

Dołączył: 02 lip 2018
Posty: 23
Czy na trawnikum mlodym, zasianym w tym roku (czerwiec)wykonac trzeba na jesien wertykulacje, aeracje? Czy czekac z zabiegami do wiosny?
Dodam, ze nasz trawnik ma sporo filcu.
waldek727 14:43, 05 wrz 2018


Dołączył: 08 wrz 2013
Posty: 4587
Skąd w trawniku po dwóch miesiącach użytkowania filc? Po dwóch latach to tak. Teraz tymi zabiegami możesz sobie zniszczyć trawnik.
____________________
Mój wątek Tam, gdzie jeże mówią dobranoc
sarenka 15:52, 05 wrz 2018


Dołączył: 19 mar 2015
Posty: 6601
ferra napisał(a)
Czy na trawnikum mlodym, zasianym w tym roku (czerwiec)wykonac trzeba na jesien wertykulacje, aeracje? Czy czekac z zabiegami do wiosny?
Dodam, ze nasz trawnik ma sporo filcu.

Może dołącz jakieś poglądowe zdjęcie tego trawnika?
____________________
Magda W samym sloncu
Gardenarium 08:03, 06 wrz 2018


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77304
ferra napisał(a)
Czy na trawnikum mlodym, zasianym w tym roku (czerwiec)wykonac trzeba na jesien wertykulacje, aeracje? Czy czekac z zabiegami do wiosny?
Dodam, ze nasz trawnik ma sporo filcu.


Takich zabiegów nie przeprowadza się na tak młodym trawniku.

https://www.ogrodowisko.pl/artykuly/291-latwe-ogrodnictwo-jak-zrobic-wertykulacje-trawnika

Filc zapewne pochodzi z tego, że kosiarka nie ma kosza i ścięta trawa spada na trawnik?
Albo masz robota koszącego?
Albo trawnik wysiałeś zbyt gęsto i część siewek po prostu zgniła? Pokaż zdjęcia trawnika.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
ferra 22:51, 06 wrz 2018

Dołączył: 02 lip 2018
Posty: 23
Zalaczalam kiedys zdjecia trawnika niedlugo po wysiewie, bo nie wiedzielismy co zrobilismy zle.
Po diagnozach stwierdzilismy, ze posialismy zdecydowanie zbyt gesto i czesc siewek zgnila. Stad mowie, ze mamy duzo filcu ( a moze zle to nazywam?)
Mamy kilka "plam", obszarow, gdzie trawnik wyglada zle.
Nie zrobilismy dosiewek od razu, bo we wrzesniu zamierzamy zalozyc trawnik na drugiej czesci dzialki i wtedy podejmiemy probe naprawy czesci zalozonej w czerwcu.

Kosiarka ma kosz, trawke kosimy co tydzien.

Aktualnych fotek nie mam. Wrzuce w sobote, bo jestesmy na urlopie chwilowo.
ferra 20:41, 12 wrz 2018

Dołączył: 02 lip 2018
Posty: 23
Przepraszam za post pod postem, ale nie umiem edytowac.
Oto zdjecia trawnika przed koszeniem.

Z daleka:



I najgorsze miejsce:


Zblizenie w innym miejscu:


W wielu miejscach trawa rosnie dobrze i dobrze wyglada, ale mam 4 takie baardzo zle wygladajace obszary.


Ktos polecil wlasnie zeby wertykulacje zrobic. Ale trawniczek jest mlody, z czerwca. Czy pozostaje tylko przeoranie tych miejsc i wysianie od nowa?

Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies