Gdzie jesteś » Forum » Trawnik » Odnowa, regeneracja (wertykulacja, aeracja) trawnika

Pokaż wątki Pokaż posty

Odnowa, regeneracja (wertykulacja, aeracja) trawnika

Gardenarium 17:31, 11 lut 2019


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77304
A to skąd jesteś, z Niemiec?
Moim zdaniem może zrobiliście błąd, że nie wzeszły wam w ogóle wszystkie gatunki.
W ogóle nie jest podany skład mieszanki. Ja tam nie wiem, co robiliście, ale jest źle, że jest tak a nie inaczej.

Nie przysypać ziemią, a posypać ziemią, a to różnica. Przysypuje się całkowicie a posypuje częściowo.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Balea 19:57, 11 lut 2019


Dołączył: 23 lut 2018
Posty: 284
Tak, z Niemiec.

Zobacze jutro w garazu, czy mamy jeszcze opakowowanie z tych nasion, jesli tak, to zrobie zdjecie z skladu mieszanki i je tu wrzuce.
Wolf to jest jedna z najczesciej sprzedawanych nasion w Niemczech i jedna z najdrozszych ale widocznie ja mialam pecha z nimi, bo wszystko zesmy z mezem tak przgotowali jak trzeba bylo.

Tak, mialam na mysli posypac ziemia (sorry ale czasami jest mi ciezko znalesc wlasiwych slow po polsku

Jeszcze raz bardzo dziekuje za pomoc.



Gardenarium 20:10, 11 lut 2019


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77304
Nie tylko przygotowanie gleby jest ważne. Najważniejsze po wysianiu jest podlewanie codzienne, aby wszystkie gatunki traw w mieszance wzeszły. Jak wiadomo niektóre wschodzą po 21 dniach i te po prostu mogły nie wzejść, a to jest właśnie wiechlina łąkowa (Poa pratensis)która wiąże darń.

A może tam była wiechlina roczna ?? albo po prostu nie wzeszły nasiona wiechliny łąkowej?.

Ludzie często przestają podlewać, jak wzejdzie życica trwała (Lolium perenne), bo wschodzi po kilku dniach.

To co pozostało to moim zdaniem kostrzewa (Festuca rubra). Dlatego masz kępy.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Balea 21:35, 11 lut 2019


Dołączył: 23 lut 2018
Posty: 284
Tak wiem, podlewalam 3 razy dziennie, bo prawie ze wcale deszcz nie padal.
Przy podlewaniu widzialam, ze sie niektore nasiona poprzesowaly w kupke. Wiec myslalam, ze te kepy sie przez to takie porobily.

Po 7 dniach zaczely pierwsze trawy wychodzic.
Tak to wygladalo po 10 dniach:




A tak po 4 tygodniach, dlatego zaczelismy ciagle podsypywac nasiona aby te plamy pozamykac.





Jak juz dzisaj rono pokazywalam, trawa sie teraz ladnie zrosla, ale brzydko to wyglada i chodzic po tym nie idzie
Gardenarium 16:37, 12 lut 2019


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77304
Wobec tego co widzę, te "drogie" nasiona były do kitu. To jakaś masakra, nigdy takiego czegoś nie widziałam jak żyję.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Balea 09:38, 13 lut 2019


Dołączył: 23 lut 2018
Posty: 284
Naprawde? Taki rarytas ta moja trawa, ze jeszcze nigdy do tej pory takiego czegos nie widzialas?
Ciesze sie, ze ci moglam taka premiere zrobic

Chicalam zamowic trawe z Kiepenkerla ale nic z tego, maz i dzieci sie nie zgadzaja na ta trawe, bo uwazaja ze za ciemna :-/

Mogla bys mi jakas inna jasniejsza, sportowa trawe zaproponowac?

Szukajac w internecie znalazlam jasniejsza trawe sportowa, ktora ma taka mieszanke: Co ty na to?





Gardenarium 16:14, 13 lut 2019


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77304
Ja się nie podejmuję, ta za ciemna, ta za jasna. Trudno dogodzić
Zagłodzisz i będzie żółta, zapytasz dlaczego taka żółta, a nie mogłaby być zielona? No ja nie rozumiem, za ciemna, gdzie ciemna, na zdjęciu?
Zaprzeczacie idei jak powinien wyglądac prawidłowo trawnik. Powinien być ciemnozielony, soczysty, jędrny.

Takiej masakryco pokazaliście to jeszcze nie widziałam, żeby tak źle wschodziła i wyglądała po 4 tyg.
Moim zdaniem coś pokręciliście z pielęgnacją, bo sama mieszanka winna nie jest

Ta powyżej:

15% kostrzewa czerwona
25 % kostrzewa czerwona
5 % kostrzewa czerwona 3 odmiany traw typowo kępowych - jako trawnik ozdobny a nie sportowy

25% życica trwała typowa trawa kępowa

5% wiechlina łąkowa trawa która wiąże darń - za mało jej w mieszance. Powinno jej być 20% a nie 5%
25% życica typowa trawa kępowa, szybko wschodzi i szybko rośnie.

____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Balea 21:43, 13 lut 2019


Dołączył: 23 lut 2018
Posty: 284
Wszystko w pozadku, wyszukalam trawe Kiepenkerla pod imieniem profi line "dark green" i ona jest zdecydowanie za ciemna jak na nasz gust

Ale dzisiaj sie troche poinformowalam i znalazlam Spielrasen z Kiepenkerla o srednio zielonym kolorze ktory ma taka mieszanke:

Mischungsanteile in Gewichtsprozent:
Festuca rubra commutata 30%
Festuca rubra trichophylla 15%
Festuca rubra rubra 15%
Lolium perenne 15%
Lolium perenne 5%
Poa pratensis 10%
Poa pratensis 10%

W online shopie z Kiepenkerla mozna rowiez osobno nasiona zamawiac np. tylko poa pratensis i dosypac czegos, czego w mieszance brakuje lub jest za malo



Gardenarium 22:01, 13 lut 2019


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77304
Gala Rasen.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Gardenarium 14:07, 16 lut 2019


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77304
adpo napisał(a)


Jest 16 lutego, przede nami kolejny sezon trawnikowy. Mój trawnik (ok 10a) został wysiany oko 5 lat temu podczas wyjątkowo gąrącego lata. Od tego czasu obserwowałem w jaki sposób zaczyna byc kolonizowany przez mchy, mniszki, koniczynę i inne rośliny dwuliscienne.
Nie należę do osób które muszą mieć trawnik jak z rolki, jednak zależy mi poprawieniu warunków dla jednoliściennych. Trudności z jakimi się spotkałem głównie to:
1. Gliniasta ziemia, która w czasie zimy i wiosny jest bardzo mokra a w lecie twarda jak kamień.
2. Nasłoneczniony i otwarty teren, który sprzyja przemarzaniu i wysychaniu roślin.
3. Sąsiedztwo z polem na którym obficie kwitnie mniszek lekarski i inne.

Poprawiłem warunki glebowe poprzez dowiezienie ok 12t humusu na wyrównianie działki, wertykulację i piaskowanie. Trawnik jest teraz z trudnym stanie, pieniaważ w ciągu dwóch lat nie małem czasu na wykonywanie zabiegów pielęgnacyjncych oprócz czestęgo koszenia i nawożenia na wiosnę saletrą wapniową i dolomitem.

W tym roku planuję ponownie zwertukulować ten trawnik (chętnie bym to zrobił już teraz). Ponownie nawieść.

Świadomie nie używam środków ochronych, pozwalam naturze na zagospodarowanie terenu. Po wertykulacji zostaną puste plamy. Jaki gatunek trawy mogę dosiać (i czy w ogóle to robić?)

Mam też do dyspozycji ok 1m3 przekompostowanej ziemi i ogrodniczej z uprawy pomidorów. Czy użycie przekopostowanej ziemi z torfem na gliniastą ziemię nie wpłynie na zmniejszenie przepuszczalności ziemi? Ziemia gliniasta się mocno nagrzewa, w stosunku do torfu i powstają kłaki.

Tak jak widać na zdjęciach, w tym okresie trawnik jest pięknie zielony koloru mchu.



2 lata braku pielęgnacji zaowocowały tym, że szlachetne trawy zostają wypierane przez mech i chwasty.
Trawnikowi należy się wertykulacja i to w dwie strony a nawet trzy. Czy dosiewać zależy jak duże będą łyse miejsca. Moim zdaniem - dosiewać, jaką mieszankę? taką samą jak był posiany trawnik.

Świadomie mógłbyś usuwać chwasty dwuliścienne, bo zniweczą dobry wygląd trawnika.
Poza tym widzę także chwasty jednoliścienne, trawy niepożądane w trawniku.
Mnie osobiście taki trawnik by nie odpowiadał.

Użycie przekompostowanej ziemi z torfem nie wpłynie na zmniejszenie przepuszczalności.
Ziemia gliniasta się wolniej nagrzewa, to gleba zaliczana do "zimnych" - mylisz się w tej kwestii.
Zdania: Ziemia gliniasta się mocno nagrzewa, w stosunku do torfu i powstają kłaki. coś się pomerdało, nie rozumiem tego zdania. ???

____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies