Gdzie jesteś » Forum » Trawnik » Odnowa, regeneracja (wertykulacja, aeracja) trawnika

Pokaż wątki Pokaż posty

Odnowa, regeneracja (wertykulacja, aeracja) trawnika

marcinek03 11:18, 08 lip 2018

Dołączył: 27 cze 2016
Posty: 35

Witam. Mam problem i proszę o pomoc w jego rozwiązaniu. Mam dosc ładny trawnik jak na zdjęciu. Co prawda dzis te zdjęcie jest po imprezie, dlatego musi się on trochę zregenerować. Jest codziennie zraszany i nawożony odpowiednio.ale problem tkwi od momentu jego założenia. Jest duzy skos ziemi i i wiele nierownosci, ktorych nie wyeliminowalem 10 lat temu podczas zakładania trawnika. No i chce go teraz wyrownac, tymbardziej ze mam 2,5m3 zbednej ziemi. Chcialbym sie zabrac z tym na wiosne i nie wiem co lepsze. Czy hlebogryzarka, usuwanie korzeni, równanie?. A może inne rozwiązania.
Piotr_K 17:15, 14 sie 2018

Dołączył: 18 mar 2018
Posty: 166
Dzisiaj zacząłem grabić trawnik, aby sprawdzić ile jest filcu. Jest go bardzo dużo. Z kilku ruchów grabkami wyszło dużo suchego i troszeczkę zielonego. Czy są jakieś przeciwwskazania do wygrabienia teraz filcu?
Wiadomo że wyjdzie też trochę zielonej trawy i nie wiem czy szybko się zregeneruje. A może lepiej poczekać do października?
Gardenarium 23:22, 14 sie 2018


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Zrób jesienną wertykulację. W sierpniu.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Piotr_K 00:08, 15 sie 2018

Dołączył: 18 mar 2018
Posty: 166
Gardenarium napisał(a)
Zrób jesienną wertykulację. W sierpniu.


W takim razie w czwartek biorę się do pracy. Może po wygrabieniu nie będą rosły grzybki. Teraz pojawiają się w losowych miejscach (nie jak w czarcim kręgu).
Dziękuję za poradę.
Przemek2018 20:34, 16 sie 2018

Dołączył: 23 cze 2018
Posty: 23
Witam.
W maju założyliśmy trawnik, jest on bardzo używany (w końcu trawa sportowa)
Kiedy mogę przeprowadzić pierwszą aerację i wertykulacje?
Piotr_K 22:21, 16 sie 2018

Dołączył: 18 mar 2018
Posty: 166
Przemek2018 napisał(a)
Witam.
W maju założyliśmy trawnik, jest on bardzo używany (w końcu trawa sportowa)
Kiedy mogę przeprowadzić pierwszą aerację i wertykulacje?


Zaleca się nie wcześniej niż po 2 latach od założenia trawnika. Osobiście robiłem aeracje po roku i bardzo pomogła.
misiek80 13:55, 20 sie 2018

Dołączył: 14 wrz 2015
Posty: 87
Witam po dłuższej przerwie.
Mam 550 m2 trawnika założonego 2 lata temu. Trawnik ładny, podlewany, nawożony, zielony. W tym roku pierwszy raz potraktowany Starane na chwasty - pomogło zwłaszcza na koniczynę.
Powoli jednak zaczyna myśleć o pierwszej aeracji / wertukulacji. I tu mam kłopot. Po trawnikiem mam siatkę przeciw kretom. Trawnik z minimalnym spadkiem w stronę płotu. Pod częścią trawnika siatkę mam na głębokości 8-10 cm, ale pod częścią 2-3 cm (im bliżej płotu, to siatka jest wyżej). Jak przeprowadzić powyższe zabiegi na tej części trawnika, gdzie siatka jest położona zbyt wysoko? Pozdrawiam serdecznie.
Gardenarium 07:21, 22 sie 2018


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Tam gdzie siatka zrób wertykulację ręcznie plastikowymi grabkami lub wertykulator na najwyższy możliwe ustawienie, ale sprawdź najpierw jak głęboko sięga w grunt. Jeśli głębiej niż siatka, nie rób mechanicznie, a ręcznie grabiami.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
misiek80 15:42, 22 sie 2018

Dołączył: 14 wrz 2015
Posty: 87
Dziękuję Pani Danusiu...
Czyli plastikowymi grabkami mocno i porządnie wygrabić trawnik, bez przycinania korzeni trawy?
Planuje też zrobić aerację, chodząc po niej w butach ze szpikulcami (wydaje mi się że takie szpikulce nie podziurawią siatki?
Czy powyższe zabiegi robi się teraz czy na wiosnę?
Gardenarium 17:44, 22 sie 2018


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Plastikowymi albo takim drucianym wachlarzem. Jest też ręczny wertykulator

Takie coś

O takie coś mi chodziło.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies