Gdzie jesteś » Forum » Trawnik » Odnowa, regeneracja (wertykulacja, aeracja) trawnika

Pokaż wątki Pokaż posty

Odnowa, regeneracja (wertykulacja, aeracja) trawnika

adpo 15:25, 16 lut 2019

Dołączył: 16 lut 2019
Posty: 4
Efekt "kłaków" pojawiał się wtedy kiedy dobra ziemia leżała na glebie nieprzepuszczalnej, traciła ona swoje właściości.

Obawiam się że też tak będę miał. Teren jest na otwartej powierzchni.

Mi też za bardzo nie podoba mi się ten trawnik Nie chcę usuwać dwuliściennych ponieważ lepiej sobie radzą w upalne dni niż trawa. Wydaje mi się że mają pozytywny wpływ na kondycję gleby, a z tym jest najgorzej.
Ze wględu na to że jestem pszczelarzem nie przeszkadza mi mniszek ani koniczyna na trawie. Największym problemem jest dla mnie jest perz oraz mech.

Jeżeli chodzi o zabiegi które miałyby wpłynąć na poprawę trawnika, widzę opcję wykorzystywania kompostownika i ziemi z uprawy warzyw sukcesywnie w dłuzym okresie czasu (ok 10 lat - 10m3 .

Czy w tym roku można sobie pozwolić na usunięcie mchu przez werykulacje w ciągu najlbliżych dwóch tygodni (południe Polski).





Gardenarium 16:24, 16 lut 2019


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Pogoda powinna być cieplejsza do wertykulacji. Poleca się monet kwitnienia forsycji, a do tego jeszcze daleko.
Trawnik z dwuliściennymi to juz nie jest trawnik, a łąka.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
adpo 08:08, 18 lut 2019

Dołączył: 16 lut 2019
Posty: 4
Jeżeli chodzi o definicję, to zgadzam się że trawnik to nie łąka. Jednak staram się używać tego terminu, ponieważ zdaję sobie sprawę że przy dużych kosztach nie jestem w stanie pozbyć się chwastów. Bardziej zależy mi na pielęgnacji tego co jest, aby dać szlachetnym odmianom trawy szansy konkurowoania (częste koszenie, dosiew, nawożenie). Na wpływ warunków zewnetrznych niestety nie mam wpływu 60a miszka za ogrodzeniem i ukształtowaniem terenu. Zuważyłem że trawa najgorzej znosi słońce. W cieniu trawa rośnie na 10 cm, w porównaniu z 2 cm w słońcu.

Dziekuję za uwagę z forsycją.
Gardenarium 08:23, 18 lut 2019


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Polecam :

https://www.ogrodowisko.pl/artykuly/291-latwe-ogrodnictwo-jak-zrobic-wertykulacje-trawnika

https://www.ogrodowisko.pl/artykuly/169-regeneracja-trawnika-po-zimie

https://www.ogrodowisko.pl/artykuly/496-wertykulacja-trawnika-po-angielsku-czyli-jak-to-robia-w-sissinghurst

My robimy wertykulację także we wrześniu.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
adpo 10:11, 18 lut 2019

Dołączył: 16 lut 2019
Posty: 4
Dziękuje, cenna uwaga ze wrześniem. Pozdrawiam
Gardenarium 10:14, 18 lut 2019


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Moim zdaniem trzeba pozbyć się chwastów dwuliściennych bo wypierają trawy, są konkurencją o wodę, zabierają składniki pokarmowe. W upalne lata jest to szczególnie ważne, trawa przysycha a chwasty są zielone.

Trawnik ginie kosztem chwastowiska, jak w miastach na skwerach, co widać w upały. To już nie będzie trawnik.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Drzewos 19:12, 20 lut 2019

Dołączył: 17 cze 2018
Posty: 15
Witam! Posiadam roczny trawnik. Zakładany w zeszłym roku z siewu. Jak mogę to zregenerować po zimie? Czy wertykulacja, aeracja wchodzi w grę? Czy za młody jest?
Gardenarium 21:52, 20 lut 2019


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Pokaż zdjęcie stanu trawnika.
Moim zdaniem wystarczy przegrabić. Radykalne zabiegi zostaw na nast. rok.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Drzewos 15:34, 21 lut 2019

Dołączył: 17 cze 2018
Posty: 15
Wstawiam zdjęcia zgodnie z prośbą.
Oto mój trawnik z tyłu domu

A to trawnik przed domem. Tu napewno trzeba zrobić dosiewki.
Gardenarium 15:56, 23 lut 2019


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Trawnik wygląda na mocny. Jakby tak ustawić płytko wertykulator, to delikatnie można przejechać
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies