Gdzie jesteś » Forum » Trawnik » Odnowa, regeneracja (wertykulacja, aeracja) trawnika

Pokaż wątki Pokaż posty

Odnowa, regeneracja (wertykulacja, aeracja) trawnika

mest 16:52, 03 mar 2019

Dołączył: 20 cze 2017
Posty: 60
My w tym roku będziemy przeprowadzali wertykulację pierwszy raz. Może mi ktoś objaśnić do czego służy często dołączana druga rolka z takimi jakby "szpikulcami" ? Do areacji? Przeprowadzam w tym samym czasie jeden i drugi zabieg?
Natomiast jeśli chodzi już o samą wertykulację to po niej rozumiem, że trawę muszę wygrabić? Z tego co widzę przeczytałem i obejrzałem to widzę, że kosz bardzo szybko się zapełnia.
Gardenarium 18:15, 03 mar 2019


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Szpikulce służą do nakłuwania, jeśli gleba jest zbita.
Jesli masz zbitą możesz po wertykulacji przejechać, a jeśli nie zbita, to tylko wertykulacja. Trzeba zgrabić.

Obejrzyj sobie zdjęcia, a zrozumiesz o co chodzi, co trzeba robić. MY jeździmy bez kosza, bo to nie ma sensu.

https://www.ogrodowisko.pl/artykuly/291-latwe-ogrodnictwo-jak-zrobic-wertykulacje-trawnika

____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Sobellka 07:39, 04 mar 2019


Dołączył: 29 kwi 2018
Posty: 13

Danusiu oraz wszyscy znawcy pięknych trawników!!!
Czytam wszystkie polecane linki przez Was i trochę kołowrotek zrobił mi się w głowie.
Mój trawnik to obecnie trzeci rok, założony z rolki, w zeszłym roku chorował, ale dzięki Wam udało mi się zatrzymać chorobę.
Na ten rok postanowienie, że zgodnie ze sztuką od początku zadbam o swój trawnik.
Mój plan:
II połowa marca "wyczesanie" trawnika, wertykulacja,dosiewka (mam placki) PYTANIE: dosiewka trawy po nawozie czy przed?, dosiewka to wyciąć placki (trawa z rolki) czy sypać ziemie na to co jest + nasionka? a PÓŹNIEJ NAWÓZ?
Jak dosieję trawę, czekam aż kiełkuje czyli okolice połowy kwietnia i pierwsze koszenie.
Różne szkoły koszenia na wiosnę: jedni, że pierwsze koszenie to na krótko, drugie zdanie to mak. ostrza kosiarki od góry na 2,5-3cm. Która szkoła lepsza?
Proszę nie podawajcie linków, bo wszystko już poczytałam i za każdym razem czytam to każdy ma inna szkołę.
Pytam się praktyków jak najlepiej.
Gardenarium 07:49, 04 mar 2019


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Dosiewka nasion przed nawozem. Dosiewasz ziemię, nasiona, grabisz i dopiero nawozisz - plus podlewasz nawóz żeby się rozpuścił.

Kosisz nie na terminy (dlaczego akurat połowa kwietnia?) a jak będzie zimno i nie wzejdzie? Po prostu obserwujesz co się dzieje z pogodą, z trawnikiem i reagujesz na stan aktualny a nie na terminy.

Jak będzie dosiewka i pokażesz jak wygląda, podam jak kosić, bo młodziutka trawka może ulec wyrwaniu z tej starej, gdy ustawienie kosiarki będzie za niskie.

Potem, gdy murawa będzie jednolita, wysokość koszenia zależy od pogody. Gdy słonecznie i upalnie - lepiej zostawić dłuższą, aby się nieco zacieniała, wtedy tak nie wysycha.

Nie szukaj ostatecznego przepisu od praktyka, bo praktyk rozumie swój trawnik i reaguje zgodnie z jego potrzebami

Nie ma jedynego słusznego przepisu - krótko bądź długo. Kosisz tak, aby trawnik miał zielone źdźbła, a nie łyse rżysko. Ot jedyny przepis na koszenie.

Sobellka napisał(a)


Różne szkoły koszenia na wiosnę: jedni, że pierwsze koszenie to na krótko, drugie zdanie to mak. ostrza kosiarki od góry na 2,5-3cm. Która szkoła lepsza?



To niesłuszne myślenie, nie ma lepszej czy gorszej szkoły z tego się nie strzela i tego się nie mierzy

U jednej kosiarki krótko oznacza 3 cm, u innej - 2 cm. Kosisz po prostu tak, żeby nie zżynać do gołej ziemi. Ale kosisz krótko Koniec, kropka.
Przed wertykulacją to robisz bo trawnik łatwiej się wertykuluje. Ale żeby centymetry mierzyć ? nie to już przegięcie będzie

Naucz się rozumieć trawnik, a nie brać wszystkiego na centymetry i terminy/daty. Przyroda ma swoje prawa.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Burritto 16:09, 12 mar 2019

Dołączył: 12 mar 2019
Posty: 2
Witam
2 rok z rzędu po zimie tak wygląda mój trawnik, czy to choroba czy trawa przemarznięta ?
Trawa siana była ręcznie bardzo dobrej jakości traw dywanowych?
Wertykulacja pomoże ?
pozdrawiam
Damian
nesbit 10:01, 14 mar 2019

Dołączył: 28 mar 2018
Posty: 5
Witam wszystkich forumowiczów. Przepraszam za zapewne któreś set takie samo pytanie, ale czytam już te wszystkie artykuły i porady i im więcej czytam tym mniej wiem. Nie chcąc przedłużać i zabierać Wam czasu zapytam:

- wygrabiam trawnik metalowymi ząbkami
- koszę nisko
- wertykulacja (ew. dosiewka ale raczej się obejdzie)
- aeracja ( w ten sam dzień, po tygodniu, po miesiącu, po trzech? ), wszędzie jest napisane, że warto przeprowadzić ją po wertykulacji tylko nie doczytałem nigdzie kiedy tego dokonać, a może po nawożeniu?
- nawóz
Czy dobrze zrozumiałem proces pielęgnacji wczesnowiosennej?
Pozdrawiam.
Gardenarium 10:07, 14 mar 2019


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Nie. Inna kolejność poczatkowa

- koszę nisko
- wygrabiam trawnik metalowymi ząbkami
- wertykulacja
- ew. dosiewka
- nawożenie

Aerację na glebach zbitych, starych trawnikach, po wertykulacji (ile dni nie ma znaczenia, z tego się nie strzela)), przed nawożeniem ale konieczności nie ma.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
nesbit 10:59, 14 mar 2019

Dołączył: 28 mar 2018
Posty: 5
Gardenarium napisał(a)
Nie. Inna kolejność poczatkowa

- koszę nisko
- wygrabiam trawnik metalowymi ząbkami
- wertykulacja
- ew. dosiewka
- nawożenie

Aerację na glebach zbitych, starych trawnikach, po wertykulacji (ile dni nie ma znaczenia, z tego się nie strzela)), przed nawożeniem ale konieczności nie ma.


I po tygodniu czytania "lektur" nareszcie konkret Dziękuję Pani bardzo i pozdrawiam.
eVka 11:33, 14 mar 2019


Dołączył: 27 paź 2016
Posty: 14291
Danusiu u nas kwitną forsycje, czy to znak że mogę już mój trawnik wertykulować, czy jeszcze za wcześnie (Wrocław).
____________________
Gardenarium 16:36, 17 mar 2019


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Jeśli trawnik jest przeschnięty, a nie na zimnej glinie - to możesz.
Jednak nawożenie dopiero gdy temp. gleby osiągnie 12 stopni.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies