Gdzie jesteś » Forum » Trawnik » Odnowa, regeneracja (wertykulacja, aeracja) trawnika

Pokaż wątki Pokaż posty

Odnowa, regeneracja (wertykulacja, aeracja) trawnika

mest 13:55, 30 mar 2019

Dołączył: 20 cze 2017
Posty: 60
Czy trawę należy nawieźć bezpośrednio po wertykulacji? Jeśli tak to nie zrobiłem tego bo nie miałem saletry. Jak nawiozę po 4 dniach to popełnię duże wykroczenie?
Mik09 15:20, 30 mar 2019

Dołączył: 30 mar 2019
Posty: 2
Sprawa z moim trawnikiem wygląda następująco. Już pod koniec sezonu trawnik wyglądał tragicznie, próby nawożenia i podlewania nie pomagały. W trakcie zimy wpadł mi do głowy pomysł wertykulacji, gdyż taki zabieg nigdy na moim trawniku nie był robiony, więc pomyślałem, że to ostatnia deska ratunku. Zawsze trawnik wyglądał jak zielony dywan sytuacja zaczęła się pogarszać już 2-3 lata temu. Zakupiłem wertykulator i przeprowadziłem owy zabieg. Niżej załączę zdjęcia już po wertykulacji(niestety nie pomyślałem żeby zrobić zdjęcia przed, ale filcu było z 20 taczek jak nie więcej). Widać że są miejsca gdzie są "placki" samej ziemi. 3 dni po przeprowadzeniu zabiegu zrobiłem nawożenie i teraz tak:

1. Mogę również od razu dosiać trawę w brakujących miejscach czy poczekać?

2. Zauważyłem, że w jednym miejscu (zdjęcie numer 9 i 10) gdzie jest więcej samej ziemi niż trawy zaczęły pojawiać się dżdżownice(małe kopce ziemi). Jest tego w tym miejscu bardzo dużo. Czy jest to powód do obaw?

3. Najważniejsze pytanie: Będzie jeszcze coś z tego trawnika? Cały obszar po wertykulacji wygląda tragicznie według mnie.


1.
2.
3.
4.
5.
6.
7.
8.
9.
10.
11.
head67 21:27, 30 mar 2019

Dołączył: 14 maj 2018
Posty: 53

U mnie tak wygląda w najgorszym miejscu robiłem na krzyż u ciebie tyle trzeba obsiać jak by zakładać nowy trawnik jak nie masz za dużo metrów to bym zrobił na nowo
marcin544 11:45, 31 mar 2019

Dołączył: 11 cze 2015
Posty: 131
Czemu wertykulacja a potem dopiero nawoz ?
Ja daje nawoz a po okolo 5-7 dni robie wertykulacje . trawa pobiera skladniki i zaczyna sie budzic i szybciej zarasta brzydki wyglad trawnika po wertykulacji
mest 16:11, 31 mar 2019

Dołączył: 20 cze 2017
Posty: 60
U mnie w najgorszym miejscu trawa wygląda tak.



Dosiewać czy trawa odbije?
Gardenarium 18:16, 31 mar 2019


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
marcin544 napisał(a)
Czemu wertykulacja a potem dopiero nawoz ?
Ja daje nawoz a po okolo 5-7 dni robie wertykulacje . trawa pobiera skladniki i zaczyna sie budzic i szybciej zarasta brzydki wyglad trawnika po wertykulacji


Bo jak trawa mówisz odrasta i potem robisz wertykulację, to ją po prostu masakrujesz.
Chodzi o to, żeby najpierw zmasakrować to co po zimie, potem nawóz i woda, wtedy odświeżona trawa szybciej rusza i jest już piękna.
Robisz na odwrót, bo wertykulacja ma m.in, pozwolić aby nawóz szybciej dotarł do korzeni trawnika.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Mik09 19:11, 31 mar 2019

Dołączył: 30 mar 2019
Posty: 2
Gardenarium napisał(a)


Bo jak trawa mówisz odrasta i potem robisz wertykulację, to ją po prostu masakrujesz.
Chodzi o to, żeby najpierw zmasakrować to co po zimie, potem nawóz i woda, wtedy odświeżona trawa szybciej rusza i jest już piękna.
Robisz na odwrót, bo wertykulacja ma m.in, pozwolić aby nawóz szybciej dotarł do korzeni trawnika.



Mogę prosić o odpowiedź do mojego posta powyżej?
alan86 19:48, 31 mar 2019

Dołączył: 31 mar 2019
Posty: 1
Witam forumowiczów. Mam pytanie ponieważ nie znalazłem jednoznacznej odpowiedz we wcześniejszych wątkach. Posiadam trawnik 3 letni i po zimie są widoczne kępy ziemi. Czy zastosowanie mieszanki traw regeneracyjnej spowoduje, że kiełkująca będzie wyglądać inaczej od wcześniej zasianej? Niestety nie znam nazwy trawy jaka została wysiana wcześniej.
bartek_s1992 20:10, 31 mar 2019

Dołączył: 11 mar 2015
Posty: 108
Dzień dobry. Mam pytanie czy juz wykonujecie werykulqcje trawnika ? Jeśli byłby przykrozek to nie nie zaszkodzi?
head67 19:14, 01 kwi 2019

Dołączył: 14 maj 2018
Posty: 53
mest napisał(a)
U mnie w najgorszym miejscu trawa wygląda tak.



Dosiewać czy trawa odbije?


ja dosiałem zwałowałem i podlewam ale dzisaj był przymrozek -4 ciekawe co z tego wyrośnie
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies