Gdzie jesteś » Forum » Trawnik » Odnowa, regeneracja (wertykulacja, aeracja) trawnika

Pokaż wątki Pokaż posty

Odnowa, regeneracja (wertykulacja, aeracja) trawnika

head67 12:35, 03 kwi 2019

Dołączył: 14 maj 2018
Posty: 53
Miras napisał(a)
head67

Trawę kosiłem pierwszy raz dwa tygodnie temu.
W czwartek zrobiłem wałowanie trawy.
Drugi raz kosiłem w piątek przed sobotnią wertykulacją, trzeci raz skosiłem ją po wertykulacji ale to raczej w celach czyszczących.
Wertykulację robię zawsze z koszem i później uruchamiam kosiarkę, działa jak odkurzacz i naprawdę ładnie czyści trawnik.
Planowałem jeszcze piaskowanie ale zabrakło mi czasu,muszę coś wymyślić z tym piaskowaniem bo wożenie taczką i rozsypywanie ręcznie lub szpadlem jest nieefektywne i nie równomierne. Jak by ktoś miał jakiś patent to poproszę o informację jak to rozwiązać.
Piaskowanie u mnie jest konieczne bo ziemia latem twardnieje jak skorupa i muszę ją w jakiś sposób rozluźnić..
W sobotę trawa dostała już druga dawkę nawozów.


ja to widze tak + areator rurkowy ale nigdzie takiego sprzętu nie widziałem do wypożyczenia
https://www.youtube.com/watch?v=RNaSaC_8fXI
Miras 13:18, 03 kwi 2019

Dołączył: 02 kwi 2019
Posty: 7
Też widziałem ten sprzęt, niestety to mają tylko profesjonalne firmy w dużych miejscowościach. Chciałem też wynająć areator rurkowy niestety nigdzie w naszej okolicy nie ma Pozostają chyba kolce na buty ale kiepsko to jakoś widzę.
Zastanawiałem się kiedyś czy jak bym kosił trawę w takich kolcach to czy dam radę ..., mam sporą wagę więc wbijac się będę na pewno ale czy dam rade wyjmować w takim tempie... Będę musiał kiedyś sprawdzić - na pewno dam znać...
eVka 13:42, 03 kwi 2019


Dołączył: 27 paź 2016
Posty: 14291
A Twój wertykulator nie ma dodatkowego wałka aerującego? Ja kupiłam taki zwyklak w LM i miał walec z takimi długimi igłami.
____________________
Miras 14:05, 03 kwi 2019

Dołączył: 02 kwi 2019
Posty: 7
Ten walec ze sprężynami działa raczej jako przegrabienie, niestety nie robi otworów w ziemi a takie zadanie ma areacja. Mam taki stary werykulator/areator z firmy alko ale leży nie używany. Koszt wymiany noży jest podobny do wynajmu spalinowego wertykulatora i stwierdziłem, że nie ma sensu latać z tym kablem...
eVka 14:10, 03 kwi 2019


Dołączył: 27 paź 2016
Posty: 14291
Nie używałam go jeszcze, ale użyje to powiem
____________________
wioslo 15:27, 03 kwi 2019

Dołączył: 13 cze 2018
Posty: 11
Pomóżcie co najlepiej zrobic z taka strefa trawnika - reszta zaczela juz rosnac calkiem niezle ale w tej strefie jakas masakra jest tam jest chyba jakas gorsza gleba na jesien robilem dosiewki i za bardzo nic z tego nie wyroslo
zastanawiam sie co z tym najpierw zrobic - nawozic czy znowu probowac dosiewac??



Olaferka 16:09, 04 kwi 2019

Dołączył: 04 kwi 2019
Posty: 3
Witam. Czy mogę prosić o odpowiedź na kilka pytań?

Dzisiaj wykonałam wertykulację. Kiedy teraz zrobić aearacje, kiedy zrobić dosiewke trawy w puste miejsca? I kiedy posypać nawozem?
Jak to ogarnać po koleji i czy można tego samego dnia? Czy odczekać?
Dziękuję serdecznie za odpowiedź.

Zdjęcia z dnia dzisiejszego po wertykulacji.

Gardenarium 19:35, 04 kwi 2019


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
wioslo napisał(a)
Pomóżcie co najlepiej zrobic z taka strefa trawnika - reszta zaczela juz rosnac calkiem niezle ale w tej strefie jakas masakra jest tam jest chyba jakas gorsza gleba na jesien robilem dosiewki i za bardzo nic z tego nie wyroslo
zastanawiam sie co z tym najpierw zrobic - nawozic czy znowu probowac dosiewac??




W tym miejscu albo:

- jest gruz zakopany pod ziemią
- albo jest żwir, albo piach.

Czyli generalnie każda woda, która tutaj spadnie, natychmiast odpływa i trawnik nie dostaje nic.
Rada: odkopać to miejsce, sprawdzić co tam jest pod spodem, usunąć to, nawieźć dobrej ziemi i posiać (położyć z rolki) nowy trawnik. Nawadniać regularnie.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Gardenarium 19:38, 04 kwi 2019


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Olaferka napisał(a)
Witam. Czy mogę prosić o odpowiedź na kilka pytań?

Dzisiaj wykonałam wertykulację. Kiedy teraz zrobić aearacje, kiedy zrobić dosiewke trawy w puste miejsca? I kiedy posypać nawozem?
Jak to ogarnać po koleji i czy można tego samego dnia? Czy odczekać?
Dziękuję serdecznie za odpowiedź.

Zdjęcia z dnia dzisiejszego po wertykulacji.



Nie rób aeracji, wygląda dobrze.
Nie czekaj,
posyp ziemią,
przegrab,
posyp nasionami,
przegrab odwrotną stroną grabi.
Posyp nawozem, podlewaj obficie.

I po wszystkim. Jest ciepło, woda potrzebna a trawnik się natychmiast zazieleni.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Olaferka 20:21, 04 kwi 2019

Dołączył: 04 kwi 2019
Posty: 3
Gardenarium napisał(a)


Nie rób aeracji, wygląda dobrze.
Nie czekaj,
posyp ziemią,
przegrab,
posyp nasionami,
przegrab odwrotną stroną grabi.
Posyp nawozem, podlewaj obficie.

I po wszystkim. Jest ciepło, woda potrzebna a trawnik się natychmiast zazieleni.


Dziękuję za odpowiedź. Posypać delikatnie ziemią po całości tak? Jaka to ma być ziemia? Zwykła uniwersalna czarna z worków? Nasiona posypać tylko tam gdzie puste miejsca czy po całości? Jeżeli zrobię to jutro to też jutro mogę użyć nawozu? Przepraszam za tyle pytań ale właściwie robię to pierwszy raz w życiu.
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies