Gdzie jesteś » Forum » Trawnik » Odnowa, regeneracja (wertykulacja, aeracja) trawnika

Pokaż wątki Pokaż posty

Odnowa, regeneracja (wertykulacja, aeracja) trawnika

wioslo 20:49, 04 kwi 2019

Dołączył: 13 cze 2018
Posty: 11
Gardenarium napisał(a)


W tym miejscu albo:

- jest gruz zakopany pod ziemią
- albo jest żwir, albo piach.

Czyli generalnie każda woda, która tutaj spadnie, natychmiast odpływa i trawnik nie dostaje nic.
Rada: odkopać to miejsce, sprawdzić co tam jest pod spodem, usunąć to, nawieźć dobrej ziemi i posiać (położyć z rolki) nowy trawnik. Nawadniać regularnie.


sprawdzilem jak to bylo w tym miejscu potrzebne bylo wyrownanie terenu wiec dowiezli troche ziemi miala byc czarna ale pewnie wywalili jakies pobudowlane slabej jakosci na to przyszly 2-3 wywrotki niby czarnej i zostalo to wszystko wymieszane glebogryzarka
generalnie ta strefa nie ma za fajnie zima jest w cieniu a latem praktycznie caly dzien w pelnym sloncu nie da sie tego jakos wzbogaci nawozem albo torfem itp? jakas inna wytrzymala mieszanke tam dac?
Martaka88 09:15, 05 kwi 2019

Dołączył: 11 kwi 2018
Posty: 41
dzień dobry,

Pisze z prośba o poradę. 3 dni temu przeprowadziliśmy wertykulację trawnika, bardzo duże tego suchego "pióropuszu" się zebrało mieliśmy dzisiaj przystąpić do lekkiej aeracji, ale metodą botów z kolcami, następnie miał być nawoź wiosenny i oczekiwanie na deszcz( trawniczek jest bardzo krotki narazie nie kosiliśmy) jest tylko jeden problem - narzeczony wpadł wczoraj do kuchni blady, ze własnie przeczytał, że chyba zniszczył nam trawnik nasz trawnik był założony w czerwcu zeszłego roku, a ponoć można wertykulować i aerować tylko starsze trawniki. co teraz? jak go ratować
Banitaz 22:06, 05 kwi 2019

Dołączył: 31 lip 2013
Posty: 8
Martaka88 napisał(a)
dzień dobry,

Pisze z prośba o poradę. 3 dni temu przeprowadziliśmy wertykulację trawnika, bardzo duże tego suchego "pióropuszu" się zebrało mieliśmy dzisiaj przystąpić do lekkiej aeracji, ale metodą botów z kolcami, następnie miał być nawoź wiosenny i oczekiwanie na deszcz( trawniczek jest bardzo krotki narazie nie kosiliśmy) jest tylko jeden problem - narzeczony wpadł wczoraj do kuchni blady, ze własnie przeczytał, że chyba zniszczył nam trawnik nasz trawnik był założony w czerwcu zeszłego roku, a ponoć można wertykulować i aerować tylko starsze trawniki. co teraz? jak go ratować

Najlepiej jakby Pani przesłała zdjęcia tego trawnika. Wydaję mi się, że aż takiej tragedii nie będzie. Pewnie wystarczy zwałować, jeśli darń się podniosła, a tam gdzie, zostały puste miejsca dosiać trawą. No i nie zapomnieć o podlewaniu. Ale bez zdjęcia to takie wróżenie z fusów
boryss87 06:39, 06 kwi 2019

Dołączył: 06 cze 2018
Posty: 14
Witajcie, wrócę do mojego tematu. Może tym razem ktoś podpowie
Zrobiłem aerację dwa dni temu dzisiaj chciałem się zabrać albo za dosypke trawy albo potraktować wszystko nawozem typu yara.
Dobra kolejność?
Czy jednak coś zmienić i w jakich odstępach czasu to robić?
Gardenarium 09:39, 07 kwi 2019


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Martaka88 napisał(a)
dzień dobry,

Pisze z prośba o poradę. 3 dni temu przeprowadziliśmy wertykulację trawnika, bardzo duże tego suchego "pióropuszu" się zebrało mieliśmy dzisiaj przystąpić do lekkiej aeracji, ale metodą botów z kolcami, następnie miał być nawoź wiosenny i oczekiwanie na deszcz( trawniczek jest bardzo krotki narazie nie kosiliśmy) jest tylko jeden problem - narzeczony wpadł wczoraj do kuchni blady, ze własnie przeczytał, że chyba zniszczył nam trawnik nasz trawnik był założony w czerwcu zeszłego roku, a ponoć można wertykulować i aerować tylko starsze trawniki. co teraz? jak go ratować


Nie panikuj, nic się nie stanie, pokażesz jak będzie cieplej jak trawnik rośnie.
Poradzę co robić. Nie martwcie się.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Gardenarium 09:42, 07 kwi 2019


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
boryss87 napisał(a)
Witajcie, wrócę do mojego tematu. Może tym razem ktoś podpowie
Zrobiłem aerację dwa dni temu dzisiaj chciałem się zabrać albo za dosypke trawy albo potraktować wszystko nawozem typu yara.
Dobra kolejność?
Czy jednak coś zmienić i w jakich odstępach czasu to robić?


Moim zdaniem powinniście zrobićdosiewki, bo jakby rośnie tylko trawa kępowa, a rozłogowych brak. Trawnik ma puste miejsca.

1. Skosić te kępy.
2. Posypać ziemią, przegrabić.
3. Posypać nasionami, przegrabić lekko.
4. Posypać nawozem do trawników - koniecznie obficie podlać
5. Podlewać systematycznie
6. Wyrywać z korzeniami chwasty
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Wojtas0311 09:23, 11 kwi 2019

Dołączył: 14 maj 2014
Posty: 20
Dzień dobry,

Mam pytanie, czy koniecznie trzeba przeprowadzać po zimie oba zabiegi, tj. wertykulację i aerację?
Większość firm pożyczających ma wertykulatory bez funkcji aeracji.
Rozważałem zakup takowego urządzenia, tylko nie wiem czy sprawdzają się wertykulatory z funkcją aeracji, czy może jest to na zasadzie, że rzeczy do wszystkiego są do niczego?
marcin544 17:06, 12 kwi 2019

Dołączył: 11 cze 2015
Posty: 131
Wojtas0311 napisał(a)
Dzień dobry,

Mam pytanie, czy koniecznie trzeba przeprowadzać po zimie oba zabiegi, tj. wertykulację i aerację?
Większość firm pożyczających ma wertykulatory bez funkcji aeracji.
Rozważałem zakup takowego urządzenia, tylko nie wiem czy sprawdzają się wertykulatory z funkcją aeracji, czy może jest to na zasadzie, że rzeczy do wszystkiego są do niczego?


Jeden i drugi nie posiada funkcji aeracji !
Aeracja to nakuwanie gleby a nie wyczesywanie drutkami
Wojtas0311 20:31, 12 kwi 2019

Dołączył: 14 maj 2014
Posty: 20
Czyli jakie urządzenie mechaniczne służy do aeracji?
head67 23:09, 13 kwi 2019

Dołączył: 14 maj 2018
Posty: 53
aerator rurkowy
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies