Gdzie jesteś » Forum » Trawnik » Odnowa, regeneracja (wertykulacja, aeracja) trawnika

Pokaż wątki Pokaż posty

Odnowa, regeneracja (wertykulacja, aeracja) trawnika

dominikzw 23:05, 23 maj 2019

Dołączył: 23 maj 2019
Posty: 12
Rozumiem cierpliwość .
Odchwaszczę i będę obserwował czy zniknęły.
Patrzyłem na ziemię do trawników np. w Castoramie 50 l worki. Jak wysieje nasiona trawy to tą ziemią przykryć na około 1 cm ? i lekko ubić i podlewać?

Może to trochę głupie pytanie ale szczerze nie wiem ile takich worków 50 l mogę około potrzebować na te 150-180 m2 ?
Gardenarium 23:29, 23 maj 2019


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Ziemie w Castoramie ..hmm takie markety są najgorsze, bo sprzedają wyłącznie wszystko na bazie torfu Ja nie mam przekonania do tego. Jak wysiejesz to nie 1 cm, tylko lekko i przegrab, nie ubija się tego.

Dużo worków będziesz potrzebował. kup 5 szt i wtedy zobaczysz ile m2 pokryje te 5 worków. Dokup potem ile potrzeba. Od razu się nie kupuje nigdy tyle, żeby nie zostało.

____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Gardenarium 23:31, 23 maj 2019


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
https://www.ogrodowisko.pl/artykuly/383-naprawa-trawnika-po-zimie-dziury-laty-i-poszarpane-krawedzie

zobacz na 1 zdjęcie, tak trzeba przesypać.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
dominikzw 07:47, 24 maj 2019

Dołączył: 23 maj 2019
Posty: 12
Skoro Castorama , Leroy, Obi odpadają to gdzie szukać dobrej ziemi? w sklepach ogrodniczych? Myślałem że ziemia verve 50 l (Składniki torf niski i pośredni, piasek drenażowy) będzie dobrym wyborem.

na allegro znalazłem coś takiego
[]
albo
[]
ale koszt transportu dość spory więc jedyne rozwiązanie jakie mi przychodzi to sklep ogrodniczy.

Aktualizacja:
a może najlepszym rozwiązaniem byłoby kupienie takiej ziemi ?
[]
czy to jest błędne myślenie i nie kupować takiej ziemi i jedynie w worku w sklepie ogrodniczym, choć jak policzyłem to różnica w cenie ziemi z olx a ziemi w worku to 6 razy drożej wyjdzie.
dominikzw 21:01, 25 maj 2019

Dołączył: 23 maj 2019
Posty: 12
Naszło mnie jeszcze jedna wątpliwość:
Czy użycie wertykulatora na głębokości 5 mm a potem w poprzek na 10 mm. Może spowodować że nacięcia będą zbyt głębokie dla nowych nasion? i nowa trawa nie urośnie? Czy nie mam czego się obawiać?
Mary 16:19, 28 maj 2019


Dołączył: 27 mar 2015
Posty: 3506
dominikzw napisał(a)
Rozumiem cierpliwość .
Odchwaszczę i będę obserwował czy zniknęły.
Patrzyłem na ziemię do trawników np. w Castoramie 50 l worki. Jak wysieje nasiona trawy to tą ziemią przykryć na około 1 cm ? i lekko ubić i podlewać?

Może to trochę głupie pytanie ale szczerze nie wiem ile takich worków 50 l mogę około potrzebować na te 150-180 m2 ?

To spróbujmy policzyć, ile potrzeba, aby uzyskać warstwę 1cm.
Na 1cm2 potrzeba 1cm3 ziemi.
Na 1m2 (10000cm2) potrzeba 10000cm3 ziemi, czyli 10dm3 czyli 10l.
Na 150-180m2 -> 1500-1800l.
Ponad 30 worków.
____________________
Marysia - Ogród bez roweru
dominikzw 21:52, 28 maj 2019

Dołączył: 23 maj 2019
Posty: 12
Dziękuje
Jednak zdecyduje się kupić ziemię luzem bo różnica w kosztach ziemi workowanej a koszt ziemi luzem wraz z transportem jest spora
Gardenarium 22:07, 28 maj 2019


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Tylko że "luzem" zakupisz ziemię z pola, będzie zawierała miliony nasion chwastów, a ziemia z worków nie ma tego Zastanów się.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
dominikzw 19:54, 07 cze 2019

Dołączył: 23 maj 2019
Posty: 12
Witam ponownie. Wykonałem pracę według w takiej kolejności.
1. po tygodniu nie koszenia zastosowałem środek na chwasty.
2. ósmego dnia skosiłem trawę. Niestety ale koniczyna została, część zniknęła a było jej bardzo dużo.
3. przeprowadziłem wertykulacje - zebrałem z 140 m2 trawnika 11 worków 60 litrowych. Nie wiem czy tak powinno wyglądać (wiem że musi źle być ale czy aż tak).
4. Następnego dnia zrobiłem wertykulacje w poprzek.
5. Wysiałem trawę siewnikiem
6. wałowałem a potem lekko przegrabiłem grabiami
7. użyłem nawozu do siewu wieloskładnikowy uzyłem siewnika
8. obficie podlałem, po 3 godzinach z nieba przyszedł deszcz 2x 20 minut.

Podlewać w taką pogodę teraz 2xdziennie czy wystarczy raz?

Jak oceniacie? Podniesie się ten trawnik? Czy coś źle zrobiłem?

Pierwsze dwa zdjęcia to przed samymi pracami



Kolejne trzy to po wykonaniu wertykulacji




Trzy ostatnie to po wykonaniu wszystkich prac




dziękuje za radę
Margaretka84 10:33, 18 cze 2019

Dołączył: 12 lip 2018
Posty: 28
mam pytanie- czy można teraz, jeszcze w czerwcu zabrać się za wertykulację trawnika? troszkę go zaniedbałam
czy czekać na jesień? co poradzicie? i czy takie buty z kolcami dają jakiś pozytywny efekt dla trawnika? zastanawiam się nad zakupem
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies