Gdzie jesteś » Forum » Trawnik » Odnowa, regeneracja (wertykulacja, aeracja) trawnika

Pokaż wątki Pokaż posty

Odnowa, regeneracja (wertykulacja, aeracja) trawnika

Magara 23:07, 30 gru 2019


Dołączył: 27 mar 2018
Posty: 6536
Danusiu, dziękuję
Wertykulację w miejscu gdzie są krokusy na wiosnę odpuszczę, zrobię następnej jesieni, mam nadzieję, że bez szkód dla cebulek
Czy dobrze myślę?
Czy może w miejscach gdzie mam krokusy w ogóle nie wertykulować, ani wiosną ani jesienią???
____________________
Magara Magary Dramaty z Rabaty
Gardenarium 00:00, 31 gru 2019


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Trawa będzie w tych miejscach miała sporo filcu. Ja bym wygrabiała chociaż metalowymi grabiami. Albo robić takie wyspy z długą trawą.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Magara 15:12, 31 gru 2019


Dołączył: 27 mar 2018
Posty: 6536
Dziękuję za rady
____________________
Magara Magary Dramaty z Rabaty
mazilo 17:19, 18 sty 2020

Dołączył: 20 kwi 2019
Posty: 132
Wiem ze jeszcze dużo czasu ale
Dokładnie 18.07.2019 położyłem mój trawnik z rolki , czy w związku z tym na wiosnę mam przeprowadzić wertykulację ?
Dodam iż pan który przywiózł trawnik zauważył ze troszeczkę za mocno zwałowałem ziemie przed jego położeniem .
Cały trawnik do zimy spisywał się raz lepiej a raz gorzej . W fazie początkowej miałem wrażenie ze wyglada lepiej niż pod koniec . Wydaje mi się iż na wygląd miał wpływ w jaki sposób przygotowałem podłoże (nawóz został przekopany z ziemią). W późniejszym etapie zawoziłem tylko raz i to połową dawki ( zalecenia z OSCR)
Dziś już wiem ze należy stosować nawóz co 3 tygodnie i dawka z opakowania .
W wytycznych z OSCR mam jeszcze zalecanie :
„.... w czesana wiosną lub na jesień dokonać ściółkowania ze względy na słabą strukturę ziemi . Na trawnik należy rozsypać ziemię ogrodową wymieszaną z torfem -PH 6,5 na wysokość 3-5 cm .......”
Tutaj obawiam się , gdyż poziom prawnika zostanie podniesiony o 3-5 cm a to już znacznie ponad obrzeża przy budynku i tujach .

Gardenarium 18:39, 18 sty 2020


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Moim zdaniem złe zalecenia odnośnie przykrycia ziemią. 3-5 cm przykryje całkowicie zielone źdźbła i trawa zgnije. Tak posyp i przegrab żeby było widać zielone.

Co 3 tygodnie może być przesadą, to dla wprawionych osób opiekujących się jako ogrodnicy, gdy klient wymaga cudnej zielonej murawy.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
mazilo 07:40, 19 sty 2020

Dołączył: 20 kwi 2019
Posty: 132
A jak z tą wertykulacją pani Danusiu ?
Gardenarium 14:37, 20 sty 2020


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Wertykulacja zależy od tego w jakim stanie jest trawnik.

Czy był z folii i 100% korzeni, czy był ściany i niezbyt się ukorzenił, bo gleba zbita jak piszesz. Nie widząc i nie macając tego trawnika nie jestem w stanie powiedzieć co z wertykulacją. Wybacz, ale jasnowidzem niestety nie jestem i nie wiem, czy wertykulacja powyrywa trawnik czy nie.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
mazilo 15:32, 20 sty 2020

Dołączył: 20 kwi 2019
Posty: 132
Trawniczka był ścinany .
Na chwile obecną jak chodzę po trawniki to mam wrażenie jakbym chodził po bardzo puszystej wykładzinie .
Jest jeszcze jeden istotny element ; pod trawnikiem na długości ( ok 8 m ) poprowadzona jest rura drenażowa od rynny . W tym miejscy trawa jest soczyście zielona .
Gardenarium 15:59, 20 sty 2020


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Tak, soczyście zielona, bo gleba wzruszona nie jest zbita i wyraźniej zawsze tak się dzieje. Teraz widzisz, co by było gdyby gleba była lepiej przygotowana.

Zrób leciutką wertykulację i płytko.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
mazilo 17:53, 20 sty 2020

Dołączył: 20 kwi 2019
Posty: 132
Może lepiej wykonać aerację, następnie trawnik przegrabić grabiami , zaś na jesień wykonać wertykulację ?
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies