Gdzie jesteś » Forum » Trawnik » Odnowa, regeneracja (wertykulacja, aeracja) trawnika

Pokaż wątki Pokaż posty

Odnowa, regeneracja (wertykulacja, aeracja) trawnika

Gardenarium 20:23, 20 sty 2020


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77304
Możesz tylko przegrabić, trawa nie ma zbyt wiele filcu. Nie zawzinaj się. Wertykulacja jesienna, a wiosną tylko przegrabienie.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Nowaczek 09:43, 10 lut 2020

Dołączył: 10 lut 2020
Posty: 17
Witajcie,
To mój pierwszy post na tym forum, stąd Witam Wszystkich Forumowiczów, a w szczególności Panią Danusię.

Od zeszłego roku jestem posiadaczem domku z wieloletnim już ogrodem. Dopiero zaczynam przygodę z pielęgnacją trawnika. Przeczytałem wiele artykułów, aż w końcu znalazłem się tutaj na forum. Moim marzeniem jest piękny gęsty trawnik – tzw. Dywan.

Do tej pory, w okresie letnim walczyłem z chwastami (ręczne usuwanie + jeden punktowy oprysk Chwastox) oraz na jesieni przeprowadziłem aerację (urządzenie elektryczne aerator/wertykulator 2w1).

Połowa ogrodu w mojej ocenie, ma trawę w przyzwoitej kondycji, jednak pozostała część (widoczne na zdjęciach) posiada liczne placki, przebarwienia itp. Dodatkowo teraz po zimie widzę, że znaczna część ogrodu jest porośnięta mchem (widoczne na zdjęciu).

Z uwagi, że zabiegów pielęgnacyjnych jest naprawdę sporo mam prośbę o pomoc w ułożeniu kalendarza prac regeneracyjnych (co w pierwszej kolejności, jakie odstępy pomiędzy itp).

Wstępnie ułożyłem sobie to tak:

1. Wertykulacja (w momencie kwitnięcia forsycji)

2. Z uwagi na znaczną ilość mchu myślę, że potrzebne będzie wapniowanie (nigdy raczej też nie było wykonywane) – sprawdzę jeszcze odczyn ph – i tutaj pytanie wapniowanie zrobić przed wertykulacją (ile czasu), w trakcie czy kilka tygodni później. Dodatkowo jakie wapno będzie odpowiednie – myślałem Florovit mikrogranulat?

3. Następne zabiegi jakie chciałem wykonać to odchwaszczenie – Tutaj myślałem o preparacie Biofix? W jakim czasie po wertykulacji/wapniowaniu to wykonać?

4. Nawożenie - tutaj myślałem o nawozie uniwersalnym firmy Barenburg? Czy lepsze będzie coś również antymech? Dodatkowo pytanie, takim Barenburgiem co jaki czas powinniśmy nawozić? Oraz z uwagi na wcześniejsze zabiegi kiedy będzie odpowiedni czas?

5. Po wertykulacji może się okazać, że będą miejsca w których będziemy musieli dosiać trawę. Czy tutaj odpowiednia będzie mieszanka regenerująca? I w który momencie z uwagi na powyższe zabiegi przeprowadzić dosiewkę.

Jeżeli macie lepszy pomysł lub polecacie przeprowadzić jeszcze jakiś zabieg to również proszę o informację.

Z góry bardzo dziękuje za pomoc.

(Zdjęcia aktualne 08/02)




Gardenarium 20:45, 10 lut 2020


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77304
Nowaczek napisał(a)



Wstępnie ułożyłem sobie to tak:

1. Wertykulacja (w momencie kwitnięcia forsycji)

2. Z uwagi na znaczną ilość mchu myślę, że potrzebne będzie wapniowanie (nigdy raczej też nie było wykonywane) – sprawdzę jeszcze odczyn ph – i tutaj pytanie wapniowanie zrobić przed wertykulacją (ile czasu), w trakcie czy kilka tygodni później. Dodatkowo jakie wapno będzie odpowiednie – myślałem Florovit mikrogranulat?

3. Następne zabiegi jakie chciałem wykonać to odchwaszczenie – Tutaj myślałem o preparacie Biofix? W jakim czasie po wertykulacji/wapniowaniu to wykonać?

4. Nawożenie - tutaj myślałem o nawozie uniwersalnym firmy Barenburg? Czy lepsze będzie coś również antymech? Dodatkowo pytanie, takim Barenburgiem co jaki czas powinniśmy nawozić? Oraz z uwagi na wcześniejsze zabiegi kiedy będzie odpowiedni czas?

5. Po wertykulacji może się okazać, że będą miejsca w których będziemy musieli dosiać trawę. Czy tutaj odpowiednia będzie mieszanka regenerująca? I w który momencie z uwagi na powyższe zabiegi przeprowadzić dosiewkę.

Jeżeli macie lepszy pomysł lub polecacie przeprowadzić jeszcze jakiś zabieg to również proszę o informację.

Z góry bardzo dziękuje za pomoc.



1. Badanie pH gleby (jeśli zbyt kwaśna) - wapnowanie - ten zabieg wykonujemy wcześnie, przełom lutego/marca, zanim trawa wejdzie w okres wegetacji
Wapnowanie dolomitem.

2. Wertykulacja (forsycje)
3. Nawożenie w kwietniu/maju, potem raz w m-cu plus dobre podlanie
4. Odchwaszczanie w fazie wegetacji chwastów, przed ich kwitnieniem. Nie ma preparatu Biofix, był Bofix, ale teraz podobno jest wycofany. Inne Starane, MNiszek, Chwastox
5. Dosiewka powinna być robiona tą samą mieszanką, co był wysiew.
6. Koszenie co 4 dni.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Nowaczek 12:46, 11 lut 2020

Dołączył: 10 lut 2020
Posty: 17
Gardenarium napisał(a)


1. Badanie pH gleby (jeśli zbyt kwaśna) - wapnowanie - ten zabieg wykonujemy wcześnie, przełom lutego/marca, zanim trawa wejdzie w okres wegetacji
Wapnowanie dolomitem.

2. Wertykulacja (forsycje)
3. Nawożenie w kwietniu/maju, potem raz w m-cu plus dobre podlanie
4. Odchwaszczanie w fazie wegetacji chwastów, przed ich kwitnieniem. Nie ma preparatu Biofix, był Bofix, ale teraz podobno jest wycofany. Inne Starane, MNiszek, Chwastox
5. Dosiewka powinna być robiona tą samą mieszanką, co był wysiew.
6. Koszenie co 4 dni.



Witam,

Dziękuje za odpowiedź.

Pozwolę sobie jeszcze dopytać:

ad1. jakąś konkretnie sprawdzoną firmę Pani poleci? dodatkowo czy lepsze będzie wapno granulowane czy nie?

ad.3 Czy dobrym wyborem będzie nawóz wiosenny firmy BARENBRUG? Czy wybrać coś również na mech? Ewentualnie poleca Pani inną firmę?
Zależy mi na jakimś sprawdzonym nawozie jakoś/cena.
Spotkałem się również z nawozami długo działającymi, czy warto w to inwestować?

ad. 5 Jeżeli trawnik został założony kilkanaście lat temu (nie znam mieszanki) wówczas odpowiednia będzie regeneracyjna czy w tym wypadku nie ma już znaczenia?

Swoją drogą nasunęło mi się pytanie. Czy jeżeli np. zakładamy trawnik i wysiewamy cześć ogrodu mieszanką jednej firmy drugą cześć drugiej (wiem, że tak się nie powinno robić, ale chodzi mi o samo zachowanie trawy). Czy w takim wypadku po jakimś czasie trawa, się wyrówna? Czy zawsze będą widoczne różnice?

Gardenarium 13:00, 11 lut 2020


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77304
ad.1. Dolomit jest sypki, nie znam granulowananego. Nie mam firmy idę do sklepu i kupuję jaki jest.
ad.2. nie wiem, nie używam na mech stosowałam florovit antymech
długo działających nigdy nie używam i nie polecam.

ad.5. nie ma znaczenia, aby nie była z samych kostrzew. Kostrzew nie znoszę jako trawnika ozdobnego


Odnośnie ostatniej wątpliwości - nie ma znaczenia sama nazwa firmy od nasion, ma znaczenie skład mieszanki, czyli jakie gatunki traw i w jakich proporcjach znajdują się w mieszance. Trzeba czytać, zapisać a potem porównać. Skrajnie różne mieszanki traw mogą po latach nigdy się nie zrównać, bo inaczej wygląda kostrzewa a inaczej np. życica czy wiechlina.

____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Nowaczek 14:37, 11 lut 2020

Dołączył: 10 lut 2020
Posty: 17
Gardenarium napisał(a)
ad.1. Dolomit jest sypki, nie znam granulowananego. Nie mam firmy idę do sklepu i kupuję jaki jest.
ad.2. nie wiem, nie używam na mech stosowałam florovit antymech
długo działających nigdy nie używam i nie polecam.

ad.5. nie ma znaczenia, aby nie była z samych kostrzew. Kostrzew nie znoszę jako trawnika ozdobnego


Odnośnie ostatniej wątpliwości - nie ma znaczenia sama nazwa firmy od nasion, ma znaczenie skład mieszanki, czyli jakie gatunki traw i w jakich proporcjach znajdują się w mieszance. Trzeba czytać, zapisać a potem porównać. Skrajnie różne mieszanki traw mogą po latach nigdy się nie zrównać, bo inaczej wygląda kostrzewa a inaczej np. życica czy wiechlina.



Witam,

Bardzo dziękuje za odpowiedź.

Jeszcze mam ostatnie pytanie do powyższego tematu.

Jeżeli chodzi o wapnowani.
wiem, że zabieg najlepiej wykonać koniec lutego początek marca.
Ale co z pogodą? Są jakieś zalecenia?

po opadach deszczu? Przed opadami? Kilka dni po zabiegu nie powinno padać? Czy może właśnie po wapnowaniu zaleca się podlać trawę?
Gardenarium 17:44, 11 lut 2020


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77304
Nie ma znaczenia, powinno się rozsypać tak, aby nie było grudek. To nie saletra że ma się rozpuścić, a więc nie podlewamy..
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Gardenarium 08:16, 17 lut 2020


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77304
stasik napisał(a)
Witam, pytanie jak w temacie kiedy wykonać pierwszą wertykulację trawnika?
Trawnik został założony w czerwcu ubiegłego roku, przyjął się i rósł bardzo dobrze. czy to nie za wcześnie?

Widziałem kilka opinii że pierwszą wertykulację przeprowadzać na 2 letnim trawniku.

A co z nawozem, w takiej sytuacji zacząć sypać już od wiosny?


Wertykulację pełną i rzeczywiście dwukrotną wzdłuż i wszerz robimy na co najmniej dwuletnim trawniku. Jak się uprzesz i trawnik jest jednoroczny, ale dość gęsty - to też zrobisz i nikt nikogo tutaj z tego powodu nie będzie ścigał. Chcesz? to rób.
Czy to nie za wcześnie? Nie wiem, może za wcześnie, ale jak wygląda trawnik nie pokazałeś, a ja go nie widziałam, więc nie mogę się na 100% wypowiedzieć.

Albo - zrobisz po prostu wertykulację płycej ustawione noże

Masz tutaj 150 stron wątku, pooglądaj zdjęcia. Ale dla pewności, żeby krócej było, poczytaj te artykuły i pooglądaj zdjęcia

https://www.ogrodowisko.pl/artykuly/291-latwe-ogrodnictwo-jak-zrobic-wertykulacje-trawnika

https://www.ogrodowisko.pl/artykuly/169-regeneracja-trawnika-po-zimie


____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
mazilo 16:36, 26 lut 2020

Dołączył: 20 kwi 2019
Posty: 132
Dziś wyglada to tak
Pani Danusiu czy jak pani napomniała winna jest gleba ( nieprawidłowo przygotowana ) czy NIESTETY będę musiał dokonać jej wymiany czy wszystko da się odratować . Bardzo brzydko to wyglada
Szalonaona77 07:50, 28 lut 2020

Dołączył: 05 maj 2019
Posty: 45
Gardenarium napisał(a)
Moim zdaniem złe zalecenia odnośnie przykrycia ziemią. 3-5 cm przykryje całkowicie zielone źdźbła i trawa zgnije. Tak posyp i przegrab żeby było widać zielone.

Co 3 tygodnie może być przesadą, to dla wprawionych osób opiekujących się jako ogrodnicy, gdy klient wymaga cudnej zielonej murawy.


Tez mam takie zalecenia. A jaka ziemia to przykryć ? W sklepie specjanie kupiona ?
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies