Gdzie jesteś » Forum » Trawnik » Odnowa, regeneracja (wertykulacja, aeracja) trawnika

Pokaż wątki Pokaż posty

Odnowa, regeneracja (wertykulacja, aeracja) trawnika

Nowaczek 12:11, 23 mar 2020

Dołączył: 10 lut 2020
Posty: 17
Witam,

Około 20lutego posypałem trawnik Wapnem (Dolomit).
W weekend jeżeli pogoda dopisze mam zamiar przeprowadzić wertykulację.

Z uwagi na wapniowanie, czy nawóz sypać zaraz po wertykulacji czy się z tym wstrzymać i zrobić samą wertykulację. Jak tak to kiedy najwcześniej nawóz?

Pozdrawiam.
kamil_kluczbork 14:53, 23 mar 2020


Dołączył: 18 mar 2019
Posty: 100
Ja już jestem po wertykulacji















____________________
Ogród Kamila z Kluczborka
Lbartek 15:58, 24 mar 2020

Dołączył: 24 mar 2020
Posty: 2
Cześć. Przeglądam forum i zazdroszczę trawników.
Zwracam się z moim problemem/ dylematem co zrobić z moim trawnikiem.
W zeszłym roku założyłem na szybko trawnik. Spulchniłem, oczyściłem ziemie, nawozilem itd
Trawa miała bardzo ciężko bo przyszły kilkutygodniowe upały i ciężko było utrzymać odpowiednia wilgotność ziemi.
Mimo to trawa jakas tam wyrosła.

Chodzi o to, ze do założonej wysokości ziemi brakuje od 3-10 cm ziemi. Różnie.
Pytanie, czy muszę na nowo ściągać darń, przekopywać, czy wystarczy skosić nisko dosypać ziemi, zwałować, zagrabić i posiać?

Proszę o porady
Gardenarium 20:24, 24 mar 2020


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Zamieść zdjęcia. Jak wygląda ten trawnik bo nie wiem czy jest do usunięcia czy jest ładny i chcesz go zachować.

10 cm dosypania ziemi to wypada przejechać glebogryzarką, dosypać, jeszcze raz przejechać, wyrównać, wybrać pucki i kotyry i śmieci i siać od nowa albo kłaść z rolki.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Lbartek 08:17, 25 mar 2020

Dołączył: 24 mar 2020
Posty: 2
Tak u mnie wyglada trawnik.
Przy suszy w tamtym roku było tragicznie a teraz już fajnie.
Szkoda by mi było rozkopywać wszystko.
Gardenarium 23:11, 25 mar 2020


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Corbi napisał(a)
Trawnik w większej części na otwartym słońcu.
Witam, 4 lata temu zostały wysiane nasiona jakiejś mieszanki sportowej. Pierwszy sezon jeszcze jako tako ten trawnik wyglądał. Ale z roku na rok coraz mniej się dbało, przez ostatnie 2 lata zupełnie nienawożony, dwa sezony temu nawet koszenie odbywało się bez kosza, bo nie chciało się zbierać. Poprzedni sezon zero nawożenia, zero podlewania, kompletnie nic, jedynie koszenie z koszem. Wertykulacja raz, trzy lata temu.
W tym roku biorę się w garść, powiedziałem sobie, że musi to jakoś wyglądać.
Wykonałem wczoraj wertykulacje całego trawnika, jutro wstawię zdjęcia, które dużo więcej Wam podpowiedzą, ale już dzisiaj mogę powiedzieć, że po tym zabiegu, można policzyć źdźbła zielonej trawy. Wykonałem wertykulacje w dwóch kierunkach, po czym się przeraziłem gdy zobaczyłem co zostało. Widać więcej ziemi niż ''trawnika''.

Za domem mam jeszcze kawałek pustej ziemi, na której wysieje mieszanke Barenburg exclusor gazon elite.
Czy istnieje taka możliwość, aby na tym niby trawniku, wysiać na całej powierzchni, w mniejszej ilości nasion na metr kwadratowy, tą samą mieszankę co za domem? Czy spowodowało by to zagęszczenie trawy i wyrównanie kolorem i wyglądem z tym co byłoby za domem, a może nawet mieszanka traw Barenburg gazon wyparłaby to poprzednie coś?
Za dwa dni planowałem wysiać YaraMila Complex i podlać do rozpuszczenia. Wtedy gdy temperatura się ustabilizuje na plusie koło 10 stopni, można by wykonać wysiew o którym piszę wyżej.
Czy to dobry plan?
Wiadomo, że lepiej byłoby założyć trawnik od nowa, ale mam porobione nieregularne kształty rabat, więc nie wjadę żadnym większym sprzętem z glebogryzarką, a całość pod trawnik to około 10 arów, dlatego pytam czy można rozwiązać to w inny sposób.


Istnieje taka szansa i to całkiem duża, że doprowadzisz ten trawnik do doskonałości. Posypanie ziemią, przegrabienie, nawóz i lanie wody. Będzie ciepło. wyrośnie, a potem właściwa pielęgnacja i będzie dobrze
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Gardenarium 23:12, 25 mar 2020


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Lbartek napisał(a)
Tak u mnie wyglada trawnik.
Przy suszy w tamtym roku było tragicznie a teraz już fajnie.
Szkoda by mi było rozkopywać wszystko.


Nie wiem jak i gdzie brakuje te 10 cm ziemi. I dlaczego chcesz go zasypywać.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Nowaczek 08:42, 26 mar 2020

Dołączył: 10 lut 2020
Posty: 17
Witajcie,

Mam do Was pytanie, jak krótko kosicie trawnik przed wertykulacją?

Różne opinie znalazłem na internecie, jedni piszą, że jak najkrócej, z kolei w innych artykułach, że nie za krótko.

W swojej kosiarce najniżej ustawiony nóż mam na 2,5cm? Na tyle ciąć czy zostawić dłuższą trawę ok. 5cm?

Pozdrawiam,
Marcinp 12:25, 26 mar 2020

Dołączył: 26 mar 2020
Posty: 11
Witam
Bardzo proszę o fachową ocenę gatunku trawy. Muszę dosiać w brakujących miejscach a poprzedni właściciel nie pamięta co siał lata temu.Będzie dobrze jak będzie w połowie zbliżona.

Marcinp 12:42, 26 mar 2020

Dołączył: 26 mar 2020
Posty: 11
Czy wertykulacja nie zaszkodzi kiedy są przymrozki i jeszcze dalej mają się utrzymywać? Po wertykulacj dobrze posiać nawóz i podlać czy przymrozki po takich zabiegach nie zaszkodzą trawnikowi? Na pomorzu przewidują jeszcze do -2°C czy może to zaszkodzić zwertykulowanej trawie?
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies