Gdzie jesteś » Forum » Trawnik » Odnowa, regeneracja (wertykulacja, aeracja) trawnika

Pokaż wątki Pokaż posty

Odnowa, regeneracja (wertykulacja, aeracja) trawnika

paulina_mala... 09:02, 12 kwi 2013

Dołączył: 10 kwi 2013
Posty: 4
Dziekuje za odpowiedzipokusiłam sie i wczoraj troche tej kostki zdjelam- okazało sie ,że pod spodem jest przynajmniej20cm piachu-taki długi mialam srubokret , by sprawdzićczy w takim razie jak zdejme te kostke , to mogę na to nawiezc ziemie, czy wymieszac z tym piachem moze..?
Gardenarium 09:43, 12 kwi 2013


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Przemieszaj, przygotuj się na niezłe podlewanie bo piasek będzie odprowadzał wodę. Nawożenie też będzie konieczne co miesiąc przynajmniej od maja do sierpnia, we wrześniu jesienny nawóz.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Wioletta 22:53, 12 kwi 2013

Dołączył: 23 cze 2012
Posty: 25
Witam serdecznie

Mam pytanie odnośnie nawozu do trawnika. Zakupiłam dzisiaj saletrę wapniową. Niestety nie doczytałam dobrze i kupiłam w płynie. Mąż dzisiaj opryskał już trawnik tym nawozem. Moje pytanie jak powinno się rozcieńczyć ten nawóz w płynie na trawnik? ( na etykiecie było tylko jak stosować na ogórki itp. i tak też zrobił) Dopiero teraz po wczytaniu się wiem, że z nawozem powinnam poczekać jak trawa zacznie rosnąć. Czy za szybkie nawożenie może jej zaszkodzić?
Pozdrawiam wszystkich i proszę o odpowiedź.
____________________
Sebek 23:28, 12 kwi 2013


Dołączył: 08 lut 2011
Posty: 50262
Takie nawożenie na pewno jej nie zaszkodzi, co najwyżej może być niezbyt skuteczne i zabieg ten trzeba będzie powtórzyć
____________________
Sebek - Coś jeszcze, coś więcej... Wizytówka ogrodu
Wioletta 23:55, 12 kwi 2013

Dołączył: 23 cze 2012
Posty: 25
Dziękuję bardzo za szybką odpowiedź o tak późnej porze.

Teraz planuję zrobić wertykulację na moim dwuletnim bardzo marnym- rzadkim trawniku. Kiedy najlepiej mogę zacząć ten zabieg? Wiem, że pora kwitnienia forsycji. Tylko nigdzie wokół nikt nie ma forsycji a ta opóźniona wiosna mnie myli. Czy w przyszłym tygodniu można robić wertykulację?
I czy po tym zabiegu mogę ponownie opryskać saletrą wapniową płynną skoro dzisiaj już pryskałam?
____________________
Debra 09:52, 13 kwi 2013


Dołączył: 05 kwi 2013
Posty: 3790
Jak ten trawnik jest taki marny to może zrób jedynie aerację. Na dwuletnim wertykulacja może skończyć sie znacznym przerzedzeniem trawnika.
Aeracja + kompost, albo dobra próchnicza ziemia, przegrabienie, dosiewka, a z następnym nawożeniem poczekaj z miesiąć.
I jeśli możesz, lepiej kup specjalny nawóz granulowany do trawników.
____________________
Berberysy i liliowce pod starą gruszą
Gardenarium 14:07, 13 kwi 2013


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Nie rób znowu nawożenia, wertykulację zrób na obeschniętym trawniku, zależy gdzie jest położony.

Ja mam trawnik jeszcze mokry, dzisiaj go tylko delikatnie ograbiłam.

____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
hokaido 10:41, 14 kwi 2013


Dołączył: 13 kwi 2011
Posty: 4
Witam.
mój problem z trawnikiem jest dość zapewne powrzechny po zimie, jednak nie chciałabym mu jeszcze dodatkow zaszkodzić wobec czego mam pytanie
Trawnik po zimie jest baaaaardzo wysuszony i zdeptany (zabawy na śniegu) jest dośc gęsty więc filcu tego mam naprawdę sporo, planuje zrobić najpierw wertykulacje i to dość intensywną, a potem nawóz. Zastanaiwam się też nad ewentualnym dosianiem trawy tylko wydaj mi się ze powinnam to zrobić dopiero po nawożeniu "starego" trawnika. Moje pytanie jest czy dobrze to sobie zaplanowałam no i kiedy zacząc cały proces? już? czekać po wertykulacji z nawożeniem czy od razu za jednym zamachem to zrobić?
Sebek 11:22, 14 kwi 2013


Dołączył: 08 lut 2011
Posty: 50262
Kolejność wymyśliłaś dobrą. Wertykulację przeprowadzamy wtedy, gdy trawnik trochę przeschnie.

Bezpośrednio po wertykulacji rozsiej nawóz i najlepiej zrób to przed deszczem, żeby szybko się rozpuścił. Jak trawnik zacznie rosnąć to wtedy jest też dobra pora na dosiewkę, bo nasiona trawy też zaczną wtedy wschodzić

Więcej o wertykulacji możesz przeczytać w artykule
____________________
Sebek - Coś jeszcze, coś więcej... Wizytówka ogrodu
Gardenarium 18:47, 14 kwi 2013


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Możesz też zrobić tak

Oba sposoby są dobre

Wertykulacja, ziemia i przegrabianie, dosiewka, nawóz, podlewanie.

Masz tutaj zdjęcia

http://www.ogrodowisko.pl/artykuly/383-naprawa-trawnika-po-zimie-dziury-laty-i-poszarpane-krawedzie
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies