Gdzie jesteś » Forum » Trawnik » Odnowa, regeneracja (wertykulacja, aeracja) trawnika

Pokaż wątki Pokaż posty

Odnowa, regeneracja (wertykulacja, aeracja) trawnika

Sebek 18:18, 23 cze 2012


Dołączył: 08 lut 2011
Posty: 50262
Odpowiedź tutaj

http://www.ogrodowisko.pl/watek/1931-czym-nawozic-mlody-trawnik
____________________
Sebek - Coś jeszcze, coś więcej... Wizytówka ogrodu
gardney 13:06, 23 lip 2012


Dołączył: 22 cze 2012
Posty: 753
A ja mam takie pytanie: czy można jeszcze teraz wertykulować i posiać trawę? Mieliśmy kładzioną kostkę wokół rabaty i teraz zostały takie łyse placki obok tej kostki. jestem początkującym ogrodnikiem (jeżeli w ogóle ) no i nie chcę czegoś źle zrobić... Właściwie to nie mamy trawnka tylko chwastowisko. nikt nigdy nie zajmował się tym trawnikiem i wygląda strasznie. w miejscu gdzie rośnie trawa i chwasty jest w najgorszych miejscach tylko 5 cm ziemi pod spodem gruz ze starego budynku) Docelowo za kilka lat ma na tym miejscu być kostka ale teraz chcę żeby to jako tako wyglądało. Chciałam zapytać czy jest sens próbować to wertykulować, opryskać itd czy tylko dosiać trawę do tej hodowli roślin wszelakich...
Acha i czy polecacie stosowanie oprysków na chwasty osobom które mają małe dzieci?
____________________
Magda - - - Padłaś, powstań, popraw koronę i zasuwaj Ogród w duszy mi gra
gardney 13:50, 23 lip 2012


Dołączył: 22 cze 2012
Posty: 753
Nie wiem czy dobrze się wyraziłam wertykulować chcę moje cudne chwastowisko wedle sposobu proponowanego przez Danusię:

Gardenarium napisał(a)
Drugi sposób.

Najpierw wertykulacja, oprysk chwastów. Jak widać, że się skręcają, wtedy ziemia, nasiona, nawóz i podlewanie


Bo teraz jak sobieprzeczytałam moje pytanie wyżej to wygląda tak jakbym chciała wertykulować te łyse placki hihi

tylko czy to jest czas na takie działania?? ... hmmm
____________________
Magda - - - Padłaś, powstań, popraw koronę i zasuwaj Ogród w duszy mi gra
Gardenarium 23:19, 24 lip 2012


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Dla zadbanego trawnika wiosna i wrzesień, ale dla zaniedbanego w każdej chwili aby poprawić jego wygląd. Nie patrzymy na terminy bo to chcemy już
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Gardenarium 23:23, 24 lip 2012


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Gardney, sposób postępowania zależy od tego jaki chcesz mieć efekt i czy jest komu wykonać taką pracę, lub czy są pieniądze na wynajęcie kogoś do tej pracy.

Jeśli jest chwastowisko, znaczy nie ma trawnika. Naprawa - wydłubać, przekopać chwastowisko, posiać trawę. Bo chcesz miec trawnik.

Jak chcesz mieć "zielono" - dosiewasz przy kostce i koniec. Wertykulacja w takim przypadku nie ma sensu, wertykuluje się trawnik aby go napowietrzyć, pozbyć się filcu itd.

Co do herbicydów - nie wiem, nikt nie wie, to co publikują - nie mam zdania. Ja używam Bofixu na trawniku w pracy, u siebie wydłubuję ręcznie.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
gardney 09:00, 25 lip 2012


Dołączył: 22 cze 2012
Posty: 753
Dziękuję bardzo za tą odpowiedź! Chyba tylko dosieję trawę bo może to nie ma sensu skoro będzie tak kostka. A rzeczywiście sporo pracy trzeba by włożyć żeby urządzić tam trawnik.
____________________
Magda - - - Padłaś, powstań, popraw koronę i zasuwaj Ogród w duszy mi gra
DrStrangelove 21:03, 22 sie 2012

Dołączył: 22 sie 2012
Posty: 2
Witam. Mam bardzo stary trawnik, sporo łysych miejsc. I tu pytanie: od czego zacząć?
Najpierw aeracja, później nawóz i dosiew nasionami regeneracyjnymi?
Sebek 23:05, 23 sie 2012


Dołączył: 08 lut 2011
Posty: 50262
Jeśli chcesz mieć trawnik idealny to na początek pytanie czy ten jest równy i czy ma chwasty? Jeśli tak to najlepiej będzie go założyć od nowa. Jeśli tak to trzeba go spryskać roundapem, zaorać ziemię i ..ciąg dalszy poniżej

http://www.ogrodowisko.pl/watek/526-zakladanie-trawnika-z-siewu
____________________
Sebek - Coś jeszcze, coś więcej... Wizytówka ogrodu
DrStrangelove 15:20, 24 sie 2012

Dołączył: 22 sie 2012
Posty: 2
Nie zależy mi na idealnym trawniku, a jedynie gęstym. Chwasty są i będę się starał ich ręcznie pozbywać. We wrześniu chciałem wykonać aerację tymi butami z kolcami, dosiać mieszankę regeneracyjną i ponawozić jesiennym nawozem. Dobra kolejność?
Gardenarium 15:25, 24 sie 2012


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Łysiejące miejsca przegrab grabkami, żeby się ziemia zruszyła, posyp dobrą ziemią z worków, potem nasiona, znów przegrabianie. Można uwałować. Posyp nawozem (teraz raczej już jesienny) i lej, lej i jeszcze raz lej wodę.

Robienie aeracji zależy od stopnia zafilcowania trawnika. Jeśli bardzo, to zrób najpierw wertykulację, potem nakłuwanie i reszta wg zdania na początku.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies