Gdzie jesteś » Forum » Róże » Choroby róż

Pokaż wątki Pokaż posty

Choroby róż

enjoy 12:04, 30 sie 2018

Dołączył: 28 sie 2018
Posty: 9
Anda jak myślisz, czy takie zmiany na liściach to też efekt niedoboru składników, czy rdza ? - biały nalot to efekt oprysku z Topsinu użytego na mączniaki (to moja inna róża na tej samej rabacie )
Adela 12:20, 30 sie 2018


Dołączył: 13 sie 2013
Posty: 2767
Anda napisał(a)
Adelo, a czym walczyłaś? To lato takie suche, przędziorek to uwielbia. Polewaj różę wodą po lściach, rób jej taki prysznic odstaną wodą z konewki, najlepiej rano. Tego przędziorek nie lubi


A lato u nas było i jeszce jest bardzo ciepłe i suche.
Przędziorka zauwaźyłam na przelomie czerwca i lipca. Pryskałam początkowo preparatami eko: RT, OW, wyciągiem z wrotyczu i piołunu, później mospilanem.
Po zakończeniu kwitnienia Giardiny obcinając przekwitłe kwiatostany usunęłam niemal 3/4 liści na których zauważyłam ślady szkodnika. Krzew „w oczach” wypuszczał nowe liście i pędy. Ale ponowne kwitnienie jest już zdecydowanie uboższe, pomimo zasilania.
Teraz ślady przędziorka ma ok. 1/4 liści.
Czy przędziorek różany nie wytwarza tego charakterystycznego oprzędu?
Na żadnych innych roślinach nie widzę go.

Muszę zrobić róży kąpiel, nigdy jej ode mnie nie otrzymała A rośnie w warunkach sprzyjających przędziorkom - pół metra od ściany domu, lekko pod okapem.
Pozdrawiam
____________________
Ela - Moja ostoja
Anda 12:22, 30 sie 2018


Dołączył: 25 maj 2015
Posty: 33285
Enjoy, na rdze to nie wyglada w ogole. Mozesz zrobic makro tego liscia z wierzchu i od spodu?

Topsin dziala chyba ogolnie na choroby grzybowe, wiec grzyba byc raczej nie powinno.

Nie wiem, jak dbasz o roze. Powinnas unikac polewania roz woda po lisciach. Podlewaj je od spodu, tylko ziemie.
____________________
Serdeczności Ewa - Doświadczalnia bylinowo-różana 2 poprzedni wątek Doświadczalnia bylinowo-różana Panie Foerster, co pan robi przeciwko nornicom? - Krzyczę na nie. Wizytówka doświadczalni Landhaus Ettenbühl i Rosengarten Zweibrücken
Anda 12:24, 30 sie 2018


Dołączył: 25 maj 2015
Posty: 33285
Adela napisał(a)


A lato u nas było i jeszce jest bardzo ciepłe i suche.
Przędziorka zauwaźyłam na przelomie czerwca i lipca. Pryskałam początkowo preparatami eko: RT, OW, wyciągiem z wrotyczu i piołunu, później mospilanem.
Po zakończeniu kwitnienia Giardiny obcinając przekwitłe kwiatostany usunęłam niemal 3/4 liści na których zauważyłam ślady szkodnika. Krzew „w oczach” wypuszczał nowe liście i pędy. Ale ponowne kwitnienie jest już zdecydowanie uboższe, pomimo zasilania.
Teraz ślady przędziorka ma ok. 1/4 liści.
Czy przędziorek różany nie wytwarza tego charakterystycznego oprzędu?
Na żadnych innych roślinach nie widzę go.

Muszę zrobić róży kąpiel, nigdy jej ode mnie nie otrzymała A rośnie w warunkach sprzyjających przędziorkom - pół metra od ściany domu, lekko pod okapem.
Pozdrawiam


Rob jej prysznic przez najblizsze dni. Tez mam roze przy scianie domu i u mnie to pomaga
____________________
Serdeczności Ewa - Doświadczalnia bylinowo-różana 2 poprzedni wątek Doświadczalnia bylinowo-różana Panie Foerster, co pan robi przeciwko nornicom? - Krzyczę na nie. Wizytówka doświadczalni Landhaus Ettenbühl i Rosengarten Zweibrücken
enjoy 12:27, 30 sie 2018

Dołączył: 28 sie 2018
Posty: 9
Staram się jak najlepiej o nie dbać no ale niestety , polewam je od góry i to wodą z wodociągów , w przyszłym roku zamierzam jakiś system nawadniający rozłożyć, by unikać tego polewania po liściach.
enjoy 12:31, 30 sie 2018

Dołączył: 28 sie 2018
Posty: 9
Z tym oprzędem u róży to jest niestety tak że go nie widać na 'pierwszy rzut oka' to co zauważamy najprędzej to właśnie te blade kropeczki i matowienie liścia z wierzchu. Ja to w tym roku miałam straszna plagę
enjoy 12:41, 30 sie 2018

Dołączył: 28 sie 2018
Posty: 9
Anda to ten sam liść z dwóch stron, a może to jakieś grzyby sadzakowe ? mi brakuje pomysłów
Adela 13:13, 30 sie 2018


Dołączył: 13 sie 2013
Posty: 2767
Dziękuję, tak zrobię.
Tydzień nie było mnie w domu a pracy w nim mam na dwa tygodnie
Pozdrowienia z południa
____________________
Ela - Moja ostoja
Anda 14:27, 30 sie 2018


Dołączył: 25 maj 2015
Posty: 33285
enjoy napisał(a)
Anda to ten sam liść z dwóch stron, a może to jakieś grzyby sadzakowe ? mi brakuje pomysłów


Trudno mi jest powiedziec, co to. Wyglada troche jak falszywy maczniak. Najlepiej usun te liscie po prostu. Wiosna przytnij wszystko krotko, sciolkuj kompostem i wzruszaj ziemie czasem, zeby korzenie dobrze przyjmowaly wilgoc. Teraz nawiez jeszcze raz, ale bez azotu.
____________________
Serdeczności Ewa - Doświadczalnia bylinowo-różana 2 poprzedni wątek Doświadczalnia bylinowo-różana Panie Foerster, co pan robi przeciwko nornicom? - Krzyczę na nie. Wizytówka doświadczalni Landhaus Ettenbühl i Rosengarten Zweibrücken
Anda 14:27, 30 sie 2018


Dołączył: 25 maj 2015
Posty: 33285
Adela napisał(a)
Dziękuję, tak zrobię.
Tydzień nie było mnie w domu a pracy w nim mam na dwa tygodnie
Pozdrowienia z południa


Taka aura teraz, ze wszystko galopuje, szkodniki i choroby
____________________
Serdeczności Ewa - Doświadczalnia bylinowo-różana 2 poprzedni wątek Doświadczalnia bylinowo-różana Panie Foerster, co pan robi przeciwko nornicom? - Krzyczę na nie. Wizytówka doświadczalni Landhaus Ettenbühl i Rosengarten Zweibrücken
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies