Gdzie jesteś » Forum » Nasze ogrody » Zaczynam od zera, zobaczymy gdzie skończę :)

Pokaż wątki Pokaż posty

Zaczynam od zera, zobaczymy gdzie skończę :)

anitan 13:28, 05 lut 2015


Dołączył: 14 wrz 2014
Posty: 861
Basiu, projekt mi się podoba dziękuje!

ognisko warto chyba zasłonić czymś niewysokim od strony domu, np szpalerem z cisów albo bukszpanu., prawda?



Podoba mi się utrzorzenie zakątka wysypanego żwirem z altaną. Wkoło altany i dalej aż do katalpy mogłoby być wyższe piętro a murek obłożony jakimś kamieniem (łupek).
Na to finansów nie wystarczy w tym roku więc mam tylko nadzieję, że nam ziemia nie spłynie na założony niżej trawniczek. A może są jakieś tymczasowe patenty na utrzymanie w ryzach skarpy? Wysoka nie jest ale jednak deszcz może podmywać.

i jeszcze jedno... W miejscu planowanej altany mamy teraz kupkę zebranych kamieni z działki. Ale nie aż tyle ile potrzeba. Chyba warto od razu tą część przykryć np. folią albo wysypać żwirem, żeby nic nie rosło?
____________________
Anita zaczynam-od-zera-zobaczymy-gdzie-skoncze
Urszulla 15:07, 05 lut 2015


Dołączył: 10 lip 2012
Posty: 21885
Witaj,zaglądam na plany i całkiem mi się podobają tylko to ognisko osobiście przeniosłabym na tyły altanki i stworzyła tam zakątek grilowo-ogniskowy.A przed altaną stworzyłabym rabatę widoczną z okna domu kwitnącą przez cały sezon.
Zresztą, jak wsiąkniesz w klimaty O. to sama będziesz wymyślać szczegóły ogrodu zimą dużo osób pokazuje metamorfozy swoich ogrodów - to jest bardzo kształcące i motywujące
____________________
Blaski i cienie nowego życia*** Od patyczka po ogród*** Wizytówka-Blaski i cienie nowego życia
anitan 15:15, 05 lut 2015


Dołączył: 14 wrz 2014
Posty: 861
Witam Urszulo!
za altaną jest wyżej niż przed nią, stąd pomysł na ognisko od niżsej strony.

Altanę (i ogród) widać z 2 okien domu, z kuchni i drugiego pokoju (mniej więcej na przeciw altany), który jeszcze nie jest zagospodarowany. Taras mamy od wąskiej strony domu (na dole patrząc na projekt Basi) a te kropeczki, to właśnie ścieżka z tarasu do altany.
Dziwnie tak, ale nic z tym nie zrobimy.

W zasadzie więc, główny ciąg komunikacyjny będzie biegł z tarasu. I tam będzie główne wejscie altany. Tak to sobie wyobrażam
____________________
Anita zaczynam-od-zera-zobaczymy-gdzie-skoncze
ewa004 15:17, 05 lut 2015


Dołączył: 29 maj 2012
Posty: 15264
I ja chyba tez jestem tego zdania .
Ognisko bym zrobiła w mniej widocznej części ogrody .
____________________
Ewa - Co z tym ogródeczkiem począć
anitan 15:18, 05 lut 2015


Dołączył: 14 wrz 2014
Posty: 861
hmmm, stąd pomysł przysłąnięcia go niskim żywopłotem
____________________
Anita zaczynam-od-zera-zobaczymy-gdzie-skoncze
anitan 15:44, 05 lut 2015


Dołączył: 14 wrz 2014
Posty: 861
a powiedzcie, mi, proszę, moje drogie i moi drodzy Ogrodowiskowe/i maniaczki/cy.
W którym miejscu sugerujecie posadzić to, co mam w zanadrzu:
1. wierzba japońska (drzewko)
2. Brzoza brodawkowata ‘Youngii’
3. migdałek (drzewko)
4. sosna czarna goldfingers
5. Thuja golden globe (maleństwo)
6. Świerk biały karłowy Picea glauca Alberta Blue

coś z tego bym widziała na froncie altany (migdałek lub/i wierzba japońska)

a gdzie reszta?
Wiem, że to pojedyńcze egzemplarze "od sasa do lasa"
ale można do kompletu dokupić większą ilość, żeby nasadzenie miało sens
____________________
Anita zaczynam-od-zera-zobaczymy-gdzie-skoncze
waldek727 17:03, 05 lut 2015


Dołączył: 08 wrz 2013
Posty: 4587
Witaj Anito.
Chętnie spełnię Twoją prośbę i pomogę Ci ukierunkować prace które są niezbędne przy zakładaniu trawnika. Przyjmując, że wysiew trawy planujesz na przełomie kwietnia i maja to myślę, że miesiąc przed tą czynnością należałoby rozpocząć przygotowania. Czy zrobiłaś badanie gleby na której ma powstać trawnik? Czy znasz jej odczyn? Czy w/g Ciebie gleba jest przepuszczalna, czy raczej zwięzła i gliniasta? Czy przy zakładaniu trawnika planujesz skorzystać na jakimś jego etapie z usług firmy ogrodniczej?
Ja całkowicie wykluczam użycie w Twoim ogrodzie roundupu, oraz jakichkolwiek innych szkodliwych dla zdrowia środków chemicznych. Usunięcie chwastów przed założeniem trawnika nie należy do podstawowych prac jakie należy wykonać wcześniej w ogrodzie.
Jeżeli chodzi o klimat wspólnego biesiadowania, to proponuję Ci abyś zainteresowała się stworzeniem niewielkiej powierzchni przeznaczonej na szwedzkie ognisko.
____________________
Mój wątek Tam, gdzie jeże mówią dobranoc
anitan 17:41, 05 lut 2015


Dołączył: 14 wrz 2014
Posty: 861
witaj Waldku!
Gleby nie badałam, ale widzę, że woda nie stoi, szybko się wchłania. Oceniam ją na gliniastą (pod spodem piasek). Firma, która przesadzała nam jodłe oceniła ją : "EEEE, dobra ziemia" czyli chyba dość dobrą. Cokolwiek to znaczy... Na terenie mojej i okolicznych działek była kiedyś plantacja czarnej porzeczki. Nadal gdzieniegdzie na niesprzedanych działkach rosną krzaczki.
Plan zakładania trawnika, raczej początek kwietnia niż maj. Oczywiście, jak pogoda pozwoli.
Szwedzkie ognisko to cos takieog?

cytat: "Patent pochodzi z Szwecji, polega na zrobieniu "pionowego ogniska" z porąbanego pieńka lub wiązki równo przyciętych grubych gałęzi."


____________________
Anita zaczynam-od-zera-zobaczymy-gdzie-skoncze
Karol99 17:45, 05 lut 2015


Dołączył: 01 mar 2014
Posty: 11801
Witaj Wiem, że czeka Cie trochę pracy, jednak potem uzyskasz piękny ogród.
Zaznaczam i bede zaglądać.
____________________
Karol- Ogród tworzony z pasją *** Wizytówka
anitan 17:48, 05 lut 2015


Dołączył: 14 wrz 2014
Posty: 861
Witaj Karolu! doradzaj jak coś przychodzi CI do głowy, cokolwiek Każda uwaga jest dla mnie cenna i daje do myślenia. Pozdrawiam
____________________
Anita zaczynam-od-zera-zobaczymy-gdzie-skoncze
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies