Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Ogród na Opak

Pokaż wątki Pokaż posty

Ogród na Opak

Iwk4 08:49, 28 sty 2015


Dołączył: 26 maj 2014
Posty: 21022
I tu jest ciekawy artykuł o złym sąsiedztwie roślin:
http://poradnikogrodniczy.pl/niedobrane-pary.php
____________________
Ogródek Iwony II
horcia 09:02, 28 sty 2015


Dołączył: 18 paź 2014
Posty: 558
Największy problem tkwi w tym, że chcąc ułożyć murek przy tarasie muszę wpierw zrobić ogrodzenie( część przednią) aby wyrównać nieco posesję od drogi, ale też wysadzić wszystkie rośliny ze skarpy i obok ogrodzenia( rododendrony, berberysy, jałowce, kosodrzewiny , świerki conica itp. o których wcześniej pisałam. Mam też na rabacie aninej powojniki pięknie kwitnące róże piwonie, gdzie to wszystko wsadzić? Wiosna tuż, tuż a ja nadal w czarnej dziurze.
____________________
horcia Rewolucje w ogrodzie
horcia 09:11, 28 sty 2015


Dołączył: 18 paź 2014
Posty: 558
A zapomniałam dodać, że tam są jeszcze maliny, których część muszę wyciąć gdyby była tam rabata.

____________________
horcia Rewolucje w ogrodzie
Iwk4 09:20, 28 sty 2015


Dołączył: 26 maj 2014
Posty: 21022
Horciu, mam wrażenie, ze cały ogrodowy galimatias chciałabyś uporządkować naraz. Tak się nie da. Ja oglądając twój plan i fotki już się pogubiłam.
Zaplanuj zgodnie z możliwościami większe prace, które pochłoną trochę budżetu pewnie: murek, ogrodzenie, ...
I zdecyduj się na początek na jedną rabatę reprezentacyjną, może to być ta wg koncepcji Any. Pamiętaj o pracach porządkowych. To zajmie trochę czasu. Wiosną ten ogród też będzie lepiej wyglądał, bo teraz roślinki śpią, a na fotkach widzę tylko kikuty drzew. To do mnie nie przemawia, aby doradzać, co z czym.
____________________
Ogródek Iwony II
horcia 09:40, 28 sty 2015


Dołączył: 18 paź 2014
Posty: 558



http://www.ogrodowisko.pl/watek/5206-ogrod-na-opak?page=11

Nie mam pojęcia czy któryś z nich to sabiński, gdy je kupowałam to pan je polecał jako bardzo dobre na skarpy i to mi wystarczyło. Eh ale byłam głupia i nieświadoma.
Czy ktoś może je rozpoznaje?

____________________
horcia Rewolucje w ogrodzie
horcia 09:50, 28 sty 2015


Dołączył: 18 paź 2014
Posty: 558
Iwonko tak jak wcześniej pisałam prace same się nawarstwiają, chcąc zrobić jedno muszę robić kolejne, jestem na to wściekła, ale sama sobie zgotowałam ten los. Może te rośliny gdzieś zadołować? Albo nie robić nic z tarasem w tym roku? Co radzisz , może odpuścić? Chyba zaczęłam od złej strony chcąc mieć od razu piękny widok na taras.Co o tym myślisz?
____________________
horcia Rewolucje w ogrodzie
horcia 10:01, 28 sty 2015


Dołączył: 18 paź 2014
Posty: 558
A wsześniej muszę usunąć aronie, które rosną przy starym ogrodzeniu aby zrobić nowe( kolorowy zawrót głowy). Trochę jest ich mi żal, bo przysłaniają widok na drogę i są piękne jesienią.












Iwonko mów dalej , lej ten zimny kubeł na głowę a może gorączka ustąpi .
____________________
horcia Rewolucje w ogrodzie
Iwk4 10:31, 28 sty 2015


Dołączył: 26 maj 2014
Posty: 21022
Horciu, komu ta gorączka ma ustąpić? Ja dziś w gorączce właśnie piszę, to nie wiem, czy dobrze.
Ale widzę po moim ogrodzie. Szukałam coś dla ciebie na fotkach i weszłam na początek mojego wątku. Masakra !!! Jak ja mogłam być dumna z mojego ogrodu?
Pamiętam, jak mój brat przyjechał i chciał zobaczyć mój ogród i tylko mówił: tnij tuje, zagęszczą się. A ja patrzyłam na niego i myślałam sobie: co on plecie? Roślinki ciąć? Szkoda. Niech rosną. A potem był busz.
Wstyd mi za początek mojego wątku, ale traktuję go w sposób poglądowy: pokazać, co jest źle i zastanowić się jak to poprawić.
Jecze nie pokazałam wszystkich moich grzechów. Tylko troszkę więcej, niż bym chciała zrobić w tym roku. No może ciut więcej.
Nie wiem, jak stoisz finansowo, na ile sobie możesz pozwolić.
1. Więc na początek ustal priorytety, a w nich: ile możesz przeznaczyć na ogród?
Co za te pieniądze chcesz zrobić ?
2. zastanów się, co chcesz w ogrodzie zostawić, co wyrzucić, a nad czym się zastanawiasz, bo ci szkoda?
3. Dobry masz pomysł z zadołowaniem, tzn. posadź tak, by nie przeszkadzały w tegorocznych pracach i niech sobie spokojnie rosną. Wykop na razie tylko to, co ci będzie przeszkadzać na ten rok. Przecież nie zrobisz sobie na powrót pustyni
4. Sprawdź, co możesz bez kasy zrobić? Np. dziewczyny chcąc w przyszłym roku posadzić 20 żurawek, kupują 4, sadzą na dobrym podłożu w przechowalniku, a za rok rozmnażają, mając 25 sztuk
Ja tak nie robiłam, dopiero teraz doczytałam i tak zrobię w tym roku
5. Przeczytaj dokładnie Dekalog Danusi. Zastanów się, co możesz już teraz zrobić, a na co jeszcze nie jesteś gotowa.
6. Co z tą aronią? Dlaczego masz usunąć? Nie owocuje, czy może w złym miejscu rośnie?

na razie tyle przyszło mi do głowy



____________________
Ogródek Iwony II
Iwk4 10:36, 28 sty 2015


Dołączył: 26 maj 2014
Posty: 21022
Jałowce sabińskie:
istributionID}:{moz:locale}:{mozfficial}&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ei=u6zIVIHeDpXvavWXgIgG&ved=0CAgQ_AUoAQ&biw=1239&bih=551" target="_blank" rel="nofollow">https://www.google.pl/search?q=ja%C5%82owce+sabi%C5%84skie&rls={mozistributionID}:{moz:locale}:{mozfficial}&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ei=u6zIVIHeDpXvavWXgIgG&ved=0CAgQ_AUoAQ&biw=1239&bih=551

Niektóre masz ładne, może na drugim końcu je posadzić (przesadzić) z dala od grusz. A może masz daleko je, to jak nie przeszkadzają, ...
musisz je ruszać?
Conika po 10 latach robi się brzydka, łysa, jeśli styka się z innymi roślinami. No i bardzo ją lubią przędziorki. 9 lat była dumą w moim ogrodzie i oczkiem w głowie mojego M. Jednej wiosny odkryliśmy straszne puste łyse miejsca i to M zawyrokował: do wycięcia.
____________________
Ogródek Iwony II
Iwk4 10:42, 28 sty 2015


Dołączył: 26 maj 2014
Posty: 21022
Dekalog Danusi.
1. Konsekwencja w kolorystyce

2. Ograniczona ilość gatunków

3. Duże ilości jednakowych roślin w grupach

4. Zgrane duety (jedna roślina podkreśla urodę drugiej) - szukaj takich i spisuj

5. Jak coś zaczniesz - skończ, bo się rozmyślisz i będziesz stała w miejscu

6. Jak coś zmieniasz, nie żałuj, zmieniaj i idź do przodu

7. Niezawodne rośliny kupuj

8. Zrób listę gatunków i tego się trzymaj

9. Nie biadol, jak coś padnie - masz miejsce na coś lepszego

10. Pogódź się z tym, że będziesz ciężko pracować, aby osiągnąć efekt.


Zobacz u mnie - zrobiłam podsumowanie roku na podstawie dekalogu: str. 302 i 303:
http://www.ogrodowisko.pl/watek/4579-ogrodek-iwony?page=302
____________________
Ogródek Iwony II
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies