Gdzie jesteś » Forum » Nasze ogrody » Tam, gdzie jeże mówią dobranoc.

Pokaż wątki Pokaż posty

Tam, gdzie jeże mówią dobranoc.

ElzbietaFranka 22:30, 02 lis 2018


Dołączył: 14 kwi 2016
Posty: 13748
Waldek to zespol basenow "Tropikana".
____________________
Ela-Wawa Ela-ptasi-gaj
ElzbietaFranka 21:47, 03 lis 2018


Dołączył: 14 kwi 2016
Posty: 13748
Waldek jak bys mogl zob u mnie na watku na str 483 zalaczylam foty sosny z m. WISŁY, moze rozpoznasz a moze jakis inny dendrolog sie znajdzie moze kogos znasz.
____________________
Ela-Wawa Ela-ptasi-gaj
waldek727 00:06, 04 lis 2018


Dołączył: 08 wrz 2013
Posty: 4587
Tak.
Już wcześniej byłem w Twoim wątku i też się zastanawiałem nad tym czy to himalajka czy wejmutka. Widziałem kilkudziesięcioletnie sosny himalajskie w Szwajcarii ale miały one bardziej strzelistą koronę i były bardziej zagęszczone. Trudno mi ze zdjęcia ocenić co to za odmiana dlatego nic Ci nie napisałem.
____________________
Mój wątek Tam, gdzie jeże mówią dobranoc
waldek727 00:16, 04 lis 2018


Dołączył: 08 wrz 2013
Posty: 4587
Filomena napisał(a)
Waldek, a udało Ci się dokończyć eksperymenty z glistnikiem jaskółcze ziele? Kiedyś pisałeś.

Właściwie odrębnych wyciągów czy gnojówek nigdy nie robiłem. Skupiłem się na wyciągu z kompostu, znam jego wartość i działanie i na tym opieram w głównej mierze ochronę swoich roślin przed patogenami. Czasami jak znajdę na nieużytkach glistnika to zbieram i wrzucam do beczki z innym zielem. Teraz zrobiło się trochę chłodniej i nie mogę skorzystać z dobrodziejstwa bakterii zawartych w ANHK, to bukszpany opyliłem mączką bazaltową.
____________________
Mój wątek Tam, gdzie jeże mówią dobranoc
waldek727 00:34, 04 lis 2018


Dołączył: 08 wrz 2013
Posty: 4587
basia3012 napisał(a)
Waldku, czy możesz mi polecić kupno lepinoxu w jakimś sklepie? Jeśli tak to daj znać na priv. Będę wdzięczna. Mam duużo młodych bukszpanów i nie wiem czy na wiosnę nie mieć lepinoxu w pogotowiu. Bo profilaktycznie to chyba nie stosuje się? czy tak? Bardzo proszę o radę.
I jeszcze czy na trzmielinie też może grasować ta ćma bo mam krawędzie listków powgryzane? Doczytałam się, że to opuchlaki. A Ty jak myślisz? I ewentualnie czy na opuchlaki to lepinox też?

I jeszcze zapytam czy jest jakiś sposób aby ziemię piaszczystą uczynić bardziej zasobną w w składniki pokarmowe. ja kupiłam na to Biohumus. czy dobrze? Na rabacie przy ulicy rosną jałowce płożące w bardzo słabiutkiej ziemi, własciwie piachu.I tak myślę czy mogę coś z tym polepszeniem ziemi jeszcze zdziałać.
Będę bardzo wdzięczna za rady. Pozdrawiam.


Lepinox na polskim rynku przeznaczony jest tylko dla profesjonalnych ogrodników i dlatego jest sprzedawany w tak dużych opakowaniach. Wiem, że na forum koleżanki robiły zbiorcze zamówienie a później się dzieliły tym preparatem. Ja Lepinoxu nigdy nie stosowałem ponieważ szczepy bakterii ,,Bacillus thuringiensis" mam w ANHK (wyciąg z kompostu) i to mi wystarczy aby moje bukszpany wyglądały tak jak na fotce powyżej. Lepinox dostępny jest na aukcjach internetowych i w e-sklepach.

Nie wiem czy na trzmielinie może grasować ćma bukszpanowa ale słyszałem, że z powodzeniem dobierały się już do innych roślin. Jeżeli masz powygryzane na roślinach krawędzie listków to na 100% są to opuchlaki. Lepinoxem nie zwalczysz dorosłych osobników. On działa tylko destrukcyjnie na układ pokarmowy gąsienic motyli.

Ziemię piaszczystą bardzo trudno jest zagęścić. Potrzeba na to dużo czasu i dużo materii organicznej (kompost, obornik, mączka bazaltowa, rosahumus). Biohumus jest wspaniałym nawozem zawierającym wydzieliny i wydaliny dżdżownic. Jest w nich masa pożytecznych bakterii z tym, że muszą one trafić do środowiska w którym będą mogły egzystować dalej. Ziemia piaszczysta nie będzie dla nich odpowiednim środowiskiem do życia i rozmnażania, ponieważ jest zbyt uboga w węglowodany.
____________________
Mój wątek Tam, gdzie jeże mówią dobranoc
ElzbietaFranka 00:46, 04 lis 2018


Dołączył: 14 kwi 2016
Posty: 13748
No dobrze. Poczekam na odpowiedz rodzinnego dendrologa.
____________________
Ela-Wawa Ela-ptasi-gaj
waldek727 00:58, 04 lis 2018


Dołączył: 08 wrz 2013
Posty: 4587
Też jestem ciekawy, co też stanęło na Twojej drodze.
____________________
Mój wątek Tam, gdzie jeże mówią dobranoc
Dragonka 11:53, 04 lis 2018


Dołączył: 29 wrz 2018
Posty: 1190
Cześć Waldku
cały czas niezmiennie jak zaglądam do Ciebie po cichutku, zachwycam się Twoim ogrodem. Stworzyłeś nie tylko piękny ogród ale przede wszystkim klimat, od razu taki spokój człowieka ogarnia, można na pewno się u Ciebie cudownie wyciszyć i obcować z naturą. Bardzo to do mnie przemawia. I ta romantyczna nuta też jest tu widoczna. Z podziwu wyjść nie mogę, jak jeden człowiek mógł zrobić aż tyle? Jesteś inspiracją dla mnie i źródłem wiedzy ogrodniczej Fajnie, że chcesz dzielić się nią z innymi.
____________________
Baśka Ogród(nie)Mocy
basia3012 16:58, 09 lis 2018


Dołączył: 25 gru 2017
Posty: 9318
Dzięki Waldku za rady. Już kupiłam kompost, mączkę bazaltową no i ten perlit, który może zatrzyma trochę wody w tym piachu. Też tak jak Anda miałam wątpliwość czy piachowi potrzeba tego perlitu bo sam w sobie piach jest i tak bardzo przepuszczalny. Ale też miałam informacje, że on magazynuje wodę. Mąż radził kupić więc kupiłam, jest tani. Bentonit jest trochę drogi ale chętnie bym go dodała. Skoro jest już to wszystko, to rozsypię i wymieszam z wierzchnią warstwą ziemi. Przekopać nie ma jak bo tam są jałowce płożące. A wiosną poleję jeszcze Biohumusem. I to na razie wszystko co mogę zrobić dla tych jałowców.
Jeszcze raz dziękuję. Pozdrawiam.
____________________
BasiaOgród Basi Warmia
basia3012 17:02, 09 lis 2018


Dołączył: 25 gru 2017
Posty: 9318


Waldku a czy ten wyciąg z kompostu robi się samemu czy jest gdzieś dostępny.
Pozdrawiam.
____________________
BasiaOgród Basi Warmia
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies