Gdzie jesteś » Forum » Nasze ogrody » Tam, gdzie jeże mówią dobranoc.

Pokaż wątki Pokaż posty

Tam, gdzie jeże mówią dobranoc.

sylwia_slomc... 17:44, 09 lis 2018


Dołączył: 20 kwi 2015
Posty: 81261
waldek727 napisał(a)


Lepinox na polskim rynku przeznaczony jest tylko dla profesjonalnych ogrodników i dlatego jest sprzedawany w tak dużych opakowaniach. Wiem, że na forum koleżanki robiły zbiorcze zamówienie a później się dzieliły tym preparatem. Ja Lepinoxu nigdy nie stosowałem ponieważ szczepy bakterii ,,Bacillus thuringiensis" mam w ANHK (wyciąg z kompostu) i to mi wystarczy aby moje bukszpany wyglądały tak jak na fotce powyżej. Lepinox dostępny jest na aukcjach internetowych i w e-sklepach.

Nie wiem czy na trzmielinie może grasować ćma bukszpanowa ale słyszałem, że z powodzeniem dobierały się już do innych roślin. Jeżeli masz powygryzane na roślinach krawędzie listków to na 100% są to opuchlaki. Lepinoxem nie zwalczysz dorosłych osobników. On działa tylko destrukcyjnie na układ pokarmowy gąsienic motyli.

Ziemię piaszczystą bardzo trudno jest zagęścić. Potrzeba na to dużo czasu i dużo materii organicznej (kompost, obornik, mączka bazaltowa, rosahumus). Biohumus jest wspaniałym nawozem zawierającym wydzieliny i wydaliny dżdżownic. Jest w nich masa pożytecznych bakterii z tym, że muszą one trafić do środowiska w którym będą mogły egzystować dalej. Ziemia piaszczysta nie będzie dla nich odpowiednim środowiskiem do życia i rozmnażania, ponieważ jest zbyt uboga w węglowodany.

Z tego co na forum wyczytałam to ćma bukszpanowa bez oporów z braku buksów wcina trzmieliny, rodki i świerki
Ten kasztan jadalny to późnym latem Ci kwitł dopiero? czy to było drugie kwitnienie? Bo mój maluszek kwitł razem z innymi kasztanami, a późnym latem to już miał dwie kolczaste kuleczki.
____________________
Ranczo Szmaragdowa Dolina II *** Ranczo Szmaragdowa Dolina *** Wizytówka
Alicja169 10:27, 14 lis 2018


Dołączył: 24 mar 2015
Posty: 5105
Pytanie do Ciebie Waldku :
mam przygotowany (domowym sposobem) pojemnik do Bokashi, czy on musi być ustawiony w ciepłym pomieszczeniu, czy może być na zadaszonym tarasie?
Nie ukrywam, że wolałabym to drugie, ale mam też średniociepłą piwnicę.
Pozdrawiam. Dobrze, że jesteś.
____________________
Otrzymaliśmy życie bez instrukcji obsługi. Ogród na piasku i z wielkim murem
waldek727 05:18, 15 lis 2018


Dołączył: 08 wrz 2013
Posty: 4587
Alu.
Mikroorganizmy fermentacyjne w procesach beztlenowych (bokashi), potrzebują podobnych warunków, co bakterie tlenowe przy rozkładzie substancji organicznej w kompoście.
Jednym z czynników ich aktywności jest ciepło, a więc temperatura powyżej 15*C. Poniżej tej temperatury większość bakterii przybiera formy przetrwalnikowe. Bokashi, czy też kompost nic nie tracą na swojej wartości, ale procesy rozkładu materii ulegają dużemu spowolnieniu.
____________________
Mój wątek Tam, gdzie jeże mówią dobranoc
Alicja169 09:42, 15 lis 2018


Dołączył: 24 mar 2015
Posty: 5105
Dzięki że określiłeś poziom temperatury Teraz już wiem gdzie postawić mój eksperyment
____________________
Otrzymaliśmy życie bez instrukcji obsługi. Ogród na piasku i z wielkim murem
gogo 21:24, 22 lis 2018


Dołączył: 12 cze 2018
Posty: 9719
Witaj Waldku
Jestem po lekturze Twojego wątku i łapię się za głowę, bo uzmysłowiłeś mi ilość błędów, jakie zrobiłam zakładając ogród.
To cud, że cokolwiek rośnie.
Notatki zrobione, będę działać na wiosnę i poprawiać ziemię.
Zapraszam do siebie - zastępcza " mama " dla jeży / tam moja jeżowa historia na kilkunastu ostatnich stronach /.
Pozdrawiam
____________________
W ogródku emerytki Wierzchosławice koło Bolkowa wizytowka w ogrodku emerytki
Napia 10:51, 30 gru 2018


Dołączył: 19 mar 2014
Posty: 9042
Cieszę się, że do Ciebie zajrzałam. Ćma bukszpanowa jeszcze się u mnie nie pojawiła, ale to chyba nieuchronne. Profilaktycznie obsypię bukszpany mączką bazaltową, co na pewno nie zaszkodzi.
____________________
Agnieszka Ogród prawie romantyczny / Wizytówka-Ogród prawie romantyczny
gogo 22:18, 31 gru 2018


Dołączył: 12 cze 2018
Posty: 9719
Serdeczne życzenia noworoczne od " jeżowej rodziny zastępczej "
____________________
W ogródku emerytki Wierzchosławice koło Bolkowa wizytowka w ogrodku emerytki
TomaszZ 08:06, 25 sie 2019

Dołączył: 13 maj 2019
Posty: 88
Waldek
co za ogród!
jaka roślinność...
biorę się za czytanie
(Waldek możesz odebrać priv.wiadomość?)
bedę wdzięczny!

waldek727 11:53, 27 sie 2019


Dołączył: 08 wrz 2013
Posty: 4587
Odebrałem.
Odpisałem.
Pomogę.
____________________
Mój wątek Tam, gdzie jeże mówią dobranoc
waldek727 05:03, 29 sie 2019


Dołączył: 08 wrz 2013
Posty: 4587






____________________
Mój wątek Tam, gdzie jeże mówią dobranoc
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies