Gdzie jesteś » Forum » Nasze ogrody » Tam, gdzie jeże mówią dobranoc.

Pokaż wątki Pokaż posty

Tam, gdzie jeże mówią dobranoc.

Margo 20:53, 22 mar 2015


Dołączył: 28 mar 2014
Posty: 1337
Waldku, ja mam obornik bydlęcy z pryzmy składowanej na polu (podobno zleżały), ale nie wiem jak długo tam była. Chciałam go przekopać z ziemią w miejscu gdzie "za chwilę" będziemy sadzić żywopłot iglasty mieszany. Po tym co napisałeś wyżej zaczynam się zastanawiać czy to dobry pomysł. Jest w nim trochę słomy widocznej. No i teraz mam zagwostkę...
____________________
Gosia
Jabeska 21:15, 22 mar 2015


Dołączył: 15 mar 2012
Posty: 663
Witaj Waldku
To o czym piszesz w swoich wątkach stało się dla mnie niezwykle ważną wskazówką. Zmieniasz moją "ekoświadomość". Staram się żyć w zgodzie z naturą. Dzękuję Ci, ze mi w tym pomagasz
Teraz przyszedł czas na oczyszczenie oczka wodnego. Poczytałam trochę na temat wykorzystania do tego celu EM-ów i przyszło mi do głowy, żeby zastosować ANHK. Co o tym myślisz?

I moje drugie pytanie jak zrobić ANHK. Przeczytałam cały watek na ten temat tu i na oazie, ale nigdzie nie znalazłam zdjęć, a nie bardzo rozumiem Twój opis.

"Do przygotowania biopreparatu jakim jest napowietrzony skoncentrowany wyciąg z kompostu będzie nam potrzebna tania i prosta do wykonania linia napowietrzająca składająca się z:

1) pojemnika o pojemności zależnej od powierzchni którą poddamy opryskowi oraz gęstości nasadzeń.
2) pompki napowietrzającej stosowanej np. w akwarystyce.
3) wężyków silikonowych doprowadzających powietrze (średn wewn 4mm)
4) 2-3 kamieni napowietrzających (dyfuzorów) lub kurtyny napowietrzającej.
5) plastikowego trójnika lub czwórnika rozgałęziającego silikonowe wężyki.

Ad2. Mam zwykła pompkę akwariową z filterm z gąbki - czy coś takiego się nadaje?
Ad3. - po co te wężyki i gdzie je trzeba wpiąć?
Ad5. - po co trójnik?

Może byś narysował jak to zrobić? proszę
____________________
Witajcie w Wyżełkowie proszę o pomoc w planowaniu Planowanie w Wyżełkowie pozdrawiam Joanna
waldek727 21:22, 22 mar 2015


Dołączył: 08 wrz 2013
Posty: 4587
Gosiu.
W przekompostowanym oborniku nie widać już świeżej słomy. Co najwyżej mogą być wyczuwalne delikatne włókna. W Twoim przypadku myślę, że bez obaw możesz połączyć go z glebą. Muszę zrobić fotkę swojego, całkowicie przekompostowanego i dla porównania zestawię go ze zdjęciem świeżej pryzmy. Tak będzie najłatwiej porównać obie formy obornika.
____________________
Mój wątek Tam, gdzie jeże mówią dobranoc
Margo 21:51, 22 mar 2015


Dołączył: 28 mar 2014
Posty: 1337
waldek727 napisał(a)
Gosiu.
W przekompostowanym oborniku nie widać już świeżej słomy. Co najwyżej mogą być wyczuwalne delikatne włókna. W Twoim przypadku myślę, że bez obaw możesz połączyć go z glebą. Muszę zrobić fotkę swojego, całkowicie przekompostowanego i dla porównania zestawię go ze zdjęciem świeżej pryzmy. Tak będzie najłatwiej porównać obie formy obornika.


Waldku, byłoby super jakbyś wstawił takie fotki . Na pewno będą bardzo pomocne dla tych, co to dopiero zaczynają swoją przygodę z obornikiem, takich jak ja
____________________
Gosia
siakowa 22:14, 22 mar 2015


Dołączył: 23 lip 2014
Posty: 17658
waldek727 napisał(a)

Kasiu.
Świeży nawóz organiczny który w większości przypadków jego zastosowania doglebowego przeważnie uszkadza rośliny to pomiot ptasi. Obornik bydlęcy i koński niesie ze sobą mniejsze ryzyko wprowadzenia w obręb bryły korzeniowej zbyt dużych dawek azotu. Spowodowane jest to tym, że mocznik zawarty w moczu ulega dosyć szybko wymyciu ze składowanej pryzmy pod warunkiem, iż nie jest ona osłonięta. Teraz pytanie:
Czy był to obornik bezpośrednio pozyskany ze stajni, czy też z pryzmy która była uformowana jesienią?
Często wprowadzając do gleby zbyt świeży obornik dochodzi do sytuacji w której to wręcz przeciwnie roślinom tego azotu zaczyna brakować. Dochodzi do konkurencji o ten składnik pomiędzy korzeniami roślin a wprowadzonymi w bardzo dużej ilości bakteriami oraz rozkładającej się słomy. Już niejedna osoba sadząc rośliny przekonała się o tym, że w ciągu roku a nawet dwóch lat rośliny te ani nie usychają, ani nie rosną.


ups..wyglądał jak prosto ze stajni, pełno slomy.....czy teraz pozostaje mi tylko czekac czy moge coś zrobic..oczywiście wykopywanie 150 grabów nie wchodzi w gre...
____________________
Małymi krokami bo własnymi ręcami... :) *** Wizytówka
waldek727 22:52, 22 mar 2015


Dołączył: 08 wrz 2013
Posty: 4587
To wykop 149. Jednego jak szlag trafi to dużej straty nie będzie.
Kasiu.
Tak czy siak, to podlewaj intensywnie graby aby się szybko przyjęły.
Ja mam dobre przeczucie, ale obserwuj je i w razie czego alarmuj.
Dodam jeszcze od siebie, że w przyszłości będziesz miała w ogrodzie piękny żywopłot. Ja lubię chodzić własnymi ścieżkami i zrobiłem sobie żywopłot ze śliwy wiśniowej ,,Pissardii".
____________________
Mój wątek Tam, gdzie jeże mówią dobranoc
siakowa 08:57, 23 mar 2015


Dołączył: 23 lip 2014
Posty: 17658
waldek727 napisał(a)
To wykop 149. Jednego jak szlag trafi to dużej straty nie będzie.
Kasiu.
Tak czy siak, to podlewaj intensywnie graby aby się szybko przyjęły.
Ja mam dobre przeczucie, ale obserwuj je i w razie czego alarmuj.
Dodam jeszcze od siebie, że w przyszłości będziesz miała w ogrodzie piękny żywopłot. Ja lubię chodzić własnymi ścieżkami i zrobiłem sobie żywopłot ze śliwy wiśniowej ,,Pissardii".


licze więc na Twoje dobre przeczucie Dzięki
____________________
Małymi krokami bo własnymi ręcami... :) *** Wizytówka
ewakatowice 09:06, 23 mar 2015


Dołączył: 17 sty 2014
Posty: 8936
Waldku, z śliwy wiśniowej ,,Pissardii"żywopłot z pewnością zachwyca.
Masz wobec tego mocne i silne ramiona jak znoszą cięcie
____________________
Ewa - miejsko&sielsko
beta 09:40, 23 mar 2015


Dołączył: 05 kwi 2012
Posty: 12953
witam

dawno mnie nie było, ale zaległości nadrobiłam...Waldku jesteś "kopalnią wiedzy"...ale to już chyba wiesz

mam pytanko odnośnie gnojówki z wrotyczu...kiedy można zacząć działać?...czy można już, z suchych kwiatostanów?

pozdrawiam
____________________
beata - Dla odmiany czas na zmiany... ..."Świadomość, że wszystko co robię, mogłabym robić lepiej wcale mi nie przeszkadza..."
rozark 10:02, 23 mar 2015


Dołączył: 27 paź 2014
Posty: 6325
ten awatarek najbardziej przypadł mi do gustu i hmm najbardziej pasuje do tytułu wątku.
____________________
pozdrowionka
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies