Gdzie jesteś » Forum » Nasze ogrody » Symetryczno-liryczny z widokiem na Ślężę

Pokaż wątki Pokaż posty

Symetryczno-liryczny z widokiem na Ślężę

Zagajanka 23:19, 04 kwi 2018


Dołączył: 13 maj 2014
Posty: 3445
iwonadm napisał(a)
Ja też cięłam ostro boję się tylko że te bardziej zdrewniałe mogą nie puścić nowych pąków. Jakie jest Twoje doświadczenie?

Od czasu do czasu te najbardziej grube i zdrewniałe wycinam albo krótko przycinam, wtedy róza wypuszcza nowe pędy zastępcze.

Tak na ok 15-20 cm przycięłam 2metrową Roberto Capucci, właśnie by nie zestarzała się i wypuściła nowe pędy:

____________________
Janka Symetryczno-liryczny z widokiem na Ślężę +++ Portrety Różane +++ Moje TOPowe róże sezonu 2019
Zagajanka 23:21, 04 kwi 2018


Dołączył: 13 maj 2014
Posty: 3445
anbu napisał(a)
Wow ale tu akcja Fajnie obrazowo pokazane, przyda mi się


To jeszcze para obrazków z cięcia:

Rosa Belmonte

przed


po


Bloom of Ruth

przed


po
____________________
Janka Symetryczno-liryczny z widokiem na Ślężę +++ Portrety Różane +++ Moje TOPowe róże sezonu 2019
Zagajanka 23:32, 04 kwi 2018


Dołączył: 13 maj 2014
Posty: 3445
paniprzyroda napisał(a)
Hej Instrukcja obrazkowa cięcia róż super. Ja ostatnio mam problem z dużymi pnącymi, nigdy nie wiem do końca, czy przycięłam/prześwietliłam prawidłowo.
Doczytałam o szklarence. Będziecie ją mocować na podmurówce czy na betonowych kotwach, tak jak zalecają?

Wiesz, generalnie każde cięcie się robi trochę "na czuja". Głównie chodzi o utrzymanie ładnego kształtu krzaczka, Ale podstawowe zasady to: Wycinamy chore, suche, krzyżujące się (bo się obcierają i ranią nawzajem) i najstarsze zdrewniałe pędy (co jakiś czas). Poziome pędy róż pnacych zostawiamy jako szkielet, boczne co roku skracamy. Przyginamy kolejne nowe świeże pędy do poziomu, by też wypuszczały nowe boczne pędy. No i najważniejsze nie ciąć wiosną jednokrotnie kwitnacych, reszta jakoś sobie da radę

Szklarenka będzie miała metalową podstawę, mocowana do betonowej podmurówki. Plusem jest to, że ma niski próg, co ułatwi wywożenie śmieci i przywożenie ziemi
____________________
Janka Symetryczno-liryczny z widokiem na Ślężę +++ Portrety Różane +++ Moje TOPowe róże sezonu 2019
Zagajanka 23:44, 04 kwi 2018


Dołączył: 13 maj 2014
Posty: 3445
jolanka napisał(a)
Janeczko, na ile oczek ciełaś? Niektóre widzę dosyć wysoko, czy tak?

Jolu, ja nie liczę oczek, bardziej pilnuję wysokości krzaczków:
- wielkokwiatowe (mieszańce herbatnie) tnę krócej, na ok 15-25 cm (wtedy mają większe kwiaty), albo na 20-40 cm (wtedy róże są wyższe, mają wiecej kwiatów, ale są one mniejsze), zostawiamy max 6 silnych pędów.
- wielokwiatowe (floribundy) i polianty tnę na ok 20-50 cm w zależności od siły wzrostu w sezonie, zostawiamy max 10 silnych pędów.
- parkowe i historyczne powtarzajace kwitienie skracam na wysokość o ok 1/3-1/2 wysokości i prześwietlam, by w środku była jś wentylacja.
- u pnacych zostawiam poziome pędy i skracam boczne na 1-2 oczka, przyginam kolejne nowe długie pędy do poziomu. OK, tu oczka mozna policzyć
____________________
Janka Symetryczno-liryczny z widokiem na Ślężę +++ Portrety Różane +++ Moje TOPowe róże sezonu 2019
paniprzyroda 23:49, 04 kwi 2018

Dołączył: 19 sie 2012
Posty: 7826
Dzięki. Będę musiała ostro przerzedzić Lagunę. Chyba zrobię fotkę przed i po i poproszę różanych fachowców o rzut okiem Dopytuję się o szklarnię, bo mam zamówioną maleńką. Na jaką głębokość będziecie wylewać fundament?
____________________
Dwa ogrody
Zagajanka 23:52, 04 kwi 2018


Dołączył: 13 maj 2014
Posty: 3445
_Martini_ napisał(a)
Taka instrukcja - no bajka, lepiej być nie mogło. Dzięki Ci za to! Na pewno wrócę do tego w weekend, bo wtedy planuję ciąc. Oczywiście nie mam jeszcze takich wybujałych krzewów. W ogóle trochę mnie to cięcie zaszokowało, np. Cristiana.
Co do rutewki, to taka pierwsza myśl była, bo już rok temu chciałam ją gdzieś wcisnąć. Zobaczę.

Marti, Cristiana to niby floribunda, w pierwszym kwitnieniu jest ok 1 m, dopiero potem wyrzuca dłuższe pędy. Stad dosyć mocne wiosenne cięcie Tak samo potraktowałam Constanze Mozart.
Oszczędniej tnę róże angielskie (parkowe)

Pamiętajmy, by podczas cięcia ostatnie oczko na pędzie patrzyło na zewnątrz! W ten sposób krzaczek nie bedzie się zagęszczał do środka.
____________________
Janka Symetryczno-liryczny z widokiem na Ślężę +++ Portrety Różane +++ Moje TOPowe róże sezonu 2019
Zagajanka 23:57, 04 kwi 2018


Dołączył: 13 maj 2014
Posty: 3445
paniprzyroda napisał(a)
Dzięki. Będę musiała ostro przerzedzić Lagunę. Chyba zrobię fotkę przed i po i poproszę różanych fachowców o rzut okiem Dopytuję się o szklarnię, bo mam zamówioną maleńką. Na jaką głębokość będziecie wylewać fundament?

Mariolu, nie wylewamy fundamentu, wkopujemy do ziemi po obwodzie szklarni krawężniki betonowe (na leżąco), takie z Casto, metrowej długości

Fotki Laguny mozesz wstawić, coś tam postaramy sie doradzić.
____________________
Janka Symetryczno-liryczny z widokiem na Ślężę +++ Portrety Różane +++ Moje TOPowe róże sezonu 2019
paniprzyroda 00:04, 05 kwi 2018

Dołączył: 19 sie 2012
Posty: 7826
Też takie rozwiązanie brałam pod uwagę, krawężniki mam nawet na stanie. Skoro Twoja nie odleci z wiatrem, to moja tym bardziej Trochę mnie męczy ten fundament, bo to dodatkowa praca i czekanie aż zwiąże Jeszcze chwilkę czasu mam na podjęcie decyzji. Dziękuję.
____________________
Dwa ogrody
Milka 07:03, 05 kwi 2018


Dołączył: 23 sty 2012
Posty: 69457
Fajna lekcja z cięcia róż. Mam je od 21 lat i stale na czuja tnę; ) o dziwo żyją; )
____________________
Miłkowo - sezon 2022*** Miłkowo cz.I *** Wizytowka *** Miłkowo cz.II
Zagajanka 09:19, 05 kwi 2018


Dołączył: 13 maj 2014
Posty: 3445
paniprzyroda napisał(a)
Też takie rozwiązanie brałam pod uwagę, krawężniki mam nawet na stanie. Skoro Twoja nie odleci z wiatrem, to moja tym bardziej Trochę mnie męczy ten fundament, bo to dodatkowa praca i czekanie aż zwiąże Jeszcze chwilkę czasu mam na podjęcie decyzji. Dziękuję.

No dokładnie - wylewanie fundamentu i czekanie aż się utwardzi trochę zajmuje. Z bloczkami betonowymi też trochę zachodu jest - mieszanie zaprawy i znowu czekanie aż wyschnie... Z krawężnikami poszło sprawnie. Tu je trochę widać, podstawa metalowa już jest przymocowana:

____________________
Janka Symetryczno-liryczny z widokiem na Ślężę +++ Portrety Różane +++ Moje TOPowe róże sezonu 2019
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies