Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Co i jak? Nowicjuszka

Pokaż wątki Pokaż posty

Co i jak? Nowicjuszka

Toszka 10:12, 15 maj 2017


Dołączył: 02 sty 2013
Posty: 14436
iwonkap napisał(a)
ooo jak super ze jest instrukcja, przycupnę i poczytam i bedę podglądac





chyba podepnę sie jak Pan kupa przyjedzie po szambo i wtedy podleje gnojówką, nie będzie na mnie


Ja muszę Pana-qpę pilnować, bo potrafi 1/3 zostawić

U mnie problem taki, ze ogród bardzo wąski. Czego by nie robić, to zawsze blisko sąsiadów. Robię ANHT, obsypuję kompostem, nie żałuję obornika, PW, HT i takie tam....byle by nie waniało
____________________
Kto szuka ten znajduje, kto pyta ten dostaje:-)
iwonkap 10:16, 15 maj 2017

Dołączył: 02 kwi 2015
Posty: 722
Toszka napisał(a)


Ja muszę Pana-qpę pilnować, bo potrafi 1/3 zostawić

U mnie problem taki, ze ogród bardzo wąski. Czego by nie robić, to zawsze blisko sąsiadów. Robię ANHT, obsypuję kompostem, nie żałuję obornika, PW, HT i takie tam....byle by nie waniało


U mnie nawet Pan nie robi problemów ale sąsiedzi tez blisko bo to bliźniak na osiedlu i każdy jest obok Jednak zamierzam mimo pewnie sprzeciwów potraktować ogród gnojówka, tylko ciekawe ile aromat się utrzymuje ?

Mam pytanko czy orientujesz sie moze które drzewka najlepsze sa na takie formowanie ?
Toszka 10:22, 15 maj 2017


Dołączył: 02 sty 2013
Posty: 14436
Na takie formowanie najlepsze (najprostsze) jabłonie i grusze.
We Francji widziałam tak prowadzone brzoskwinie. Całe obsypane owocami... ja mam problem jak utrzymać formę przy normalnie prowadzonych i nie wiem jak oni to robią... ale ja nie sadownik.
____________________
Kto szuka ten znajduje, kto pyta ten dostaje:-)
Mira104 10:30, 15 maj 2017


Dołączył: 13 mar 2015
Posty: 1919
Tosia buziole dzięki, ja będę się uczyć
Wczoraj siedziałam i czytałam, oglądałam na pinterest.
____________________
Mira- Ogród Nowicjuszki
alis 10:33, 15 maj 2017


Dołączył: 17 wrz 2015
Posty: 3928
Mira, sorry, że u Ciebie, ale widzę, że Toszka jest.

Wczoraj zauważyłam na swojej Pissardi mnóstwo zielonej mszycy, potraktowałam wieczorem drzewko HT w proporcjach 150ml/1l wody, mam nadzieję, że dawka nie za duża, zobaczę po powrocie z pracy czy coś się zmieniło.
Jak często zabieg można powtarzać, a jeśli nie poskutkuje to czym opryskać?
____________________
Pozdrawiam, Alicja-Moje małe Wielkie marzenie
iwonkap 10:39, 15 maj 2017

Dołączył: 02 kwi 2015
Posty: 722
Toszka napisał(a)
Na takie formowanie najlepsze (najprostsze) jabłonie i grusze.
We Francji widziałam tak prowadzone brzoskwinie. Całe obsypane owocami... ja mam problem jak utrzymać formę przy normalnie prowadzonych i nie wiem jak oni to robią... ale ja nie sadownik.


bardzo dziękuję, muszę poszukać co i jak i jakie drzewko rozmiarowo nalepoej kupić
Toszka 11:55, 15 maj 2017


Dołączył: 02 sty 2013
Posty: 14436
iwonkap napisał(a)


bardzo dziękuję, muszę poszukać co i jak i jakie drzewko rozmiarowo nalepoej kupić


Tam w tych linkach wcześniej zapodanych podane jest ile cm. nad ziemią prowadzić pierwsze piętro i ile odciąć od góry... w pierwszym roku.

Kawo, jesli juz nie ma kwiatów, czyli wszelkie bzyczki nie latają to w akcie desperacji Decis - on kontaktowy, od razu katrupi. Sukces w walce zalezy od staranności oprysku. Także herbatką. Można ją powtórzyć co 5-7dni.
Możesz dodać (na litr krople-dwie) jako adiuwant szare mydło, płyn do zmywania lub krochmal (zwiększa przyczepność cieczy)
____________________
Kto szuka ten znajduje, kto pyta ten dostaje:-)
iwonkap 12:03, 15 maj 2017

Dołączył: 02 kwi 2015
Posty: 722
Toszka napisał(a)


Tam w tych linkach wcześniej zapodanych podane jest ile cm. nad ziemią prowadzić pierwsze piętro i ile odciąć od góry... w pierwszym roku.


studiuję właśnie te linki i musze jakies niskie drzewko kupic, bo te wszystkie przeważnie wysokie jak najwyzsze jabłonki sprzedają
Mira104 12:49, 15 maj 2017


Dołączył: 13 mar 2015
Posty: 1919
Daje info od Walerka bo właśnie odpowiedział na moją prośbę o drzewa.

Obejrzałem 'jabłoniowe propozycje' i szok. Takie formy - szpaler i palmeta - można prowadzić mając drzewa wysokie. Niskie mają z natury niewielkie przyrosty i mogą być użyte na szpaler. Palmeta, czyli świecznik/menora był z konieczności popularny w X - XII wiecznych klasztorach, skąd pochodzą jego nazwy.
Dla celów ozdobnych każda forma jest dobra, ale drzewa owocowe muszą wytrzymać duże ciężary na cienkich gałęziach, dlatego najlepiej prowadzić gałęzie pod kątem prostym do przewodnika /szpaler/. Forma siatki jest pracochłonna w wyprowadzeniu, ale także w utrzymaniu - wyrastające krótkopędy /pędy owoconośne/ zasłaniają cały urok, a po ich usunięciu brak owocowania.

Co do sposobu prowadzenia zapytaj Małgosi z Ogrodu na glinie. Ona nad tym pracowała.


Gnojówka

Stężenie gnojówki z pokrzyw musi być tak niskie, gdyż zawarty w niej azot jest w formie amonowo - mocznikowej, a to podstawowa przyczyna wypalania roślin. Stężenie zależy od ilości /w kg/ roślin na litr wody. Jeżeli dałaś mniej niż 1kg na 10 litrów wody to stężenie było słabsze niż zalecane, a zalecane jest dla roślin większych 1:10, natomiast dla rozsady 1:20. Zalecenia są podobne do stężeń wody amoniakalnej stosowanej w rolnictwie.


____________________
Mira- Ogród Nowicjuszki
Mira104 12:49, 15 maj 2017


Dołączył: 13 mar 2015
Posty: 1919
dubel
____________________
Mira- Ogród Nowicjuszki
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies