Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Co i jak? Nowicjuszka

Pokaż wątki Pokaż posty

Co i jak? Nowicjuszka

Malgosik 09:29, 16 maj 2017


Dołączył: 06 sie 2012
Posty: 10477
Hej
Zaglądam do Ciebie. Widzę, że Mazan pisał o tych krótkopędach, na których są owoce. Ja czasem ścięłam niektóre krótkopędy, w celu dobrego uformowania rośliny, ale im starsze drzewko, tym więcej tych krótkopędów i nie ma problemu z wycięciem wszystkich.
Ja kupiłam grusze (wzajemnie się zapylające) na podkładkach półkarłowych z pigwy. Obawiałam się zbyt silnie rosnących drzew. Ale nie mogę też narzekać zbyt na słaby wzrost. Rosną dobrze i formuję piętro za piętrem. W tym roku formuję ostatnie, na wysokości około 2,2 m. U mnie powstaje espalier.
No i wbiłam się na 200 stronę.
Gratuluję!
____________________
Ogród na glinie
anabuko1 09:38, 16 maj 2017


Dołączył: 28 gru 2013
Posty: 23514
Dzięki za info o gnojowce z pokrzyw.właśnie muszę nastawić
____________________
Ania***Dębowe zakątki 2***Dębowe zakątki 1*** Moja wizytówka
ElzbietaFranka 00:48, 19 maj 2017


Dołączył: 14 kwi 2016
Posty: 13856
Z tą trawą to mogło być tak, że posiana za głęboko jak piszesz w jesieni siana. Mircia zrób dosiewki jak nakazała Toszka i będzie dobrze.

Gdzie mam brzozy siałam w listopadzie któregoś roku był piękny i nie wzeszła. Przyjeżdżamy wiosną któregoś pięknego dnia a pod brzozami zielona murawa.
Pozdrawiam

A jeszcze jedno Mirka nie wyrzuciłam tego zdjęcia z twojego wątku, wiesz że nie wiedziałam gdzie wstawiłam szukałam dopiero teraz widzę, że u Ciebie ale już nie da rady - wybacz.

Jestem trzecia na 200-ce, gratulacje.
____________________
Ela-Wawa Ela-ptasi-gaj
kasja83 11:27, 23 maj 2017


Dołączył: 09 lis 2015
Posty: 8961
Mira104 napisał(a)
Daje info od Walerka bo właśnie odpowiedział na moją prośbę o drzewa.

Obejrzałem 'jabłoniowe propozycje' i szok. Takie formy - szpaler i palmeta - można prowadzić mając drzewa wysokie. Niskie mają z natury niewielkie przyrosty i mogą być użyte na szpaler. Palmeta, czyli świecznik/menora był z konieczności popularny w X - XII wiecznych klasztorach, skąd pochodzą jego nazwy.
Dla celów ozdobnych każda forma jest dobra, ale drzewa owocowe muszą wytrzymać duże ciężary na cienkich gałęziach, dlatego najlepiej prowadzić gałęzie pod kątem prostym do przewodnika /szpaler/. Forma siatki jest pracochłonna w wyprowadzeniu, ale także w utrzymaniu - wyrastające krótkopędy /pędy owoconośne/ zasłaniają cały urok, a po ich usunięciu brak owocowania.

Co do sposobu prowadzenia zapytaj Małgosi z Ogrodu na glinie. Ona nad tym pracowała.


Gnojówka


Stężenie gnojówki z pokrzyw musi być tak niskie, gdyż zawarty w niej azot jest w formie amonowo - mocznikowej, a to podstawowa przyczyna wypalania roślin. Stężenie zależy od ilości /w kg/ roślin na litr wody. Jeżeli dałaś mniej niż 1kg na 10 litrów wody to stężenie było słabsze niż zalecane, a zalecane jest dla roślin większych 1:10, natomiast dla rozsady 1:20. Zalecenia są podobne do stężeń wody amoniakalnej stosowanej w rolnictwie.


Gnojówkowe info muszę przekleić
Choć z tematem jeszcze nie ruszyłam;-(
____________________
Kasja-Nowocześnie u Kasji - kiedyś będzie
anbu 11:36, 23 maj 2017


Dołączył: 19 sie 2014
Posty: 7839
Mira104 napisał(a)



Gnojówka

Stężenie gnojówki z pokrzyw musi być tak niskie, gdyż zawarty w niej azot jest w formie amonowo - mocznikowej, a to podstawowa przyczyna wypalania roślin. Stężenie zależy od ilości /w kg/ roślin na litr wody. Jeżeli dałaś mniej niż 1kg na 10 litrów wody to stężenie było słabsze niż zalecane, a zalecane jest dla roślin większych 1:10, natomiast dla rozsady 1:20. Zalecenia są podobne do stężeń wody amoniakalnej stosowanej w rolnictwie.




Kurde, wiem że jestem blondi i co tu wchodzę to mi się dylematy robią
Czy trzeba to aż tak komplikować?
Narwałam 3/4 wiadra pokrzyw, zalałam wodą, mieszamy codziennie - a po zrobieniu się gnojówki używam 1 l na konewkę, która ma 10 litrów.
A tu znowu trzeba coś ważyć
____________________
Ania Ogród Ani :)
MirellaB 16:37, 23 maj 2017


Dołączył: 18 sty 2015
Posty: 22152
Upstar mam takie same jak Ty z B, ale u mnie zupełnie inaczej wyglądały hmmmm dziwne

Gnojówki nie robię. Mój eM by tego zapachu nie wytrzymał

____________________
Mirella Ogród Mirelli *** Ogródek Mirelli *** Wizytówka - Ogród Mirelli - Wizje chodźcie do mnie blisko najbliżej ...
alis 21:28, 23 maj 2017


Dołączył: 17 wrz 2015
Posty: 3928
Mira, co działasz?
____________________
Pozdrawiam, Alicja-Moje małe Wielkie marzenie
Mira104 21:48, 23 maj 2017


Dołączył: 13 mar 2015
Posty: 1919
Czekam na deszcz haha, bo codzienne podlewanie zajmuje trochę czasu.

Dziś z mężem zastanawialiśmy się w jakiej odległości sadzić borówki amerykańskie i doszłam do wniosku, że mam za małą działkę na moje chciejstwa, a gdzie dam jeszcze jedną czereśnie to już nie mam pojęcia.
Jutro mam dostać w końcu przesyłkę z byliny farm i maja tam być liliowce Stella, aż nie mogę się doczekać Tylko gdzie ja to posadzę, w sumie zamówienie robiłam końcem lutego z myślą gdzieś to zmieszczę.

Mirella moje są w pełnym słońcu i na kwaśnej ziemi, bo tam sypałam siarką, mam je 1 rok może to ma znaczenie?

Aniu ja do wiadra zrywam pokrzywy, zalewam wodą i już, jedynie jak plewię i do rąk mi wpadnie mlecz czy inny chwast, to dorzucam, a mieszam jak mi się przypomni Też się zdziwiłam, bo wcześniej na konewkę dawałam kubeczek od jogurtu gnojówki, więc dużo za mało
____________________
Mira- Ogród Nowicjuszki
Mira104 22:50, 23 maj 2017


Dołączył: 13 mar 2015
Posty: 1919
To trochę zdjęć
Alu to buksy tak obecnie wyglądają
____________________
Mira- Ogród Nowicjuszki
Mira104 22:54, 23 maj 2017


Dołączył: 13 mar 2015
Posty: 1919
Hortki
trawy - 2 sezon

czosnki



____________________
Mira- Ogród Nowicjuszki
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies