Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Zmienić pobojowisko w ogród...

Pokaż wątki Pokaż posty

Zmienić pobojowisko w ogród...

makadamia 11:36, 29 lis 2017


Dołączył: 25 kwi 2016
Posty: 10110
Jednakowoż, to strasznie duża rabata by była
To jeszcze wariacja nt poprzedniej koncepcji
____________________
Asia-podmiejski ogrodek
Pomarancza 12:04, 29 lis 2017


Dołączył: 24 mar 2015
Posty: 292
Zapomniałaś o szambie
____________________
Czy ten plan ma sens? Zmienić pobojowisko w ogród...
makadamia 13:22, 29 lis 2017


Dołączył: 25 kwi 2016
Posty: 10110
Nie zapomniałam, tylko nie wiedziałam
Gdzie ono jest?
____________________
Asia-podmiejski ogrodek
Misia 13:37, 29 lis 2017


Dołączył: 11 sie 2017
Posty: 616
Tak sobie też myślę o tym buszu i doszłam do wniosku że jeśli tam masz szambo to do wyłazu musi być dojście, bo czasem po szambo takie "wielkie auto" przyjeżdża...

No i tak sobie coś narysowałam, nie wiem czy to się nadaje do publikacji i chyba wiele się nie różni od pomysłu Asi, ale skoro już narysowałam...



Chodzi mi o to żeby trawnik sięgał tylko do wysokości szamba w nim płyty te same co w chodniczku ( bo i tak pewnie trawa się wydepcze) a na tle całego żywopłotu i domu rabata.
____________________
Misia - Między brzozami
Pomarancza 14:13, 29 lis 2017


Dołączył: 24 mar 2015
Posty: 292
Misiu, każdy pomysł jest ważny! Już niedługi szambiara nie będzie musiała wjeżdżać na posesję, robimy złączkę w podmurówce ogrodzenia - będzie dostęp od ulicy.
____________________
Czy ten plan ma sens? Zmienić pobojowisko w ogród...
Pomarancza 18:57, 29 lis 2017


Dołączył: 24 mar 2015
Posty: 292
Ha, no to odważny pomysł z buszem jest, teraz tylko jak się za to zabrać?? Mogłaby to być taka lekko naturalistyczna rabata ze szkieletem z krzewów i drzew iglastych oraz liściastych wypełniona przenikającymi się łanami traw i niezbyt wysokich bylin... Z kolorów najbardziej lubię połączenie fioletu, limonkowej zieleni i bieli. Ale różowym też nie pogardzę .

Dałoby radę coś z tego zmontować?


--------
edit:
Mam na kompie zapisane zdjęcia z inspiracjami, ale bez źródła. Szkoda, że nie mogę ich zamieścić.
____________________
Czy ten plan ma sens? Zmienić pobojowisko w ogród...
makadamia 08:45, 30 lis 2017


Dołączył: 25 kwi 2016
Posty: 10110
Mnie też się pomysł Misi podoba. Co prawda, nie ma tam takiej powierzchni, żeby aż "łany" robić", ale taka mieszana krzewiasto-bylinowa rabata będzie super.
Zestawienie fiolet-limonka-biel też powinno wyjść ładnie, tylko jak byś je chciała uzyskać? Tam jest właściwie północna wystawa, słońca niewiele (zwłaszcza jak te krzewy i iglaki posadzisz), więc możliwości też ograniczone.
____________________
Asia-podmiejski ogrodek
Pomarancza 13:42, 30 lis 2017


Dołączył: 24 mar 2015
Posty: 292
To jest południowa strona, południe jest dokładnie na godz. 14-stej. Jak przyjdę do domu, napiszę więcej, bo z tel nie lubię
____________________
Czy ten plan ma sens? Zmienić pobojowisko w ogród...
makadamia 14:53, 30 lis 2017


Dołączył: 25 kwi 2016
Posty: 10110
Jeśli południe jest na godz. 14, to rośliny które rosną przy ścianie mają słońce dobrze po południu. Rośliny które będą rosły przy żywopłocie będą niby miały dużo słońca, ale - że tak powiem - od tyłu. Więc po pierwsze: będą się odwracały do tyłu, a po drugie - jak w plecach rabaty posadzisz wyższe drzewa/krzewy, a na froncie niskie byliny, to te drzewa/krzewy zacienią Ci byliny.
Dlatego nie powinnaś tam planować słońcolubnych bylin.
____________________
Asia-podmiejski ogrodek
Pomarancza 17:09, 30 lis 2017


Dołączył: 24 mar 2015
Posty: 292
Makadamio, no nie jest tak piszesz

Południe na 14.00 znaczy, że prawa ściana domu (ta przylegająca do tarasu) jest oświetlona latem najpóźniej od około godz. 9.00-10.00. Wszystko, co jest na prawo od tarasu, jest w słońcu jeszcze wcześniej - im bliżej południowego ogrodzenia, tym wcześniej słońce zaczyna operować.
Z pokazanego fragmentu ogrodu najmniej słoneczne miejsce jest to przy ścianie frontowej i ono jest przeznaczone na różaneczniki i inne rośliny do półcienia.

Reszta to typowa patelnia i tak będzie jeszcze długo - dopóki drzewa i żywopłot nie urosną.

A propos żywopłotu od południa: planuję prowadzić go max do 2-2,5 metra wysokości, więc we wczesne popołudnie zacieni latem może z 1,5 metra szerokości ogrodu, nieco więcej wiosną i jesienią.

Z tym, ze latem działka zaczyna zacieniać się u mnie stopniowo od około 16.00, bo od zachodu za ulicą rosną wielkie drzewa.

____________________
Czy ten plan ma sens? Zmienić pobojowisko w ogród...
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies