Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Zmienić pobojowisko w ogród...

Pokaż wątki Pokaż posty

Zmienić pobojowisko w ogród...

makadamia 09:34, 27 lis 2017


Dołączył: 25 kwi 2016
Posty: 10110
Pomarancza napisał(a)
Bardzo się cieszę, że mnie odwiedziłaś

Jeśli dobrze rozumiem, to skarpa miałaby zostać podzielona na dwa piętra i niższe z nich miałoby być pierwszą skrzynią? Miałam kiedyś podobny pomysł, ale wydawało mi się to dość kosztowne w wykonaniu.


Można i tak to opisać. Generalnie chodzi o to, żeby skrzynię przytulić do skarpy: wtedy nie trzeba będzie robić dwóch przejść (skarpa-skrzynia i skrzynia-skrzynia) a tylko jedno (skrzynia-skrzynia) i mogłoby wtedy być szersze. Koszt wydaje mi się ten sam.

Pomarancza napisał(a)
Ale chyba nawet mniej niż metr głębokości musiałaby mieć ta skrzynia, bo mogłabym sięgać do niej tylko z jednej strony. Wydaje mi się, że maksymalnie 60-65 cm.


Wydaje mi się że nie trzeba tak wąsko. od strony skarpy, na murku, można zrobić ścieżkę z płyt, z której też będzie dostęp.

Nie wiem, czy to jest jasne, to co piszę. Rozrysuję:
To jest Twój pomysł:


a to mój:
____________________
Asia-podmiejski ogrodek
makadamia 10:01, 27 lis 2017


Dołączył: 25 kwi 2016
Posty: 10110
A w drugiej opcji zrobiłabym tak:

Ciemnoszare to ścieżka od tarasu (schodek będzie niezbędny), przy samej ścianie, do podjazdu.
Zielone prostokąty do żywopłot osłaniający warzywnik.

Iglaczek przed domem jak najbardziej może być, ale na pewno nie serb - dużo za duże rosną. Tutaj potrzebny jest smukły stożek, który nie urośnie wyżej niż do rynny. Jeśli masz odpowiednią glebę, to jodła górska compacta powinna być w sam raz.
____________________
Asia-podmiejski ogrodek
Pomarancza 17:45, 27 lis 2017


Dołączył: 24 mar 2015
Posty: 292
Asiu, nie chciałabym robić schodów z tarasu z tej strony, z której zaznaczyłaś. W przyszłości taras będzie zadaszony lekką pergolą i ten bok będzie chyba w ogóle zasłonięty ażurową ścianką.
Chciałabym uzyskać trochę prywatności na tarasie, a teraz od ulicy wszystko widać jak na dłoni.

Więc ścieżka musi przebiegać inaczej.

Coraz bardziej oswajam się z myślą o skrzyniach tu, przy tarasie. chciałabym tak.
Tylko nie wiem, jak wtedy fajnie wykorzystać to miejsce, gdzie warzywnik planowałam w pierwszej wersji.
____________________
Czy ten plan ma sens? Zmienić pobojowisko w ogród...
Pomarancza 20:46, 27 lis 2017


Dołączył: 24 mar 2015
Posty: 292
Zmodyfikowałam twój pomysł i wyszło mi takie coś:

Skrzynki są 120x120 cm, odsunięte od ściany domu o 70 cm, między skrzyniami 70 cm, między skrzynią a gabionem przytarasowym ok 40 cm.

Naniosłam jeszcze na rysunek orientacyjne położenie pokrywy szamba. Jak tylko pogoda pozwoli, pójdę pomierzyć dokładne współrzędne.

Chciałabym ten plan zwizualizować za pomocą sznurka w terenie, ale jak wracam do domu to jest już prawie ciemno. Chyba dopiero w sobotę to zrobię.
____________________
Czy ten plan ma sens? Zmienić pobojowisko w ogród...
Pomarancza 20:52, 28 lis 2017


Dołączył: 24 mar 2015
Posty: 292
Zrobiłam dziś szybciutko pomiary i jest nieźle: intuicyjnie umieściłam na rysunku pokrywę od szamba w tym miejscu, gdzie on faktycznie jest (no dobra, walnęłam się o 10 cm ).

Zmieniłam nieco kształt trawnika tak, by rozszerzał się w kierunku podjazdu. Będzie więcej miejsca na iglaka przy narożniku domu.


Nie mogę się doczekać soboty.
____________________
Czy ten plan ma sens? Zmienić pobojowisko w ogród...
Gardenarium 07:09, 29 lis 2017


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Dobrze, że zmodyfikowałaś i zrobiłaś kwadraty, od razu mi się to nasunęło, po obejrzeniu pierwszej propozycji.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
makadamia 09:33, 29 lis 2017


Dołączył: 25 kwi 2016
Posty: 10110
A ja znowu przerobiłam Twój pomysł



Ścieżka nie tylko przy warzywniku, ale od tarasu do podjazdu. przy czym na wysokości podjazdu służyłaby raczej jako obrzeże rabaty niż faktyczna ścieżka, bo - bądźmy szczerzy - wszyscy będą skracali sobie drogę przez trawnik

Tego iglaka nadal widzę bardziej na tle ściany, żeby zasłonił trochę tą pustą płaszczyznę. A tam gdzie Ty go narysowałaś, posadziłabym jakiś kulisty, liściasty krzew (derenia? pęcherznicę?), bo pewnie zależy Ci na osłonięciu tarasu.
____________________
Asia-podmiejski ogrodek
Pomarancza 10:50, 29 lis 2017


Dołączył: 24 mar 2015
Posty: 292
Danusiu, właśnie w tym miejscu jakoś bardziej mi "leżą" skrzynie kwadratowe niż prostokątne, cieszę się, że jesteś tego samego zdania. Nie wiem jeszcze, jak ogarnąć otoczenie tego miniwarzywnika.

I wczoraj naszła mnie taka myśl...: a może zrezygnować z tego małego trawniczka przy podjeździe i zrobić tam wielką rabatę - busz z poprowadzaną krętą ścieżką?
____________________
Czy ten plan ma sens? Zmienić pobojowisko w ogród...
makadamia 11:12, 29 lis 2017


Dołączył: 25 kwi 2016
Posty: 10110
Pomarancza napisał(a)

I wczoraj naszła mnie taka myśl...: a może zrezygnować z tego małego trawniczka przy podjeździe i zrobić tam wielką rabatę - busz z poprowadzaną krętą ścieżką?


Nie śmiałam proponować, ale bardzo mi się podoba ten pomysł
____________________
Asia-podmiejski ogrodek
Misia 11:23, 29 lis 2017


Dołączył: 11 sie 2017
Posty: 616
Chciałam zaproponować może płyty w trawniku zamiast typowej ścieżki, ale busz ze ścieżką i bez trawnika zawsze na tak
____________________
Misia - Między brzozami
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies