Gdzie jesteś » Forum » Drzewa i krzewy liściaste » Borówka wysoka (amerykańska) - uprawa, cięcie

Pokaż wątki Pokaż posty

Borówka wysoka (amerykańska) - uprawa, cięcie

aniula 21:37, 18 wrz 2018


Dołączył: 17 lip 2012
Posty: 456
No to mam wreszcie konkretny plan działania.
Dziękuję Toszko.
Mam jeszcze jedno, pewnie naiwne pytanie... Bo ja tak uparcie cały czas myślałam o liściach z drzew... a będę miała jesienią trochę zdrowych liści z wisterii i winobluszczu - też mogą być?
____________________
Ania Ogródek na betonie
Toszka 20:11, 19 wrz 2018


Dołączył: 02 sty 2013
Posty: 14436
mogą. Liść to liść i tak samo dobry na kompost.
____________________
Kto szuka ten znajduje, kto pyta ten dostaje:-)
disaster 19:01, 06 lut 2019

Dołączył: 24 maj 2018
Posty: 3
Powoli zbliża się marzec.. będzie to w sumie pierwsza wiosna z moimi borówkami, bo sadziłam je w tamtym roku.
Bardzo proszę o informację co mogę uczynić na początku wiosny dla tych moich krzaczorków, żeby im się lepiej żyło i ładnie zaowocowały?
hanka_andrus 19:37, 06 lut 2019


Dołączył: 20 lis 2010
Posty: 34408
Przede wszystkim trzymać wilgoć, od czasu rozmarznięcia gleby podlewać często. Jeżeli posadziłeś zgodnie z instrukcją, to nic nie rób aż do jesieni. Ewentualnie sprawdź kwasowość, czy nie potrzeba zakwasić. Pięknego owocowania życzę, chociaż pierwszoroczne niewiele owoców dadzą na początek.

____________________
sezon 2017 u hanusi sezon 2017 u Hanusi Ogródek Hanusi - jeszcze jeden sezon Ogródek Hanusi - kolejny sezon * Ogródek Hanusi po zimie
Sonka 06:37, 07 lut 2019


Dołączył: 29 lut 2012
Posty: 2230
Ja wyściółkowałam w ubiegłą jesień grubo na 10 cm igliwiem.
____________________
Ogrodowa terapia - ogród z periodycznym przesadzaniem pozdrawiam Krysia
aniula 13:00, 07 lut 2019


Dołączył: 17 lip 2012
Posty: 456
Co do ściółkowania igliwiem - można igiełki z tegorocznej świątecznej choinki (najzwyklejszy świerk) dorzucić między krzaki borówek?
Jesienią poprawiałam moim borówkom podłoże/ściółkę zgodnie z radami Toszki, ale niektórych "składników" nie miałam dużo, więc zachowałam "rozdrobnioną" choinkę - igiełki i drobno pocięte cienkie gałązki. Nie wiem tylko, czy to musiałoby się trochę przekompostować, czy mogę to już dorzucić?
____________________
Ania Ogródek na betonie
sarenka 09:49, 12 lut 2019


Dołączył: 19 mar 2015
Posty: 6601
Czy można przycinać już borówki? Czy jeszcze się wstrzymać?
____________________
Magda W samym sloncu
Sonka 20:39, 14 lut 2019


Dołączył: 29 lut 2012
Posty: 2230
aniula napisał(a)
Co do ściółkowania igliwiem - można igiełki z tegorocznej świątecznej choinki (najzwyklejszy świerk) dorzucić między krzaki borówek?
Jesienią poprawiałam moim borówkom podłoże/ściółkę zgodnie z radami Toszki, ale niektórych "składników" nie miałam dużo, więc zachowałam "rozdrobnioną" choinkę - igiełki i drobno pocięte cienkie gałązki. Nie wiem tylko, czy to musiałoby się trochę przekompostować, czy mogę to już dorzucić?

Spokojnie możesz te igły dodać, nawet jeśli nie są przekompostowane.
____________________
Ogrodowa terapia - ogród z periodycznym przesadzaniem pozdrawiam Krysia
aniula 23:01, 14 lut 2019


Dołączył: 17 lip 2012
Posty: 456
Sonka napisał(a)

Spokojnie możesz te igły dodać, nawet jeśli nie są przekompostowane.


Dziękuję Krysiu
____________________
Ania Ogródek na betonie
Magara 21:31, 12 maj 2019


Dołączył: 27 mar 2018
Posty: 6374
Wieeeelka prośba do doświadczonych borówkowiczów o radę a raczej mnóstwo rad
W piątek otrzymałam zamówione przez internet borówki - 3 krzaczki brigitta (podobno 4-letnie) i trzy chandler (podobno 3-letnie) - wyglądają jak na zdjęciach, wysokość ok 50-60 cm.
Szczęśliwie zanim poszły w ziemię zostałam uświadomiona, że nie jest to takie proste - ma być duży dół, ma być torf etc. Moje rodzime podłoże z założenia jest gliniaste, miałam plan żeby wymieszać z czarną ziemią, ale nauka przyszła w samą porę
I stąd kilka moich pytań, mam nadzieję, że ktoś się nad nimi pochyli
1. czy na te sześć krzaczków wystarczy dół o wymiarach 5 m x 60 cm x 50 cm (głębokość)?
2. czy poza torfem kwaśnym (z worków) i torfem z pobliskiego torfowiska dodać do dołu piachu?
3. czy poza - j/w - mogę dodać świeżego igliwia (świeżego znaczy de facto zeszłorocznego, zgrabionego tej wiosny spod drzew, leżącego całą zimę)?
4. jak długo te moje nieszczęsne borówki mogą stać w doniczkach, w których przyjechały? przygotowanie dołu i podłoża trochę zajmie... czy powinny stać w cieniu czy raczej w słońcu? podlewać tak obficie jak Hania pisze odnośnie borówek już rosnących w gruncie?
5. czy po szczęśliwym posadzeniu właściwe będzie ściółkowanie szyszkami sosnowymi (mam do nich nieograniczony dostęp) czy jednak dać najpierw warstwę kory a potem szyszki? a może samą korę?
6. czy po posadzeniu powinnam krzaczki przyciąć?
7. czy młode krzaczki na zimę okryć? dostaną stanowisko słoneczne ale trochę wietrzne...
uff, z góry dziękuję za porady, mam nadzieję, że Ktoś cierpliwy się znajdzie




____________________
Magara Magary Dramaty z Rabaty
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies