Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » W samym słońcu

Pokaż wątki Pokaż posty

W samym słońcu

Roocika 18:41, 23 kwi 2021


Dołączył: 14 gru 2017
Posty: 7943
Magda, mam dwa cisy Anna, sadzone w 2018. Rosną powolutku, są bardzo zwarte, ja kupowałam malutkie pikutki . Twoje się wydają wyciągnięte, ja bym przycięła mocniej.
____________________
Asia Ogród w dolinie Wysoczyzna Elbląska
sarenka 19:23, 23 kwi 2021


Dołączył: 19 mar 2015
Posty: 6601
To już zgłupiałam
____________________
Magda W samym sloncu
Dorii 20:02, 23 kwi 2021


Dołączył: 15 sie 2018
Posty: 4341
Sama Magdo musisz ocenić bo to ty je widzisz na żywo.
Chcesz z nich poduchy robić to obejrzyj dobrze czy to co masz bez pomocy będzie poduchą. Nie wiem jak duże przyrosty ma ta odmiana ale dziewczyny polecają skracać przyrosty kilka razy w sezonie dla zagęszczenia i pobudzenia wzrostu. Możesz oczywiście poczekać i obserwować czy same będą nabierały masy. Może rosły w zbyt dużym zagęszczeniu i dlatego tak wąsko poszły w górę
Ja bym cięła i zrobiła sadzonki z tego co obcięte.
____________________
Ogród na wzgórzu a czasem trochę pod górkę
sarenka 20:40, 23 kwi 2021


Dołączył: 19 mar 2015
Posty: 6601
Dorii napisał(a)
Sama Magdo musisz ocenić bo to ty je widzisz na żywo.
Chcesz z nich poduchy robić to obejrzyj dobrze czy to co masz bez pomocy będzie poduchą. Nie wiem jak duże przyrosty ma ta odmiana ale dziewczyny polecają skracać przyrosty kilka razy w sezonie dla zagęszczenia i pobudzenia wzrostu. Możesz oczywiście poczekać i obserwować czy same będą nabierały masy. Może rosły w zbyt dużym zagęszczeniu i dlatego tak wąsko poszły w górę
Ja bym cięła i zrobiła sadzonki z tego co obcięte.

Tak, tak coś tam wymyślę co z nimi zrobić. Wczoraj je tylko rozpakowałam i zostawiłam na dworze i tyle je widziałam
Szkoda ,że weekend będzie zimny
____________________
Magda W samym sloncu
sarenka 07:09, 24 kwi 2021


Dołączył: 19 mar 2015
Posty: 6601
O nie,dziś przymrozek był, dachy białe...a ja piwoni nie schowałam..mam nadzieję,że nic im nie będzie.
____________________
Magda W samym sloncu
Zakrecona 10:14, 24 kwi 2021

Dołączył: 11 maj 2018
Posty: 2417
Megi ja bym skróciła jak Dorii

Swoje przeznaczone na poduchy ostro obcięłam z góry, teraz przycinam każdą gałązkę kilka razy w sezonie. Ja mam bezodmianowe baccaty.

Zakupy super.

Gdzie zamawiałaś cisy? I daj na priv Pana od napraw
____________________
Magda Ogrodowo zakręcona
sarenka 11:15, 24 kwi 2021


Dołączył: 19 mar 2015
Posty: 6601
Magda, zaraz dam znać, mam tylko pytanie- gdzie mogę dostać cebulki cebul do sadzenia? Taki cebul do jedzenia. Kupiłam dwa opakowania,a to za mało i jeszcze dwóch potrzebuje...
____________________
Magda W samym sloncu
inka74 23:21, 24 kwi 2021


Dołączył: 20 mar 2016
Posty: 15035
Dziewczyny, a ile kulek udało wam się już samodzielnie uformować? Mi jakieś 30. I nie tylko kulki. Mam też stożki i spirale oraz kule na pniu, pojedyncze lub podwójne, niwaka. Formuję z bukszpanu, cisa, tui i nawet z magnolii. Nie mylcie cięcia żywopłotowego od formowania kształtów. Inaczej to się robi z baccaty, która może mieć i kilkunastocentymetrowe przyrosty w sezonie a inaczej z cisa o drobnych, krótkich igłach i zwartej strukturze. Ma też znaczenie gdzie roślina rośnie i w jakich warunkach nasłonecznienia bo w cieniu najczęściej mocniej się nowe przyrosty wyciągają. Na żywopłot sadzisz cisa i przycinasz od góry, aby pobudzić rozrost na szerokość. Podcinasz długie, luźne przyrosty, aby cały krzew był bardziej zwarty. Aby formować kształty, trzeba mieć z czego albo stosować formy i w nich kształtować rośliny. To praca na długie lata. Tu na razie nie ma z czego robić kształtu. Jak uzyskasz odpowiednią wysokość sadzonki wtedy zaczynasz formowanie i zagęszczanie. Jak obetniesz o połowę przyrosty u cisa, który przyrasta 5 cm na rok to zanim znowu uda mu się przyrosnąć minie następny rok. Akurat ta odmiana od tego nie będzie gęściejsza bo i tak sama z siebie jest gęsta. Tylko pozbawisz się tego, co potrzebujesz, wysokości. Sadzonki są młode, potrzebują czasu. I posadzenia w ziemi a nie w doniczce.
____________________
Iwona - Przerwa na kawę... *** Wizytówka
sarenka 07:19, 25 kwi 2021


Dołączył: 19 mar 2015
Posty: 6601
Iwona, czyli dopiero jak te ciski osiągną wysokość taka jaka będzie mi pasować to je przycinać?
Miałam posadzić je na obrzeżu nowej rabaty,ale nie widzi mi się to ustawienie...i dumam jak będzie ok....
Chciałabym dziś zerwać trochę darni pod poszerzenie najdłuższej rabaty jaką mam i jeszcze powyrywać nawłoć bo mi się tam wysiewa to będzie ciężka i żmudna walka z wiatrakami...

Wczoraj przesadziłam resztę hortek. Zostało posadzić hakone,cisy i pojedyncze sztuki wilczomlecz, bodziszek i kuklika...a jak podrosną to dosadze na tą rabatę jeżówki Kismet white i będzie gotowa.
Jeszcze mam 3 zwykle jeżówki do przesadzenia z rabaty,a na ich miejsce idą róże...i nie wiem co z barbula - czekać czy się obudziła czy szukać czegoś innego
____________________
Magda W samym sloncu
kasia1 07:58, 25 kwi 2021


Dołączył: 13 sie 2017
Posty: 970
O co za ciekawa dyskusja Ja kiedyś kupiłam 12 cisów baccata na kulki albo stożki i w tym tygodniu 6 z nich trafiło w miejsce docelowe, oby się tylko przyjęły ... Do kulek/ poduch im jeszcze baaardzo daleko ... O tym cisie Anna pierwszy raz słyszę.
Sarenko, napisałabyś mi, gdzie kupiłaś?
____________________
Kasia - Duże pole do popisu
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies