Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Osiedlowy ogródek

Pokaż wątki Pokaż posty

Osiedlowy ogródek

nyna76 21:18, 09 gru 2020


Dołączył: 05 mar 2016
Posty: 1680
Na początku mojego ogrodowiskowania nie bardzo rozumiałam tekstów w stylu zachwycam się u Ciebie itp. Myślałam że piwinno się mieć to co się podoba i tyle.
Ale to nie zawsze pasuje, albo wymaga innej oprawy, innego kształtu ogrodu...

W leśnym ogrodzie klimat robi się sam.... sztuka zrobić leśny zakątek z 2 drzew na osiedlowym ogródku.

Perełeczka ...
____________________
Ania Działeczka-spełnianie zielonych marzeń (wielkopolska,Poznań)
Anda 21:20, 09 gru 2020


Dołączył: 25 maj 2015
Posty: 33358
violaskom napisał(a)

I tu się Ewcia nie zgodzę! Ja uwielbiam pstrokaciznę w ogrodach. Tym bardziej, że nie zdążysz się zmęczyć kolorem, bo rośliny dość szybko przekwitają. Dla mnie ogród to dużo kwiatów i w jednej tonacji byłoby za nudno! Ale jak by to było, gdyby wszystkie ogrody były takie same?


Nie napisałam, że Renia ma pstrokato Ale... ma dużo różnych kolorów i faktur. I mam tu na myśli też liście, różnorakie odcienie zieleni (ciepła i zimna) o różnych fakturach. Renia już od dawna szuka „czegoś” i często czytam, że jest niezadowolona, stąd ta uwaga.
Będąc u Reni w ogrodzie bardzo mi się spodobał, mimo tych różnorakich kolorów. To szukanie Reni wywołało w sumie moją uwagę...

Jeszcze nie widziałam nigdzie dwóch takich samych ogrodów. To raczej nie jest możliwe
____________________
Serdeczności Ewa - Doświadczalnia bylinowo-różana 2 poprzedni wątek Doświadczalnia bylinowo-różana Panie Foerster, co pan robi przeciwko nornicom? - Krzyczę na nie. Wizytówka doświadczalni Landhaus Ettenbühl i Rosengarten Zweibrücken
antracyt 21:33, 09 gru 2020


Dołączył: 15 maj 2019
Posty: 11568
Kokesz napisał(a)

Czy tylko ja nie wiem, czego chcę, czy też tak macie?

Ależ to całkiem normalne, też tak mam i to nie tylko w ogrodzie
Myślę, że nawet właścicielki idealnie zaprojektowanych ogrodów marzą czasem o chaosie
Zmykam do sauny, miłego wieczoru
____________________
Zuzanna Zieleń, drewno i antracyt , Ogród wakacyjny
Kokesz 21:39, 09 gru 2020


Dołączył: 20 paź 2015
Posty: 6690
Hmmm Ewa...a tych odcieni zieleni, pewnie też chodzi o żółte, mam wg Ciebie za dużo? I faktur liści? Bo ostatnio pisałaś, że daję obok siebie rośliny o zbyt podobnych, drobnych listkach. Już się pogubiłam jak powinno być?
Cały czas szukam "czegoś" i pewnie sama nie wiem czego Ja niestety muszę postawić roślinę w danym miejscu i wtedy dopiero widzę, czy mi pasuje, czy nie. Gorzej jak za duża urośnie, to wtedy eM marudzi jak mu każę przesadzać
Od zawsze byłam zbyt krytyczna wobec siebie i ogólnie mam mało wiary we własne możliwości, stąd pewnie to marudzenie...musicie się przyzwyczaić albo stawiać mnie co jakiś czas do pionu
____________________
Renata Osiedlowy ogródek
Anda 21:49, 09 gru 2020


Dołączył: 25 maj 2015
Posty: 33358
Rośliny o różnych liściach, czyli np. małe obok dużych to fajny kontrast w ogrodzie. Tylko tez też trzeba uwazac żeby tych kontrastów nie było za dużo.
Zimny zielono-szary i ciepły zielono-żółty obok siebie nie funkcjonuje. Nie wiem, czy tak masz gdzieś. Purpura obok żółtego też nie funkcjonuje. Tu piszę tylko o kolorach liści

Najlepiej obejrzyj sobie koło barw i na podstawie tego sprawdź swoje nasadzenia. Bo skoro jesteś perfekcjonistką, to może coś w tych odcieniach ci nie pasuje

____________________
Serdeczności Ewa - Doświadczalnia bylinowo-różana 2 poprzedni wątek Doświadczalnia bylinowo-różana Panie Foerster, co pan robi przeciwko nornicom? - Krzyczę na nie. Wizytówka doświadczalni Landhaus Ettenbühl i Rosengarten Zweibrücken
Kokesz 22:00, 09 gru 2020


Dołączył: 20 paź 2015
Posty: 6690
No właśnie mam te zestawienia...może tu jest klucz

https://www.ogrodowisko.pl/watek/6265-osiedlowy-ogrodek?page=274

W okolicy żółtej tuji jest i bordo i srebrny.
I jeszcze dałam bordo krzewuszkę między żółtymi tawułami.
Na tej stronie jest nawet pokazane takie zestawienie z neta.
I bądź ty człowieku mądry, jak zestawiać kolory, skoro na zdjęciach bordo z żółtym pokazane.
Ewa, wyślij mi link do tych palet barw, to sobie popatrzę.
____________________
Renata Osiedlowy ogródek
Kokesz 22:03, 09 gru 2020


Dołączył: 20 paź 2015
Posty: 6690
antracyt napisał(a)

Ależ to całkiem normalne, też tak mam i to nie tylko w ogrodzie
Myślę, że nawet właścicielki idealnie zaprojektowanych ogrodów marzą czasem o chaosie
Zmykam do sauny, miłego wieczoru


Tak myślę, jak Ty z tej sauny lecisz do domu biegiem w samym ręczniku w ten ziąb brrr
____________________
Renata Osiedlowy ogródek
Helen 22:41, 09 gru 2020


Dołączył: 03 mar 2019
Posty: 8291
Kokesz napisał(a)


Tak myślę, jak Ty z tej sauny lecisz do domu biegiem w samym ręczniku w ten ziąb brrr

To jest właśnie najfajniejsze
____________________
Helen - Hortensjowo
antracyt 07:47, 10 gru 2020


Dołączył: 15 maj 2019
Posty: 11568
Oczywiście i jest mi z tym super
____________________
Zuzanna Zieleń, drewno i antracyt , Ogród wakacyjny
inka74 09:41, 10 gru 2020


Dołączył: 20 mar 2016
Posty: 15004
Masz chyba teraz ten sam etap co ja rok temu )) dokładnie z tego powodu (wrażenie, że jest zbyt dużo różnych kolorów ogólnie obok siebie) przemalowałam kostkę Jak rośliny dostały jednolite szare tło to one przykuwały uwagę a nie żółta kostka.
Miałam bordowo-fioletowego perukowca obok limonkowego cyprysika a dalej szaro-zielone jałowce. Ciągle coś mi tam nie grało. Jak wycięłam jałowce to nadal miałam jakiś zgrzyt. Zbyt duży kontrast obok siebie. Dopiero po przesadzeniu perukowca trochę uspokoiłam całą rabatę. Cyprysik nadal jest limonkowy ale przez to, że nie ma perukowca obok siebie kolor się wybija ale nie jest dodatkowo "podbijany", masz jeden akcent a nie dwa. Zaczęłam więcej roślin wprowadzać o chłodniejszej barwie - szarościach, bieli, niebieskości. Jak patrzysz na kompozycje z takich roślin cała rabata wydaje się większa, taka bardziej oddalona i spokojniejsza niż gdy są wstawki z czerwieni czy ciepłej, słonecznej żółci. Myślę, że o to chodziło Ewie. A w małym ogrodzie chodzi o optycznie powiększenie przestrzeni, wydłużenie jej. Pamiętacie triki z malowaniem sufitu i ścian? Podobne efekty możesz uzyskać w ogrodzie stosując odpowiednie kolory i układy roślin. Ja nadal eksperymentuję

Z książek o kolorach w ogrodzie mam - jest niezła, sporo informacji od których można zacząć. Dużo na temat oddziaływania koloru, zestawiania różnych barw. Dziewczyny jeszcze polecały "Barwy w ogrodzie".
____________________
Iwona - Przerwa na kawę... *** Wizytówka
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies