Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Osiedlowy ogródek

Pokaż wątki Pokaż posty

Osiedlowy ogródek

Anda 10:06, 10 gru 2020


Dołączył: 25 maj 2015
Posty: 33202
Tak, dokładnie o to mi chodziło Dzięki Inka
Tą książkę też mogę polecić. Borchardt jest świetny.
____________________
Serdeczności Ewa - Doświadczalnia bylinowo-różana 2 poprzedni wątek Doświadczalnia bylinowo-różana Panie Foerster, co pan robi przeciwko nornicom? - Krzyczę na nie. Wizytówka doświadczalni Landhaus Ettenbühl i Rosengarten Zweibrücken
Kokesz 10:38, 10 gru 2020


Dołączył: 20 paź 2015
Posty: 6615
Dzięki
Wysłałam linka do książki Gwiazdorowi może zdąży położyć pod choinką
Dziwiłam się kiedyś dlaczego Anitka, kazała posadzić perukowca między bzem a jaśminowcem, czyli dwoma zielonymi kolorami a nie obok żółtej tuji (tam rósł)
Przesadziłam zgodnie z sugestiami jesienią, zobaczę wiosną, jak będzie wyglądał.
Czyli że żółty za bardzo przyciąga uwagę, gdy jest obok bordo?
Bo za tą żółtą tują mam bordową pęcherznicę a obok rozplenicę Vertigo
____________________
Renata Osiedlowy ogródek
Kokesz 10:51, 10 gru 2020


Dołączył: 20 paź 2015
Posty: 6615
No i ta krzewuszka...dobrze, że zadołowana w donicy, to łatwo przeniosę, tylko gdzie...
Mam trzy rozplenice Hameln zbyt blisko, muszę jedną na wiosnę przesadzić, to może dam jedną za żółtymi tawułami, tylko wtedy będą w rządku poprzetykane innymi roślinami...
Albo po trójkącie, tylko nie wiem, czy z boku rabaty taka duża rozplenicowa plama będzie ok, czy powinna być na środku rabaty?
Widzę też, że próbuję wszystko sadzić zbyt symetrycznie...
____________________
Renata Osiedlowy ogródek
Anda 10:52, 10 gru 2020


Dołączył: 25 maj 2015
Posty: 33202
Bordo i żółty nawzajem się podbijają, to za dużo dla oka patrzącego Oba należą do mocnych, ciepłych kolorów. Jeden z nich wystarczy. Kwiaty to co innego. Żółte i czerwone obok siebie też się podbijają, ale poprzez tło liści mają inny odbiór.
____________________
Serdeczności Ewa - Doświadczalnia bylinowo-różana 2 poprzedni wątek Doświadczalnia bylinowo-różana Panie Foerster, co pan robi przeciwko nornicom? - Krzyczę na nie. Wizytówka doświadczalni Landhaus Ettenbühl i Rosengarten Zweibrücken
Kokesz 11:01, 10 gru 2020


Dołączył: 20 paź 2015
Posty: 6615
Tu widać te kontrasty...jeszcze biała kulka kocanki jest bardzo widoczna, gdzie by lepiej pasowała?
Rozplenice też widać.

https://www.ogrodowisko.pl/watek/6265-osiedlowy-ogrodek?page=274
____________________
Renata Osiedlowy ogródek
inka74 12:46, 10 gru 2020


Dołączył: 20 mar 2016
Posty: 14877
Tu jest opisana moja akcja z perukowcem i porównanie.
https://www.ogrodowisko.pl/watek/6603-przerwa-na-kawe?page=1204

Uwierz mi, ja bardzo długo nie wiedziałam co mi zgrzyta w tym widoku. Patrzyłam i nie widziałam bo oba krzaczki bardzo lubiłam. Taki sentyment, pierwsze posadzone rośliny w ogrodzie. Dziewczyny zwracały uwagę na jałowce bo co tu ukrywać w porównaniu z pozostałymi nasadzeniami to one za piękne nie były. Nadal mam tam kolory, ogród nie jest jednostajnie zielony ale staram się nie dawać takich dużych kontrastów z mocnymi 2 kolorami obok siebie. A tam jeszcze wcześniej była obok cyprysika żółta tuja

Dla mnie idealnym okresem na przeglądanie zdjęć jest teraz zima. Robię sobie takie zestawienia rabat o różnych porach roku. Na swoje potrzeby cykam tych zdjęć sporo. Nie na zasadzie, aby ładnie wyglądało na forum ale z takich pozycji, z których najczęściej oglądam dane rabaty. Patrząc z perspektywy czasu mam inny odbiór całości. Dla mnie jest to temat szczególnie trudny bo ja sroka i zbieraczka jestem. Wszystkiego mam odrobinę za dużo. Ale krok po kroku...

Edit: przy okazji wyłapałam następny kontrast u mnie do złagodzenia/przeniesienia - hakone z szarymi wilczomleczami i bordo żurawki za blisko nich Tak to jest jak się upycha rośliny te co się ma a nie komponuje rabatę od zera...
____________________
Iwona - Przerwa na kawę... *** Wizytówka
inka74 13:14, 10 gru 2020


Dołączył: 20 mar 2016
Posty: 14877
Tu jest w skrócie informacja o barwach podana w bardzo przystępny sposób
https://www.garden-ika.pl/kolory-w-ogrodzie-jak-to-zrobic-dobrze-i-z-klasa/

Przyznaję się bez bicia, że ten biały ogród stąd https://pl.pinterest.com/pin/251568329165511869/
chodzi za mną od bardzo dawna ale stworzenie takich nasadzeń i kompozycja ich w większej przestrzeni to już jest wyższy stopień ogrodowy.

ech, z naszej dyskusji znowu u mnie jakieś roboty i zmiany w nasadzeniach powstaną na wiosnę )
____________________
Iwona - Przerwa na kawę... *** Wizytówka
Kokesz 14:37, 10 gru 2020


Dołączył: 20 paź 2015
Posty: 6615
Ja też zbieraczka i sroczka jestem
Pewnie dlatego nam się podobają podobne nasadzenia
Oj ciężko będzie się przestawić na biały ogród
____________________
Renata Osiedlowy ogródek
antracyt 14:59, 10 gru 2020


Dołączył: 15 maj 2019
Posty: 11395
Fajny ten artykuł o kolorach. Z chęcią poczytam
Jak dobrze, że u mnie tyle rabat i tak oddalone.
Mogę się i na biało i na kolorowo wyżyć
____________________
Zuzanna Zieleń, drewno i antracyt , Ogród wakacyjny
Mysza 20:04, 10 gru 2020


Dołączył: 18 sty 2015
Posty: 5807
Kokesz napisał(a)
Kurczę, szkoda...że też nie wiedziałam, odkupiłabym dom od Ciebie, ze względu na ogród
Tak się napaliłam, żeby zobaczyć Twój ogród, jak skończyłam wczoraj czytać wątek a tu nici
Zostawiłaś rośliny nowemu właścicielowi, czy zabrałaś coś do nowego ogrodu?
Jak już masz plan w głowie, to pójdzie migiem doświadczenie masz, wiesz, co Ci się podoba, w trzy miesiące ogród zrobiony zobacz jak u Mirelli, ogród od razu dojrzały
Na spotkanie się piszę na pomoc w doradzaniu też





Renatko, dom sprzedał się w jeden dzień od wystawienia ogłoszenia. Sami byliśmy zaskoczeni, być może właśnie ogród do tego się przyczynił)
W grudniu nie za bardzo miałam jak zabrać rośliny. Mam tylko Ice Dance i runiankę japońską, po kilka sztuk, różyczki w donicy.
U mnie nie będzie tak szybko jak u Mirelki, nie mam tylu pomocników do kopania, ale damy radę)


Twój ogród jest prześliczny i jedyny w swoim rodzaju. Myślę, że idziesz dobrą drogą. Ja też ciągle coś zmieniałam, udoskonalałam, a i tak nie było idealnie.
Intuicja jest chyba najlepszym doradcą.... i dziewczyny z O.)))))))
Będę zaglądać. Lecę do Helen, u niej odpisać.

Macham do wszystkich
____________________
Gosia
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies