Gdzie jesteś » Forum » Nasze ogrody » To tu- to tam- łopatkę mam !

Pokaż wątki Pokaż posty

To tu- to tam- łopatkę mam !

Brzozowadzie... 21:39, 11 maj 2019


Dołączył: 27 mar 2017
Posty: 4769
Gruszka_na_wierzbie napisał(a)


Brzozowa po dodaniu z przodu bukszpanowych kulek wyporządniała.


Haniu, najpierw bardzo Ci dziękuję za zdjęcia tamaryszków
A następnie, bardzo intensywnie myślałam dziś o tej Twojej rabacie, nie wiem, czy ty masz jakąś czarodziejską intuicję? A dlaczego? Otóż w poszerzonej części ogrodu mam takie suche dość słoneczne miejsce pod brzozą, które chciałabym zapełnić roślinami niewymagającymi, które przeżyją w trudnych jałowych warunkach, a o ile dobrze pamiętam, Ty właśnie takie rośliny masz u siebie pod brzozami, prawda?
Czy możesz mi podpowiedzieć, jakie z roślin są u Ciebie najwytrwalsze? jakie dadzą radę w dość trudnych warunkach? Oczywiście na strat coś im tam podsypię z dobroci, ale chciałabym jednak, żeby to były rośliny w miarę bezobsługowe. Czas zacząć ograniczać działania na przyszłość
____________________
Agata.Tajemniczy ogród
Gruszka_na_w... 21:39, 11 maj 2019


Dołączył: 28 gru 2015
Posty: 22090
Kontynuuję obserwację cypelka. Po tulipanowym szaleństwie kolorystycznym zostały wspomnienia. W tle kwitnie teraz kalina koralowa Rozeum, zaczyna lilak węgierski, potem będzie kwitł jaśminowiec. Ciemna zieleń rozjaśniają mocno cięte pęcherznice Dart's Gold.




I nieco na prawo- jodła kalifornijska ma za zadanie zamaskowanie komina.



Aktualny stan tamaryszka



i wiązu JH

____________________
Hania-To tu- to tam-łopatkę mam! "Przyjemność ma się do szczęścia mniej więcej tak, jak drzewo do ogrodu; nie ma ogrodu bez drzew, ale drzewa, nawet w wielkiej ilości, nie stanowią jeszcze ogrodu." ~ Władysław Tatarkiewicz
Gruszka_na_w... 22:06, 11 maj 2019


Dołączył: 28 gru 2015
Posty: 22090
Brzozowadziewczyna napisał(a)

Haniu, najpierw bardzo Ci dziękuję za zdjęcia tamaryszków
A następnie, bardzo intensywnie myślałam dziś o tej Twojej rabacie, nie wiem, czy ty masz jakąś czarodziejską intuicję? A dlaczego? Otóż w poszerzonej części ogrodu mam takie suche dość słoneczne miejsce pod brzozą, które chciałabym zapełnić roślinami niewymagającymi, które przeżyją w trudnych jałowych warunkach, a o ile dobrze pamiętam, Ty właśnie takie rośliny masz u siebie pod brzozami, prawda?
Czy możesz mi podpowiedzieć, jakie z roślin są u Ciebie najwytrwalsze? jakie dadzą radę w dość trudnych warunkach? Oczywiście na strat coś im tam podsypię z dobroci, ale chciałabym jednak, żeby to były rośliny w miarę bezobsługowe. Czas zacząć ograniczać działania na przyszłość


Tam wewnątrz, z powodu suchości i cienia od czerwca, dobrze funkcjonują kwitnące wczesną wiosną byliny: rogownica, dąbrówka, kostrzewa niedźwiedzie futro i tojeść rozesłana. Rasowe derenie niestety słabną, ale w miarę dobrze radzi sobie bezodmianowy dereń biały oraz rozłogowy Flaviramea. Tego ostatniego mam podsadzonego kosmatką. Nie mam zapisanego zdjęcia tego duetu, niestety. Tu jest ten bezodmianowy. Wewnątrz rosną jeszcze posadzone lata temu jałowce, jeszcze sobie radzą. Potem pewnie pójdą do eksmisji.

Bliżej przodu rabaty rosną dwie barbule, kwitną we wrześniu, jest kocimiętka. Rozchodniki olbrzymie kiepsko sobie radzą. Szaleje tam wilczomlecz sosenka. Jesienią ma kolor rdzy, niestety wcześniej kwitnie na żółto. Imperata wyschła, turzyce też, teraz testuję stipę.
____________________
Hania-To tu- to tam-łopatkę mam! "Przyjemność ma się do szczęścia mniej więcej tak, jak drzewo do ogrodu; nie ma ogrodu bez drzew, ale drzewa, nawet w wielkiej ilości, nie stanowią jeszcze ogrodu." ~ Władysław Tatarkiewicz
tulucy 22:06, 11 maj 2019


Dołączył: 20 lut 2016
Posty: 12908
Haniu trzymam za słowo, jak się za dwa lata kabrio nie dorobię, to Cię normalnie skuterem przewiozę... Będzie namiastka, ale włos rozwieje
____________________
Łucja 1. Migawki z ogródka 2. Migawki z Rodos
Gruszka_na_w... 22:11, 11 maj 2019


Dołączył: 28 gru 2015
Posty: 22090
tulucy napisał(a)
Haniu trzymam za słowo, jak się za dwa lata kabrio nie dorobię, to Cię normalnie skuterem przewiozę... Będzie namiastka, ale włos rozwieje


Dobrze, że obie płci pięknej jesteśmy, jest nadzieja, że włos się będzie jeszcze głowy trzymał.
____________________
Hania-To tu- to tam-łopatkę mam! "Przyjemność ma się do szczęścia mniej więcej tak, jak drzewo do ogrodu; nie ma ogrodu bez drzew, ale drzewa, nawet w wielkiej ilości, nie stanowią jeszcze ogrodu." ~ Władysław Tatarkiewicz
kasia1 08:23, 12 maj 2019


Dołączył: 13 sie 2017
Posty: 970
Haniu, a co ile masz sadzone brzozy? W tym roku planuję zasadzić gaik brzozowy. Planowałam je sadzić co 3 metry.

Te kulki przed brzozową super wyglądają. Dodają elegancji i wykończenia. A jak się Tobie sprawdzają danice? Bo ja mam kule bukszpanowowe, ale bardzo boję się ćmy, nie mam czasu na doglądanie i opryski. Planuję też taki okrągły zakątek otoczony kulami zatopionymi w kocimiętce lub lawendzie. Tylko nie wiem, co wybrać na te kule.

Propo wklejania zdjęć, to właśnie po to jest to forum. Tym bardziej, że u Ciebie nie tylko są zdjęcia, ale też przemyślenia, co się sprawdza, a co nie. Tak mi się marzyło kiedyś, by u mnie też wklejać, ale nie daję rady czasowo. Ciesze się, jak uda mi się zajrzeć na Ogrodowisko i coś poczytać.W każdym razie Haniu ja też bardzo dziękuję za fotki, bo mi się już nieraz przydały, gdy chciałam coś kupić i szukałam informacji. Uwielbiam Twój ogród i podziwiam Twoją pracę

____________________
Kasia - Duże pole do popisu
Milka 09:38, 12 maj 2019


Dołączył: 23 sty 2012
Posty: 69457
Brzozowa rabata super
____________________
Miłkowo - sezon 2022*** Miłkowo cz.I *** Wizytowka *** Miłkowo cz.II
Gruszka_na_w... 18:23, 12 maj 2019


Dołączył: 28 gru 2015
Posty: 22090
kasia1 napisał(a)
Haniu, a co ile masz sadzone brzozy? W tym roku planuję zasadzić gaik brzozowy. Planowałam je sadzić co 3 metry.

Te kulki przed brzozową super wyglądają. Dodają elegancji i wykończenia. A jak się Tobie sprawdzają danice? Bo ja mam kule bukszpanowowe, ale bardzo boję się ćmy, nie mam czasu na doglądanie i opryski. Planuję też taki okrągły zakątek otoczony kulami zatopionymi w kocimiętce lub lawendzie. Tylko nie wiem, co wybrać na te kule.



Kasiu, bardzo mi miło czytać Twoje słowa. Dziękuję!

Brzozy sadziłam "na oko". Myślę, że planowane przez Ciebie 3 m powinny być OK.
Z żywotnikowych zielonych kulek mam spore Globosy, mniejsze Hosseri i jeszcze niewielkie Danic(k)i. Trochę je zmaltretowałam, bo podczas cięcia nie zadbałam o zdezynfekowanie nożyc po cięciu każdej rośliny i kilka zaraziłam grzybem sadzakiem. Mam nadzieję, że uda się je uratować.
Mam też rudawe tuje Golden Tuffet i jakieś rude pierzaste. Anula z ogrodu z rzeźbą bardzo sobie chwali kuliste tuje Miriam. Z obserwacji mi wynika, że tuje muszą mieć trochę więcej słońca niż bukszpany i cisy.

Żywotnik Hosseri.

Danica.




Globosa
____________________
Hania-To tu- to tam-łopatkę mam! "Przyjemność ma się do szczęścia mniej więcej tak, jak drzewo do ogrodu; nie ma ogrodu bez drzew, ale drzewa, nawet w wielkiej ilości, nie stanowią jeszcze ogrodu." ~ Władysław Tatarkiewicz
Gruszka_na_w... 18:24, 12 maj 2019


Dołączył: 28 gru 2015
Posty: 22090
Milka napisał(a)
Brzozowa rabata super


Póki nie zrobiłam sobie zaczepów hamakowych na tarasie, tam, między brzozami mogłam się pobujać.
____________________
Hania-To tu- to tam-łopatkę mam! "Przyjemność ma się do szczęścia mniej więcej tak, jak drzewo do ogrodu; nie ma ogrodu bez drzew, ale drzewa, nawet w wielkiej ilości, nie stanowią jeszcze ogrodu." ~ Władysław Tatarkiewicz
wiklasia 21:33, 12 maj 2019


Dołączył: 13 maj 2016
Posty: 1956
Haniu - pytanie od laika:
ładuję "papu" w rabaty czyli obornik koński (podobno zeszłoroczny),
Kiedy mogę zacząć sadzenie roślin w takiej nakarmionej rabacie?
Czekać, aż obornik się przerobi i nie będę mogła go naocznie zidentyfikować, czy może odczekać np. 2 - 3 tygodnie i zasiedlać spokojnie rabatę bez lęku i strachu przed "spaleniem" roślin?
____________________
Wiklasia Jak feniks z popiołów
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies