Gdzie jesteś » Forum » Nasze ogrody » To tu- to tam- łopatkę mam !

Pokaż wątki Pokaż posty

To tu- to tam- łopatkę mam !

Gruszka_na_w... 21:57, 24 maj 2019


Dołączył: 28 gru 2015
Posty: 22004
kasia1 napisał(a)

Świerki mam i pospolite i kłujące. Część ma już z 7 metrów. Za późno zaczęłam czytać ogrodowisko
Chociaż ostatecznie uważam, że świerki są ok, bo dają efekt, gdy reszta roślin jeszcze śpi, do tego bajkowy krajobraz zimą.


Młode świerki są OK. Pod dużymi niestety nic nie chce rosnąć i łysieją w środku. Z atawistycznej potrzeby posiadania własnego świerka kłującego wyleczyłam się ostatecznie w grudniu. Jeden został drzewkiem świątecznym u sąsiadów, drugi rośnie u nich jako soliter, a trzeci mocno przycinany w stożek jeszcze u mnie jest. Nie wiem, czy zostanie.
Mam kilka serbów- zdecydowanie przyjemniej się je pielęgnuje- mięciutkie są.

Bez Palibin polecam. Warto go mieć. Dla kwiatów i jesiennego przebarwienia.





i najzwyklejsze orliki







Krzewuszka variegata jako pojedynczy akcent też jest fajna. Po kwitnieniu ozdobne są liście.

____________________
Hania-To tu- to tam-łopatkę mam! "Przyjemność ma się do szczęścia mniej więcej tak, jak drzewo do ogrodu; nie ma ogrodu bez drzew, ale drzewa, nawet w wielkiej ilości, nie stanowią jeszcze ogrodu." ~ Władysław Tatarkiewicz
Gruszka_na_w... 22:03, 24 maj 2019


Dołączył: 28 gru 2015
Posty: 22004
Kawa napisał(a)
widzisz Haniu ja perovskią na patelni posadziłam a i tak zastrajkowala i padła cos ewidentnie jej nie lezy


Zawsze jest w ogrodzie jakaś czarna owca. U mnie taka rolę spełnia rodgersja kasztanowcolistna. Po 6 latach coś takiego!



Wszystko inne rośnie jak na drożdżach.



Drugi półksiężyc w tym sezonie ładnie zakamuflował warzywnik.





____________________
Hania-To tu- to tam-łopatkę mam! "Przyjemność ma się do szczęścia mniej więcej tak, jak drzewo do ogrodu; nie ma ogrodu bez drzew, ale drzewa, nawet w wielkiej ilości, nie stanowią jeszcze ogrodu." ~ Władysław Tatarkiewicz
Gruszka_na_w... 22:08, 24 maj 2019


Dołączył: 28 gru 2015
Posty: 22004
Tkwię w oczekiwaniu na czerwcowe kwiecie.
Majowe ostatki












____________________
Hania-To tu- to tam-łopatkę mam! "Przyjemność ma się do szczęścia mniej więcej tak, jak drzewo do ogrodu; nie ma ogrodu bez drzew, ale drzewa, nawet w wielkiej ilości, nie stanowią jeszcze ogrodu." ~ Władysław Tatarkiewicz
kasia1 07:39, 25 maj 2019


Dołączył: 13 sie 2017
Posty: 970
Niektórych decyzji już nie zmienię, nawet jeśli nie były najlepsze. Pozostaje mi wpisać się z resztą nasadzeń w to, co już mam, z dzisiejszą wiedzą, możliwością podpytania Was na forum. Oczywiście, gdyby chodziło o jednego świerka, to już dawno byłby wymieniony na serba Tylko u mnie mówimy o 3 granicach, czyli tak z 200 drzew Na czwartej, jak już poznałam ogrodowisko i Wasze doświadczenia, pojawiły się serby i smaragdy

Palibina również polecam. Mam pierwszy rok (na pniu) i już kwitnie. Wczoraj widziałam rondo całe obsadzone Palibinami. Wyglądało rewelacyjnie.

____________________
Kasia - Duże pole do popisu
Basinkowo 13:30, 25 maj 2019


Dołączył: 24 maj 2014
Posty: 85
Witaj Haniu! Podglądam najczęściej z ukryci co u Ciebie się dzieje. Cenię sobie twoje spostrzeżenia i przemyślenia. Z radością oglądam twoje zdjęcia. Taki mój sposób na relaks po pracy
Jednak teraz chciałabym się zwrócić do ciebie o poradę. Czym dezynfekować sekator w trakcie przycinania różnych roślin? Wydaje mi się że rozwlokłam jakiegoś grzyba po tulipanach w trakcie przycinania przekwitniętych badylków. Czeka mnie przycinanie bukszpanów, cisów i trzmielin i nie chciałabym aby historia się powtórzyła.
____________________
Basiap
Gruszka_na_w... 15:08, 25 maj 2019


Dołączył: 28 gru 2015
Posty: 22004
Basinkowo napisał(a)

Jednak teraz chciałabym się zwrócić do ciebie o poradę. Czym dezynfekować sekator w trakcie przycinania różnych roślin? Wydaje mi się że rozwlokłam jakiegoś grzyba po tulipanach w trakcie przycinania przekwitniętych badylków. Czeka mnie przycinanie bukszpanów, cisów i trzmielin i nie chciałabym aby historia się powtórzyła.


Miło mi, że mogę się przyczynić do relaksujących chwil.
Sekator i inne tnące narzędzia radzę dezynfekować. Coś mi się zdaje, że poprzez własne zaniedbanie rozwlokłam sobie na żywotnikowych kulkach grzyby sadzakowe. Pewności nie mam. Być może powodem była mszyca, ale strzeżonego bozia strzeże. Zobowiązałam samą siebie do przestrzegania zabiegów sanitarnych.

PS.Choroby grzybowe tulipanów objawiają się głównie na płatkach- są na nich nienaturalne barwne smugi w różnych kolorach. Unikaj cięcia podczas deszczowej pogody.

Pochmurno, kropi, ale jak pachnie!

____________________
Hania-To tu- to tam-łopatkę mam! "Przyjemność ma się do szczęścia mniej więcej tak, jak drzewo do ogrodu; nie ma ogrodu bez drzew, ale drzewa, nawet w wielkiej ilości, nie stanowią jeszcze ogrodu." ~ Władysław Tatarkiewicz
Gruszka_na_w... 15:13, 25 maj 2019


Dołączył: 28 gru 2015
Posty: 22004
Kasiu, na pniu mam tylko dwie rośliny- dostałam kiedyś szczepioną sosenkę (miniaturkę) i osobiście nabyłam szczepionego modrzewia. Na szczęście nóżka jest krótka. We mnie jest dużo lęku, że te nóżki nie wytrzymają ciężaru łodyg.
200 świerków mnie przeraża. Może nie dzisiaj, ale w perspektywie czasowej już tak.
Kalina compactum.


____________________
Hania-To tu- to tam-łopatkę mam! "Przyjemność ma się do szczęścia mniej więcej tak, jak drzewo do ogrodu; nie ma ogrodu bez drzew, ale drzewa, nawet w wielkiej ilości, nie stanowią jeszcze ogrodu." ~ Władysław Tatarkiewicz
kasia1 15:34, 25 maj 2019


Dołączył: 13 sie 2017
Posty: 970
Ta ilość nie jest tak do końca przerażająca, bo działka jest duża. Część świerków rośnie wzdłuż drogi. Te są najwyższe i będę na razie ich bronić. Bo fajnie wygląda taka ściana. Na moim wątku wkleję wspomnienie zimy 2017, gdzie widać, jak te świerki wyglądają.
____________________
Kasia - Duże pole do popisu
la_estrellita 16:46, 25 maj 2019


Dołączył: 30 mar 2018
Posty: 876
Gruszka_na_wierzbie napisał(a)



Pochmurno, kropi, ale jak pachnie!



Z nieba mi Haniu spadasz!! Jak to się nazywa?
____________________
Agnieszka Gutlandia
Basinkowo 17:49, 25 maj 2019


Dołączył: 24 maj 2014
Posty: 85
Haniu dziękuję za odpowiedź. Czy mogłabyś powiedzieć czym konkretnie dezynfekujesz sekatory i inne tnące narzędzia? Nie wiem jakiego płynu użyć i jak się do tego zabrać?
____________________
Basiap
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies