Gdzie jesteś » Forum » Nasze ogrody » To tu- to tam- łopatkę mam !

Pokaż wątki Pokaż posty

To tu- to tam- łopatkę mam !

Gruszka_na_w... 21:48, 21 kwi 2021


Dołączył: 28 gru 2015
Posty: 22024
Kokesz napisał(a)
Hania, jak Twoje miskanty? Ruszają?
Wiem, że tniesz je w lutym, ja swoje reż tak ścięłam i teraz psioczę, bo wygniły mi na środku kępy.
Mam je 5 lat i zawsze było ok a teraz taka mokra wiosna i jest efekt...


Środek łysieje od cięcia równoległego do ziemi. Miskanty trzeba ciąć w półkulę. Środek nieco wyżej.
Od lutego wykopywałam, dzieliłam i sadziłam kilkanaście miskantów. Wyglądały normalnie. I zapewne ruszą, kiedy ustabilizuje się temperatura.
Ten sezon jest nietypowy. Bardzo często pada. Wcześniej obficie padał śnieg. Jeśli gleba jest nieprzepuszczalna, to trawy mogą wygniwać. Miskantom zima (niskie temperatury) nie szkodzi. Problem z wygniwaniem nie wynika z wczesnego terminu cięcia.
____________________
Hania-To tu- to tam-łopatkę mam! "Przyjemność ma się do szczęścia mniej więcej tak, jak drzewo do ogrodu; nie ma ogrodu bez drzew, ale drzewa, nawet w wielkiej ilości, nie stanowią jeszcze ogrodu." ~ Władysław Tatarkiewicz
Kokesz 22:07, 21 kwi 2021


Dołączył: 20 paź 2015
Posty: 6690
Nie chodzi mi o niskie temperatury ale o to, że związane trawy chronią kępę przed zamakaniem. W zeszłym roku miałam założone stroisze ze świerku przed deszczem a w tym jakoś o tym nie pomyślałam.
Zobaczymy co z nich zostanie, na pewno trzeba będzie wykopać kępę i dodać żwiru.
____________________
Renata Osiedlowy ogródek
Gruszka_na_w... 22:25, 21 kwi 2021


Dołączył: 28 gru 2015
Posty: 22024
Kokesz napisał(a)
Nie chodzi mi o niskie temperatury ale o to, że związane trawy chronią kępę przed zamakaniem. W zeszłym roku miałam założone stroisze ze świerku przed deszczem a w tym jakoś o tym nie pomyślałam.
Zobaczymy co z nich zostanie, na pewno trzeba będzie wykopać kępę i dodać żwiru.


Renatko, u mnie śnieg leżał tygodniami. Prawie codziennie pada. Gleba to glina. Objawy lekkiego wygniwania miały stipy, ale je co roku odchudzam podczas cięcia, wyrywam te zgniłe fragmenty i stipa pięknie odrasta.

____________________
Hania-To tu- to tam-łopatkę mam! "Przyjemność ma się do szczęścia mniej więcej tak, jak drzewo do ogrodu; nie ma ogrodu bez drzew, ale drzewa, nawet w wielkiej ilości, nie stanowią jeszcze ogrodu." ~ Władysław Tatarkiewicz
Roocika 22:28, 21 kwi 2021


Dołączył: 14 gru 2017
Posty: 7943
Hania, w jakiej odległości od żywopłotu masz swoje graby na przedplociu posadzone?
Ja też lubię zwykle rośliny
____________________
Asia Ogród w dolinie Wysoczyzna Elbląska
Kokesz 22:33, 21 kwi 2021


Dołączył: 20 paź 2015
Posty: 6690
Gruszka_na_wierzbie napisał(a)


Renatko, u mnie śnieg leżał tygodniami. Prawie codziennie pada. Gleba to glina. Objawy lekkiego wygniwania miały stipy, ale je co roku odchudzam podczas cięcia, wyrywam te zgniłe fragmenty i stipa pięknie odrasta.



Muszę im po prostu żwiru podsypać.
Jeżówkom eM dał tyle żwiru, że jest go więcej niż ziemi i rosną zdrowo.
eM się martwił o klony i hortensje że wymarzną a tu trawy wygniły.
Na błędach się człowiek uczy.
____________________
Renata Osiedlowy ogródek
Kokesz 22:35, 21 kwi 2021


Dołączył: 20 paź 2015
Posty: 6690
Gruszka_na_wierzbie napisał(a)
Miałam plany skoszenia trawnika. Do południa było ciepło i świeciło słońca. A potem lunął deszcz, padał grad. I tyle z moich planów.
W audycji radiowej ekspert od prognoz pogody wytłumaczył mi, że to idealna pogoda w kwietniu. Latem nie grozi nam susza hydrologiczna.
Zrobiłam rundkę z aparatem. Ku pamięci.
Ze schodków ganku- to być może ostatni sezon bez budynku naprzeciw. Jesienią działka zyskała nowego właściciela. Prawdopodobnie w tym roku ruszy budowa.
Moja przesłona też rusza. Pięć grabów Fastigiata plus klon Ginnala. Cisowy żywopłot coraz wyższy.




Masz bardzo ładny i równiutki żywopłot z cisa.
Jaką odmianę sadziłaś?
____________________
Renata Osiedlowy ogródek
Juzia 22:39, 21 kwi 2021


Dołączył: 09 gru 2011
Posty: 38652
Gruszka_na_wierzbie napisał(a)



I na koniec takie tamy. Głównie z magnolką. Mam ją tylko jedną, więc rozumiecie.











U ciebie to kolorowo mimo braku tulipanów czy innych narcyzów
Nie ma nudy! Super
____________________
W Kruklandii :) +++ Zielone drzwi w Kruklandii
tulucy 23:09, 21 kwi 2021


Dołączył: 20 lut 2016
Posty: 12895
Ja nie związałam miskantów w ogóle, ścięłam jakiś czas temu, nie widzę, żeby coś im było, a część już zdecydowanie ruszyła.
____________________
Łucja 1. Migawki z ogródka 2. Migawki z Rodos
Gruszka_na_w... 20:17, 22 kwi 2021


Dołączył: 28 gru 2015
Posty: 22024
Kokesz napisał(a)


Masz bardzo ładny i równiutki żywopłot z cisa.
Jaką odmianę sadziłaś?


Tam są chyba Hicksii i Fastigiata. W szkółce nie mieli tylu egzemplarzy jednego gatunku, ile potrzebowałam.
____________________
Hania-To tu- to tam-łopatkę mam! "Przyjemność ma się do szczęścia mniej więcej tak, jak drzewo do ogrodu; nie ma ogrodu bez drzew, ale drzewa, nawet w wielkiej ilości, nie stanowią jeszcze ogrodu." ~ Władysław Tatarkiewicz
Gruszka_na_w... 20:24, 22 kwi 2021


Dołączył: 28 gru 2015
Posty: 22024
Juzia napisał(a)


U ciebie to kolorowo mimo braku tulipanów czy innych narcyzów
Nie ma nudy! Super


Tulipany i narcyzy są. U nas było bardzo zimno. Dopiero się zbierają.
Takie będą



i takie

____________________
Hania-To tu- to tam-łopatkę mam! "Przyjemność ma się do szczęścia mniej więcej tak, jak drzewo do ogrodu; nie ma ogrodu bez drzew, ale drzewa, nawet w wielkiej ilości, nie stanowią jeszcze ogrodu." ~ Władysław Tatarkiewicz
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies