Gdzie jesteś » Forum » Nasze ogrody » To tu- to tam- łopatkę mam !

Pokaż wątki Pokaż posty

To tu- to tam- łopatkę mam !

Martka 21:11, 30 sie 2021


Dołączył: 10 wrz 2015
Posty: 7135
Haniu, werbena też „to tu - to tam” - efektownie i subtelnie. Róże dają pocieszające akcenty o tej porze roku, kiedy trzeba przestawić myślenie z letniego na jesienne, co na razie czynię niechętnie. Spodziewam się, że z każdym rokiem posiadania ogrodu będzie i mi łatwiej przychodził ten moment przed-jesienny. Przedpłocie masz piękne. Ambrowiec - czy to naprawdę się dzieje? Takie płonące drzewko w jesiennym ogrodzie?

A propos ogrodu Agi, myślę, że tu ma miejsce proces odwrotny, Aga idzie od bylin do krzewów drzewek, bylinowe rabaty już są i do nich będą dochodziły większe elementy. To też jest metodyczne, od szczegółów do ogółów

Dobrego wieczoru, Haniu
Agatorek 23:20, 30 sie 2021


Dołączył: 17 gru 2020
Posty: 13376
Gruszka_na_wierzbie napisał(a)


Aguś, rabaty bylinowe i te bardziej ułożone robi się tylko w pobliżu domu. Im dalej, tym bardziej naturalnie.
Pamiętasz nasze pierwsze "zgrzyty" podczas dyskusji? Pytałam Cię wtedy o plan ogrodu. Trudno mi było precyzyjnie wyjaśnić, że chodziło mi właśnie o coś w stylu ogrodu krajobrazowego. U Ciebie takie nasadzenia idealnie wpisałyby się w krajobraz. Gdzieś tam w oddali nieformalne grupy drzew i krzewów tworzące tło dla "zorganizowanych" rabat w pobliżu domu.
Tak, czy siak o całość i tak trzeba dbać, choćby przez wymóg koszenia.
edit: Na przedpłociu są graby Fastigiata z wciśniętym między nie klonem Ginnala.
zdjęcie z października ub.r.



O krzewach (i pewnie o drzewach) będę myśleć zimą. Czas mi się kurczy teraz nieubłaganie . Ale, jak będę jeszcze robić jakieś rabaty, to właśnie takie jak najmniej obsługowe .
W sumie to wyszło mi prawie tak jak piszesz. Najbardziej uporządkowane i „zorganizowane” są rabaty przed domem. Im dalej, tym bardziej wkrada się misz-masz (zamierzony, w większości ), chociaż z pewnymi stałymi elementami. Natury nie oszukam .

Graby bardzo mi się podobają. Gdzieś je umieszczę, jeszcze nie wiem gdzie .
____________________
Agnieszka ***** Ogród z zegarem ***** Pura vida Kostaryka ***** Hawaje
Gruszka_na_w... 16:43, 31 sie 2021


Dołączył: 28 gru 2015
Posty: 22090
Martka napisał(a)
Haniu, werbena też „to tu - to tam” - efektownie i subtelnie. Róże dają pocieszające akcenty o tej porze roku, kiedy trzeba przestawić myślenie z letniego na jesienne, co na razie czynię niechętnie. Spodziewam się, że z każdym rokiem posiadania ogrodu będzie i mi łatwiej przychodził ten moment przed-jesienny. Przedpłocie masz piękne. Ambrowiec - czy to naprawdę się dzieje? Takie płonące drzewko w jesiennym ogrodzie?

A propos ogrodu Agi, myślę, że tu ma miejsce proces odwrotny, Aga idzie od bylin do krzewów drzewek, bylinowe rabaty już są i do nich będą dochodziły większe elementy. To też jest metodyczne, od szczegółów do ogółów

Dobrego wieczoru, Haniu


Pokochałam jesień, od kiedy mam możliwość posiadania jej oznak tuż za oknem. Lato bywa męczące, zwłaszcza to z temperaturami powyżej 30 stopni.
Ambrowiec jest cudny!
Adze gorąco kibicuję. To twardziak.
____________________
Hania-To tu- to tam-łopatkę mam! "Przyjemność ma się do szczęścia mniej więcej tak, jak drzewo do ogrodu; nie ma ogrodu bez drzew, ale drzewa, nawet w wielkiej ilości, nie stanowią jeszcze ogrodu." ~ Władysław Tatarkiewicz
Gruszka_na_w... 16:47, 31 sie 2021


Dołączył: 28 gru 2015
Posty: 22090
Agatorek napisał(a)


O krzewach (i pewnie o drzewach) będę myśleć zimą. Czas mi się kurczy teraz nieubłaganie . Ale, jak będę jeszcze robić jakieś rabaty, to właśnie takie jak najmniej obsługowe .
W sumie to wyszło mi prawie tak jak piszesz. Najbardziej uporządkowane i „zorganizowane” są rabaty przed domem. Im dalej, tym bardziej wkrada się misz-masz (zamierzony, w większości ), chociaż z pewnymi stałymi elementami. Natury nie oszukam .

Graby bardzo mi się podobają. Gdzieś je umieszczę, jeszcze nie wiem gdzie .


Aguś, Twoje działania ogrodowe w tym sezonie budzą mój nieustanny podziw. Odwaliłaś kawał solidnej roboty. Gorąco kibicuję Twoim poczynaniom.
Zauważyłam, że potrzebujesz czasu, aby niektóre pomysły sobie przetrawić.
Z grabów byłaby piękna aleja, gdzieś tam w dalsze zakątki ogrodu. One ładnie podkreślają przestrzeń.
____________________
Hania-To tu- to tam-łopatkę mam! "Przyjemność ma się do szczęścia mniej więcej tak, jak drzewo do ogrodu; nie ma ogrodu bez drzew, ale drzewa, nawet w wielkiej ilości, nie stanowią jeszcze ogrodu." ~ Władysław Tatarkiewicz
Agatorek 19:10, 31 sie 2021


Dołączył: 17 gru 2020
Posty: 13376
Gruszka_na_wierzbie napisał(a)


Aguś, Twoje działania ogrodowe w tym sezonie budzą mój nieustanny podziw. Odwaliłaś kawał solidnej roboty. Gorąco kibicuję Twoim poczynaniom.
Zauważyłam, że potrzebujesz czasu, aby niektóre pomysły sobie przetrawić.
Z grabów byłaby piękna aleja, gdzieś tam w dalsze zakątki ogrodu. One ładnie podkreślają przestrzeń.


To pogrubione zdanie bardzo dobrze mnie opisuje. Pewnych rzeczy jestem pewna od razu, a nad niektórymi muszę popracować (rozpracować) .
Bardzo Ci dziękuję za kibicowanie .
____________________
Agnieszka ***** Ogród z zegarem ***** Pura vida Kostaryka ***** Hawaje
Gruszka_na_w... 11:05, 07 wrz 2021


Dołączył: 28 gru 2015
Posty: 22090
Wraz z nadejściem września w ogrodzie coraz mocniej zaznaczają się jesienne akcenty.
Trzmielina oskrzydlona "rozpaliła" rabatę okołostudzienną. Bardzo lubię ten krzew. Wiosną pięknie współpracuje z kuklikami, a jesienią jest gwiazdą sama w sobie.













Dotychczasowe dziecko specjalnej troski, czyli hakonka, w tym sezonie radzi sobie nad wyraz dobrze.



____________________
Hania-To tu- to tam-łopatkę mam! "Przyjemność ma się do szczęścia mniej więcej tak, jak drzewo do ogrodu; nie ma ogrodu bez drzew, ale drzewa, nawet w wielkiej ilości, nie stanowią jeszcze ogrodu." ~ Władysław Tatarkiewicz
Gruszka_na_w... 11:16, 07 wrz 2021


Dołączył: 28 gru 2015
Posty: 22090
W zakątki brzozowym zakwitły barbule. Świetnie się uzupełniają z rosnącym w pobliżu dereniem białym Aurea.






Ulistnienie zmienił dereń Sybirica.









Na dereniu jadalnym są już dojrzałe owoce.


Zarumieniły się jabłuszka na Oli.



Ogród codziennie odwiedza mnóstwo owadów: motyli, pszczół i innych bzyków.

sadziec



____________________
Hania-To tu- to tam-łopatkę mam! "Przyjemność ma się do szczęścia mniej więcej tak, jak drzewo do ogrodu; nie ma ogrodu bez drzew, ale drzewa, nawet w wielkiej ilości, nie stanowią jeszcze ogrodu." ~ Władysław Tatarkiewicz
Gruszka_na_w... 11:35, 07 wrz 2021


Dołączył: 28 gru 2015
Posty: 22090
Hortensje wciąż gwiazdorzą na rabatach.













____________________
Hania-To tu- to tam-łopatkę mam! "Przyjemność ma się do szczęścia mniej więcej tak, jak drzewo do ogrodu; nie ma ogrodu bez drzew, ale drzewa, nawet w wielkiej ilości, nie stanowią jeszcze ogrodu." ~ Władysław Tatarkiewicz
Gruszka_na_w... 11:43, 07 wrz 2021


Dołączył: 28 gru 2015
Posty: 22090
Bacznie obserwuję werbenę. Będę wycinać te, które przekwitły. Siewek i tak co roku jest multum.











Szkoda, że równie obficie nie rozsiewa się gaura.



A za płotem coraz bardziej płonący ambrowiec. Cudnie będzie jesienią, kiedy podrośnie.



____________________
Hania-To tu- to tam-łopatkę mam! "Przyjemność ma się do szczęścia mniej więcej tak, jak drzewo do ogrodu; nie ma ogrodu bez drzew, ale drzewa, nawet w wielkiej ilości, nie stanowią jeszcze ogrodu." ~ Władysław Tatarkiewicz
Gruszka_na_w... 11:48, 07 wrz 2021


Dołączył: 28 gru 2015
Posty: 22090
Jesień to trawy i trawiszcza oraz rozchodniki. Ale wciąż pięknie kwitną róże.

















____________________
Hania-To tu- to tam-łopatkę mam! "Przyjemność ma się do szczęścia mniej więcej tak, jak drzewo do ogrodu; nie ma ogrodu bez drzew, ale drzewa, nawet w wielkiej ilości, nie stanowią jeszcze ogrodu." ~ Władysław Tatarkiewicz
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies