Gdzie jesteś » Forum » Nasze ogrody » To tu- to tam- łopatkę mam !

Pokaż wątki Pokaż posty

To tu- to tam- łopatkę mam !

Martka 22:28, 27 sie 2021


Dołączył: 10 wrz 2015
Posty: 7135
Gruszka_na_wierzbie napisał(a)




Haniu, świetnie, że miałaś tak udaną wyprawę, a teraz świeże spojrzenie na własne otoczenie - lubię te przejścia z jednego stanu w drugi, kiedy "tam" staje się "tu", a "tu" na trochę zamienia się w "tam". Ogród zauważył, że Ciebie nie było? Ta werbena zaglądająca do obiektywu mnie urzekła wraz z całym towarzyszącym jej buszykiem. Pięknie.
Gruszka_na_w... 17:02, 29 sie 2021


Dołączył: 28 gru 2015
Posty: 22090
Agatorek napisał(a)


Ogród Krajobrazowy to chyba za duży projekt jak na jedną osobę. Już lekko nie wyrabiam

A po Twoim ogrodzie nie widać Twojej nieobecności . Pięknie, jak zawsze.


Tworzenie rabat rzeczywiście wymaga sporych nakładów pracy. W ogrodzie krajobrazowym można sobie pozwolić na swobodne nasadzenia z dużych drzew i grup krzewów. Przy dużej powierzchni nie wymagałyby one przycinania. Ściółkować można skoszoną trawą. Moim zdaniem nakład pracy jest minimalny.
Mam u siebie taki kawałek w narożniku. Bezobsługowy od kilku sezonów. Najwięcej pracy jest przy rabatach z bylinami.





Mój ogród sobie poradzi. Nawet przy dłuższej nieobecności. Problemem byłaby tylko moja nieobecność podczas przedwiosennej wycinki traw i przycinania hortensji.





Busz jest nawet na przedpłociu.





Wyjątkowo wcześnie zaczął w jesienne ubranko wchodzić ambrowiec.

____________________
Hania-To tu- to tam-łopatkę mam! "Przyjemność ma się do szczęścia mniej więcej tak, jak drzewo do ogrodu; nie ma ogrodu bez drzew, ale drzewa, nawet w wielkiej ilości, nie stanowią jeszcze ogrodu." ~ Władysław Tatarkiewicz
Gruszka_na_w... 17:13, 29 sie 2021


Dołączył: 28 gru 2015
Posty: 22090
Martka napisał(a)


Ogród zauważył, że Ciebie nie było? Ta werbena zaglądająca do obiektywu mnie urzekła wraz z całym towarzyszącym jej buszykiem. Pięknie.


Ogród przez kilka kolejnych tygodni nie będzie wymagał zbyt wiele. W zakresie prac jest tylko koszenie trawnika.

Werbena żyje w ogrodzie wg swoich zasad. Pojawia się to tu, to tam.

Najwięcej jej jest w okolicach tarasu.



Stanowi lekka przesłonę w omiataniu ogrodu z pozycji horyzontalnej (hamaczek).





Trochę jej jest na cypelku.









____________________
Hania-To tu- to tam-łopatkę mam! "Przyjemność ma się do szczęścia mniej więcej tak, jak drzewo do ogrodu; nie ma ogrodu bez drzew, ale drzewa, nawet w wielkiej ilości, nie stanowią jeszcze ogrodu." ~ Władysław Tatarkiewicz
Gruszka_na_w... 17:24, 29 sie 2021


Dołączył: 28 gru 2015
Posty: 22090
Po kilku spokojnych latach i do mnie zawitała ćma bukszpanowa. zaniepokoiła mnie spora ilość ciem, które buszowały wieczorową porą na werbenie. Miały niepokojące zabarwienie. Szybko zrobiłam inspekcje bukszpanom i w paru miejscach zastałam nieproszonych gości. Miałam na szczęście resztki Mospilanu. Opryskałam krzaczki i zamówiłam dodatkowo Lepinox. Ma być u mnie po weekendzie.

Róże ładnie powtarzają kwitnienie. Szkoda, że codziennie leje.

Meidiland





Bonica



NN



Rhapsody in blue





Kimono



Blue Moon

____________________
Hania-To tu- to tam-łopatkę mam! "Przyjemność ma się do szczęścia mniej więcej tak, jak drzewo do ogrodu; nie ma ogrodu bez drzew, ale drzewa, nawet w wielkiej ilości, nie stanowią jeszcze ogrodu." ~ Władysław Tatarkiewicz
Gruszka_na_w... 17:32, 29 sie 2021


Dołączył: 28 gru 2015
Posty: 22090
Kwitnienie powtarza powojnik Jackmanii.



Rozchodniki nabierają kolorów.











____________________
Hania-To tu- to tam-łopatkę mam! "Przyjemność ma się do szczęścia mniej więcej tak, jak drzewo do ogrodu; nie ma ogrodu bez drzew, ale drzewa, nawet w wielkiej ilości, nie stanowią jeszcze ogrodu." ~ Władysław Tatarkiewicz
Gruszka_na_w... 17:39, 29 sie 2021


Dołączył: 28 gru 2015
Posty: 22090
I takie tamy z ostatnich sierpniowych dni.















____________________
Hania-To tu- to tam-łopatkę mam! "Przyjemność ma się do szczęścia mniej więcej tak, jak drzewo do ogrodu; nie ma ogrodu bez drzew, ale drzewa, nawet w wielkiej ilości, nie stanowią jeszcze ogrodu." ~ Władysław Tatarkiewicz
Agatorek 19:09, 29 sie 2021


Dołączył: 17 gru 2020
Posty: 13376
Gruszka_na_wierzbie napisał(a)


Tworzenie rabat rzeczywiście wymaga sporych nakładów pracy. W ogrodzie krajobrazowym można sobie pozwolić na swobodne nasadzenia z dużych drzew i grup krzewów. Przy dużej powierzchni nie wymagałyby one przycinania. Ściółkować można skoszoną trawą. Moim zdaniem nakład pracy jest minimalny.
Mam u siebie taki kawałek w narożniku. Bezobsługowy od kilku sezonów. Najwięcej pracy jest przy rabatach z bylinami.







Masz rację. Tylko jak żyć bez bylin?

Piękny berberys

Pięknie i na przedpłociu (to graby tam masz? ) i w ogrodzie .
____________________
Agnieszka ***** Ogród z zegarem ***** Pura vida Kostaryka ***** Hawaje
Joann 20:15, 29 sie 2021


Dołączył: 01 lut 2021
Posty: 2091
Haniu, u Ciebie ten ambrowiec jest szczepiony? Piękny, dojrzały ogród. Jesień należy do berberys Ten powyżej na zdjęciu zachwycający!
____________________
Joanna Ogród długi
Gruszka_na_w... 21:48, 29 sie 2021


Dołączył: 28 gru 2015
Posty: 22090
Agatorek napisał(a)


Masz rację. Tylko jak żyć bez bylin?

Piękny berberys

Pięknie i na przedpłociu (to graby tam masz? ) i w ogrodzie .


Aguś, rabaty bylinowe i te bardziej ułożone robi się tylko w pobliżu domu. Im dalej, tym bardziej naturalnie.
Pamiętasz nasze pierwsze "zgrzyty" podczas dyskusji? Pytałam Cię wtedy o plan ogrodu. Trudno mi było precyzyjnie wyjaśnić, że chodziło mi właśnie o coś w stylu ogrodu krajobrazowego. U Ciebie takie nasadzenia idealnie wpisałyby się w krajobraz. Gdzieś tam w oddali nieformalne grupy drzew i krzewów tworzące tło dla "zorganizowanych" rabat w pobliżu domu.
Tak, czy siak o całość i tak trzeba dbać, choćby przez wymóg koszenia.
edit: Na przedpłociu są graby Fastigiata z wciśniętym między nie klonem Ginnala.
zdjęcie z października ub.r.

____________________
Hania-To tu- to tam-łopatkę mam! "Przyjemność ma się do szczęścia mniej więcej tak, jak drzewo do ogrodu; nie ma ogrodu bez drzew, ale drzewa, nawet w wielkiej ilości, nie stanowią jeszcze ogrodu." ~ Władysław Tatarkiewicz
Gruszka_na_w... 21:57, 29 sie 2021


Dołączył: 28 gru 2015
Posty: 22090
Joann napisał(a)
Haniu, u Ciebie ten ambrowiec jest szczepiony? Piękny, dojrzały ogród. Jesień należy do berberys Ten powyżej na zdjęciu zachwycający!


Berberysy rosna w ogrodzie tylko i wyłącznie dla ich efektownych jesiennych przebarwień. Wyjątkowo długo trzymają liście.







Ambrowiec jest zwykły. Posadzony jest na zapłociu, bo mój ogród jest dla niego zbyt mały, a bardzo chciałam go mieć ze względu na jesienne przebarwienia.

w listopadzie

____________________
Hania-To tu- to tam-łopatkę mam! "Przyjemność ma się do szczęścia mniej więcej tak, jak drzewo do ogrodu; nie ma ogrodu bez drzew, ale drzewa, nawet w wielkiej ilości, nie stanowią jeszcze ogrodu." ~ Władysław Tatarkiewicz
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies