Gdzie jesteś » Forum » Nasze ogrody » To tu- to tam- łopatkę mam !

Pokaż wątki Pokaż posty

To tu- to tam- łopatkę mam !

Gruszka_na_w... 08:40, 28 cze 2022


Dołączył: 28 gru 2015
Posty: 21989
tulucy napisał(a)
Segregatory mam, w nich nawet czasem teczki dokładniejsze. Ale spisy treści - nieee, w życiu. Chyba że mi się przytrafi długie siedzenie w domu zimą


Spisów treści też nie robię, ale rozkładam dokumenty tematycznie, spis niejako sam się robi.
____________________
Hania-To tu- to tam-łopatkę mam! "Przyjemność ma się do szczęścia mniej więcej tak, jak drzewo do ogrodu; nie ma ogrodu bez drzew, ale drzewa, nawet w wielkiej ilości, nie stanowią jeszcze ogrodu." ~ Władysław Tatarkiewicz
Gruszka_na_w... 08:49, 28 cze 2022


Dołączył: 28 gru 2015
Posty: 21989
Roocika napisał(a)


Mnie się porządki posypały odkąd mam drugie dziecko, przestałam ogarniać, a moja druga połówka niczego nie pozwala wyrzucić i tak już można nogą bałagan przesuwać.

No cóż... jak dzieci troszkę dorosną to może się ogarnę.

Haniu, zawsze oglądam zdjęcia z Twojego ogrodu z otwartą buzią.

Też wolę ogóły Szczegóły mnie zbytnio czasami stresują, szczególnie u mnie, a bo to plamka, listek żółty, jakiś robal


Pacholęta przechodziły kiedyś etap malowania po ścianach. Aby uniknąć totalnej dewastacji wszystkich pomieszczeń, zrobiliśmy im w ich pokoju pustą ramę na ścianie i poprosiliśmy, aby malowały tylko tam. Trzymały się tej zasady. Może Twojemu EM też trzeba wyznaczyć jakieś ramy do gromadzenia przydasi?
Stan ogarnięcia uwarunkowany jest też metrażem. Wbrew pozorom im mniejszy metraż, tym większe ogarnięcie. Kiedy się ma dom i pomieszczenia gospodarcze, to wydaje się, że wszystko się w nich pomieści.

Robale oraz żółte listki też mam, ale w ogólnym oglądzie nie zakłócają omiatania.
____________________
Hania-To tu- to tam-łopatkę mam! "Przyjemność ma się do szczęścia mniej więcej tak, jak drzewo do ogrodu; nie ma ogrodu bez drzew, ale drzewa, nawet w wielkiej ilości, nie stanowią jeszcze ogrodu." ~ Władysław Tatarkiewicz
Gruszka_na_w... 12:49, 28 cze 2022


Dołączył: 28 gru 2015
Posty: 21989
Dzisiejszy poranek przyniósł nieznaczne ochłodzenie. Nad ranem trochę popadało. Udało się bez uszczerbków zdrowotnych połazić z kijkami i psem po okolicznych polnych dróżkach.
Czerwiec się kończy. Ogród jest w niezłej kondycji. Trawnik nieco podsycha, ale tragedii nie ma.
Warzywnik daje już piękne plony. Codziennie zrywam około kilograma truskawek. Dobrym pomysłem było posadzenie odmian owocujących w trzech terminach. Obecnie podjadamy tę ostatnią.

Pyszne owoce ma też świdośliwa. Po masie wiosennego kwiecia można by się jednak spodziewać większych ilości owoców.



Selerom za kilka dni odsłonię szyjki korzeniowe i nożykiem odetnę korzonki boczne. Bulwy zaczną nabierać masy.



Łodygi porów systematycznie obsypuję ziemią.



Jarmuż w tym sezonie jest bardzo dorodny. Listki dodajemy do jajecznicy, wyciskamy z nich sok albo miksujemy z owocami. Znalazłam przepis na pesto z jarmużu z dodatkiem migdałów i zamierzam go wykorzystać.



Zielony groszek zamrażam partiami. Systematyczne zrywanie dojrzałych strąków przedłuża kwitnienie. Bób będzie konsumowany na bieżąco.



Podobnie będzie z fasolką szparagową.

____________________
Hania-To tu- to tam-łopatkę mam! "Przyjemność ma się do szczęścia mniej więcej tak, jak drzewo do ogrodu; nie ma ogrodu bez drzew, ale drzewa, nawet w wielkiej ilości, nie stanowią jeszcze ogrodu." ~ Władysław Tatarkiewicz
Gruszka_na_w... 12:58, 28 cze 2022


Dołączył: 28 gru 2015
Posty: 21989
Warzywnik ciągnie się aż do zakątka z brzozami.



Na ostatniej jego kwaterce rośnie agrest, czerwona porzeczka i rabarbar. Zostało trochę wolnego miejsca. Zbudowałam dwa "wigwamy" , u stóp których wysiałam tzw. fasolkę bułgarkę.
Fasolka szybko pojęła, co ma robić.



Zapowiadają się dobre zbiory ogórków.





Jestem zachwycona sałatą dębolistną. I tą zieloną i bordowolistną. Nie mają żadnych tendencji do wybijania w pęd kwiatowy. Wystarczy podskubywanie listków, a nowe wciąż pojawiają się w ramach właściwej kępki.



____________________
Hania-To tu- to tam-łopatkę mam! "Przyjemność ma się do szczęścia mniej więcej tak, jak drzewo do ogrodu; nie ma ogrodu bez drzew, ale drzewa, nawet w wielkiej ilości, nie stanowią jeszcze ogrodu." ~ Władysław Tatarkiewicz
Gruszka_na_w... 13:05, 28 cze 2022


Dołączył: 28 gru 2015
Posty: 21989
Wokół pomidorowego zakątka wysiałam nasionka bazylii. Wsadziłam też jej sadzonki wysiane wcześniej w domu. Te drugie padają łupem ślimaków. Te pierwsze rośnie nieźle.



Kwitną dynie, a cukinie już prawie gotowe do spożycia.





Pomidory są obsypane kwiatami. Widać skrzypowe dobroci im służą.



____________________
Hania-To tu- to tam-łopatkę mam! "Przyjemność ma się do szczęścia mniej więcej tak, jak drzewo do ogrodu; nie ma ogrodu bez drzew, ale drzewa, nawet w wielkiej ilości, nie stanowią jeszcze ogrodu." ~ Władysław Tatarkiewicz
Gruszka_na_w... 15:07, 28 cze 2022


Dołączył: 28 gru 2015
Posty: 21989
W części ozdobnej pojawiły się nowości.
Pysznią się już monardowe główki.







Kolorów nabrał różowy przetacznik.





Kiedy pierwsze kwitnienie zakończy Comte de Chambord, przy poidełku nie będzie pusto.

____________________
Hania-To tu- to tam-łopatkę mam! "Przyjemność ma się do szczęścia mniej więcej tak, jak drzewo do ogrodu; nie ma ogrodu bez drzew, ale drzewa, nawet w wielkiej ilości, nie stanowią jeszcze ogrodu." ~ Władysław Tatarkiewicz
Gruszka_na_w... 15:15, 28 cze 2022


Dołączył: 28 gru 2015
Posty: 21989
W innych ogrodach gaury kwitną już pełną gębą. U mnie nieśmiało pojawił się pierwszy kwiatek.



Bodziszek Rozanne, w zależności od miejsca, kwitnie mniej lub bardziej obficie. Ten z pierwszego zdjęcia był niedawno przesadzany.





Hosty kwitną niezależnie od miejsca pobytu.



____________________
Hania-To tu- to tam-łopatkę mam! "Przyjemność ma się do szczęścia mniej więcej tak, jak drzewo do ogrodu; nie ma ogrodu bez drzew, ale drzewa, nawet w wielkiej ilości, nie stanowią jeszcze ogrodu." ~ Władysław Tatarkiewicz
Gruszka_na_w... 15:25, 28 cze 2022


Dołączył: 28 gru 2015
Posty: 21989
Magara napisał(a)


Haniu, i u mnie czosnki główkowate się zbierają - ja wiem, że Tobie się dobrze nie kojarzą, ale ja się na nie cieszę bardzo )


Też się kiedyś cieszyłam, że je mam, całorocznie. Teraz ograniczyłam radość do kilkunastu dni. Dobrze wyglądają na rabacie z boku tarasu. Dzisiaj rano było dziwne światło.





Podobnym uczuciem darzę przegorzany. Bardzo je lubię, kiedy im się niebieszczą główki. Ale wycinam je bardzo szybko. Trochę mnie denerwują swoją masywnością przed osiągnięciem apogeum swojej "świetności".



Na szczęście busz ma właściwości maskujące. Nie wszystko jest na pierwszym planie.



____________________
Hania-To tu- to tam-łopatkę mam! "Przyjemność ma się do szczęścia mniej więcej tak, jak drzewo do ogrodu; nie ma ogrodu bez drzew, ale drzewa, nawet w wielkiej ilości, nie stanowią jeszcze ogrodu." ~ Władysław Tatarkiewicz
Gruszka_na_w... 15:33, 28 cze 2022


Dołączył: 28 gru 2015
Posty: 21989
I na koniec, ku pamięci, frontowe widoki.
Okolice kompostownika mają się dobrze.





Rose de Resht wciąż czyszczę w nadziei, ze zakończyła pierwsze kwitnienie, a ona wciąż coś produkuje.



Skrzyżowanie ogrodowych dróg.



____________________
Hania-To tu- to tam-łopatkę mam! "Przyjemność ma się do szczęścia mniej więcej tak, jak drzewo do ogrodu; nie ma ogrodu bez drzew, ale drzewa, nawet w wielkiej ilości, nie stanowią jeszcze ogrodu." ~ Władysław Tatarkiewicz
Gruszka_na_w... 15:40, 28 cze 2022


Dołączył: 28 gru 2015
Posty: 21989
Na zegarowej wciąż kwitną róże okrywowe.



A na frontowej podokiennej coraz bardziej ciasno. Zwłaszcza rozplenicom, bo ruszają najpóźniej.



Czosnki, wraz z kompostem, przyplątały się i tutaj.



Zapomniałam o przycięciu stożków z ostrokrzewu. Mus to zrobić.

____________________
Hania-To tu- to tam-łopatkę mam! "Przyjemność ma się do szczęścia mniej więcej tak, jak drzewo do ogrodu; nie ma ogrodu bez drzew, ale drzewa, nawet w wielkiej ilości, nie stanowią jeszcze ogrodu." ~ Władysław Tatarkiewicz
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies