Gdzie jesteś » Forum » Nasze ogrody » To tu- to tam- łopatkę mam !

Pokaż wątki Pokaż posty

To tu- to tam- łopatkę mam !

Gruszka_na_w... 22:48, 24 lut 2023


Dołączył: 28 gru 2015
Posty: 22090
darkowa napisał(a)
Haniu , a jeżeli to nie tajemnica , czy mogłabyś pokazać swoje nożyce akumulatorowe? zadowolona jesteś?
W zeszłym roku kupiłam elektryczne , ale
są za ciężkie , a niby miały ważyć tylko 4,5 kg


Ojejku, bardzo ciężkie. Trudno utrzymać długo taki ciężar.
Kupiłam nożyce Boscha z dwoma litowymi akumulatorami w komplecie. Nie muszę czekać na ładowanie, jeśli mam więcej cięcia. Mają długie ostrze (50 cm), więc cięcie przebiega szybko. Elektrycznych nie chciałam ze względu na konieczność użycia kabla. Przy cięciu żywopłotów w kilku płaszczyznach i w znacznej odległości od gniazdek, to prawdziwe utrapienie. Mam je 5 sezon i nie sprawiły mi zawodu. Kupowałam je na raty razem z rozdrabniarką.
____________________
Hania-To tu- to tam-łopatkę mam! "Przyjemność ma się do szczęścia mniej więcej tak, jak drzewo do ogrodu; nie ma ogrodu bez drzew, ale drzewa, nawet w wielkiej ilości, nie stanowią jeszcze ogrodu." ~ Władysław Tatarkiewicz
Gruszka_na_w... 22:50, 24 lut 2023


Dołączył: 28 gru 2015
Posty: 22090
Wiolka5_7 napisał(a)


Trzymam kciuki!


Trzymaj, trzymaj. Podwójnie: za jakość sadzonek i za odpowiedni stan gleby.
____________________
Hania-To tu- to tam-łopatkę mam! "Przyjemność ma się do szczęścia mniej więcej tak, jak drzewo do ogrodu; nie ma ogrodu bez drzew, ale drzewa, nawet w wielkiej ilości, nie stanowią jeszcze ogrodu." ~ Władysław Tatarkiewicz
Magara 00:07, 25 lut 2023


Dołączył: 27 mar 2018
Posty: 6793
Gruszka_na_wierzbie napisał(a)


Przecież nie mieszkasz w Suwałkach.


W Suwałkach stanowczo nie Ale właśnie śnieg pada
____________________
Magara Magary Dramaty z Rabaty
Gruszka_na_w... 13:22, 25 lut 2023


Dołączył: 28 gru 2015
Posty: 22090
Magara napisał(a)


W Suwałkach stanowczo nie Ale właśnie śnieg pada


U mnie też. I tylko 2 stopnie na plusie.
____________________
Hania-To tu- to tam-łopatkę mam! "Przyjemność ma się do szczęścia mniej więcej tak, jak drzewo do ogrodu; nie ma ogrodu bez drzew, ale drzewa, nawet w wielkiej ilości, nie stanowią jeszcze ogrodu." ~ Władysław Tatarkiewicz
darkowa 14:50, 25 lut 2023

Dołączył: 22 maj 2014
Posty: 370
Dziękuję Haniu.
Mus kupić nowe
A u mnie 0 stopni, i pada śniegodeszcz
____________________
krystyna
Gruszka_na_w... 17:22, 25 lut 2023


Dołączył: 28 gru 2015
Posty: 22090
darkowa napisał(a)
Dziękuję Haniu.
Mus kupić nowe
A u mnie 0 stopni, i pada śniegodeszcz


Teraz też już zero na termometrze. Wczesnym popołudniem wybrałam się do garażu poczyścić, naostrzyć i naoliwić sekatory oraz nożyce, których ostatnio używałam. Rzutem na taśmę udało mi się potem przyciąć liście sryliona szafirków oraz przesadzić kilkanaście czosnków Krzysztofa. Ich cebulki zaplatały się gdzieś w czeluściach krzewów. Nie miałyby miejsca na wzrost. Wsadziłam je na bardziej wyeksponowane miejsca.
____________________
Hania-To tu- to tam-łopatkę mam! "Przyjemność ma się do szczęścia mniej więcej tak, jak drzewo do ogrodu; nie ma ogrodu bez drzew, ale drzewa, nawet w wielkiej ilości, nie stanowią jeszcze ogrodu." ~ Władysław Tatarkiewicz
Iwona100 18:39, 25 lut 2023


Dołączył: 14 sty 2016
Posty: 714
Gruszka_na_wierzbie napisał(a)


Mam derenie białe Sibirica, Variegata, Aurea i Elegantissima. Co roku wycinam 2-3-4 (zależy od gęstości krzewu) najstarsze gałązki ok. 15-20 cm od ziemi, a pozostałe skracam na pożądaną wysokość. U wszystkich dereni najładniej wybarwiają się najmłodsze gałązki. Z czasem robią się szarawoczarne.

Nie wycinam wszystkich pędów, co czasem jest praktykowane, bo dla krzewu wyprodukowanie wszystkich nowych pędów, to spory wydatek energetyczny. Trzeba by dbać o mocne nawożenie i podlewanie. Były przypadki, że krzew miał problem z wystartowaniem po tak radykalnym cięciu.

U mnie derenie są częścią nieformowanego żywopłotu. Nie mam potrzeby, aby robić w nim szczerby.

Witam Haniu u Ciebie . Twoje porady i doświadczenie są bardzo cenne . Podczytuję Twój wątek od jakiegoś czasu.

Ja też mam derenie Elegantissima jako żywopłot ,więc będę stosowała Twoją metodę cięcia. Potrzebuję derenie ,jako przesłonę . Wiem też z własnego doświadczenia,że one po radykalnym cięciu długo się zbierają.
____________________
Iwona Wizytówka-Ogród na Zagórzuświętokrzyskie
Gruszka_na_w... 21:01, 25 lut 2023


Dołączył: 28 gru 2015
Posty: 22090
Iwona100 napisał(a)

Witam Haniu u Ciebie . Twoje porady i doświadczenie są bardzo cenne . Podczytuję Twój wątek od jakiegoś czasu.

Ja też mam derenie Elegantissima jako żywopłot ,więc będę stosowała Twoją metodę cięcia. Potrzebuję derenie ,jako przesłonę . Wiem też z własnego doświadczenia,że one po radykalnym cięciu długo się zbierają.


Pędy dereni pięknie się prezentują w żywopłocie, zwłaszcza zimą. U mnie w większej masie rośnie Sibirica.
____________________
Hania-To tu- to tam-łopatkę mam! "Przyjemność ma się do szczęścia mniej więcej tak, jak drzewo do ogrodu; nie ma ogrodu bez drzew, ale drzewa, nawet w wielkiej ilości, nie stanowią jeszcze ogrodu." ~ Władysław Tatarkiewicz
Magara 23:56, 25 lut 2023


Dołączył: 27 mar 2018
Posty: 6793
Gruszka_na_wierzbie napisał(a)


Teraz też już zero na termometrze. Wczesnym popołudniem wybrałam się do garażu poczyścić, naostrzyć i naoliwić sekatory oraz nożyce, których ostatnio używałam. Rzutem na taśmę udało mi się potem przyciąć liście sryliona szafirków oraz przesadzić kilkanaście czosnków Krzysztofa. Ich cebulki zaplatały się gdzieś w czeluściach krzewów. Nie miałyby miejsca na wzrost. Wsadziłam je na bardziej wyeksponowane miejsca.

U mnie cały dzień śnieg padał i pada... Początkowo tylko padał i topniał, teraz biało i minus 1

Haniu, jaki masz sposób na ostrzenie sekatorów???
W necie pełno porad, ja wolę Twoje
____________________
Magara Magary Dramaty z Rabaty
Iwona100 10:08, 26 lut 2023


Dołączył: 14 sty 2016
Posty: 714
Dobre pytanie o ostrzeniu sekatorów.
Haniu ,jakie róże zamówiłaś?
____________________
Iwona Wizytówka-Ogród na Zagórzuświętokrzyskie
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies