Gdzie jesteś » Forum » Nasze ogrody » To tu- to tam- łopatkę mam !

Pokaż wątki Pokaż posty

To tu- to tam- łopatkę mam !

Helen 20:14, 23 lut 2023


Dołączył: 03 mar 2019
Posty: 8354
Haniu, jak tniesz derenie białe (chyba, że coś pomyliłam, że je masz)?
____________________
Helen - Hortensjowo
Gruszka_na_w... 20:31, 23 lut 2023


Dołączył: 28 gru 2015
Posty: 22090
Helen napisał(a)
Haniu, jak tniesz derenie białe (chyba, że coś pomyliłam, że je masz)?


Mam derenie białe Sibirica, Variegata, Aurea i Elegantissima. Co roku wycinam 2-3-4 (zależy od gęstości krzewu) najstarsze gałązki ok. 15-20 cm od ziemi, a pozostałe skracam na pożądaną wysokość. U wszystkich dereni najładniej wybarwiają się najmłodsze gałązki. Z czasem robią się szarawoczarne.

Nie wycinam wszystkich pędów, co czasem jest praktykowane, bo dla krzewu wyprodukowanie wszystkich nowych pędów, to spory wydatek energetyczny. Trzeba by dbać o mocne nawożenie i podlewanie. Były przypadki, że krzew miał problem z wystartowaniem po tak radykalnym cięciu.

U mnie derenie są częścią nieformowanego żywopłotu. Nie mam potrzeby, aby robić w nim szczerby.
____________________
Hania-To tu- to tam-łopatkę mam! "Przyjemność ma się do szczęścia mniej więcej tak, jak drzewo do ogrodu; nie ma ogrodu bez drzew, ale drzewa, nawet w wielkiej ilości, nie stanowią jeszcze ogrodu." ~ Władysław Tatarkiewicz
Magara 00:00, 24 lut 2023


Dołączył: 27 mar 2018
Posty: 6793
Haniu, zdjęcia wiosenne obejrzałam - trochę rozumiem brak u Ciebie pędu do cebulowych
Jednak słusznie doliczam te dwa (albo i trzy) tygodnie do Twoich poczynań, żeby zobaczyć co będzie u mnie
____________________
Magara Magary Dramaty z Rabaty
Agatorek 20:02, 24 lut 2023


Dołączył: 17 gru 2020
Posty: 13376
Gruszka_na_wierzbie napisał(a)


No właśnie wczytałam się w prognozy na weekend i przyszły tydzień. Ogrodowo chyba niewiele się zrobi.


U nas podobnie, ale będę wypatrywać słonecznych i bezwietrznych dni . Dziś np. było 3 stopnie cieplej niż wczoraj, ale dziś nic by mnie na zewnątrz nie wyciągnęło. A wczoraj, i owszem, doszłam w końcu do rabaty przy bramie (ale jej nie skończyłam ).
____________________
Agnieszka ***** Ogród z zegarem ***** Pura vida Kostaryka ***** Hawaje
Gruszka_na_w... 20:15, 24 lut 2023


Dołączył: 28 gru 2015
Posty: 22090
Agatorek napisał(a)


U nas podobnie, ale będę wypatrywać słonecznych i bezwietrznych dni . Dziś np. było 3 stopnie cieplej niż wczoraj, ale dziś nic by mnie na zewnątrz nie wyciągnęło. A wczoraj, i owszem, doszłam w końcu do rabaty przy bramie (ale jej nie skończyłam ).


Gratuluję!
Mnie dzisiaj udało się po południu przez godzinkę podłubać na rabatach frontowych i na zapłociu. Wykorzystałam okienko pogodowe. Docięłam rozplenice i wycinałam liście szafirkom. Kroczek do przodu. Do południa popadywało.
____________________
Hania-To tu- to tam-łopatkę mam! "Przyjemność ma się do szczęścia mniej więcej tak, jak drzewo do ogrodu; nie ma ogrodu bez drzew, ale drzewa, nawet w wielkiej ilości, nie stanowią jeszcze ogrodu." ~ Władysław Tatarkiewicz
Gruszka_na_w... 20:29, 24 lut 2023


Dołączył: 28 gru 2015
Posty: 22090
Magara napisał(a)
Haniu, zdjęcia wiosenne obejrzałam - trochę rozumiem brak u Ciebie pędu do cebulowych
Jednak słusznie doliczam te dwa (albo i trzy) tygodnie do Twoich poczynań, żeby zobaczyć co będzie u mnie


Przecież nie mieszkasz w Suwałkach.
____________________
Hania-To tu- to tam-łopatkę mam! "Przyjemność ma się do szczęścia mniej więcej tak, jak drzewo do ogrodu; nie ma ogrodu bez drzew, ale drzewa, nawet w wielkiej ilości, nie stanowią jeszcze ogrodu." ~ Władysław Tatarkiewicz
Wiolka5_7 20:57, 24 lut 2023


Dołączył: 05 lut 2013
Posty: 20623
Gruszka_na_wierzbie napisał(a)


Gratuluję!
Mnie dzisiaj udało się po południu przez godzinkę podłubać na rabatach frontowych i na zapłociu. Wykorzystałam okienko pogodowe. Docięłam rozplenice i wycinałam liście szafirkom. Kroczek do przodu. Do południa popadywało.



Fajnie
A ja przed ciemnicą przesadziłam szybko kilka bodziszków korzeniastych, a potem znowu lunął deszcz
____________________
Wiola Malymi krokami - Ogrod Wioli *Wizytówka*
Gruszka_na_w... 21:21, 24 lut 2023


Dołączył: 28 gru 2015
Posty: 22090
Wiolka5_7 napisał(a)



Fajnie
A ja przed ciemnicą przesadziłam szybko kilka bodziszków korzeniastych, a potem znowu lunął deszcz


U mnie na szczęście nie lunęło, popadywało.
Dostałam informacje ze szkółki róż, że 1 marca wysyłają moje zamówienie. Nie wiem, czy do tego czasu ziemia na tyle przeschnie, aby sadzić.
____________________
Hania-To tu- to tam-łopatkę mam! "Przyjemność ma się do szczęścia mniej więcej tak, jak drzewo do ogrodu; nie ma ogrodu bez drzew, ale drzewa, nawet w wielkiej ilości, nie stanowią jeszcze ogrodu." ~ Władysław Tatarkiewicz
Wiolka5_7 21:49, 24 lut 2023


Dołączył: 05 lut 2013
Posty: 20623
Gruszka_na_wierzbie napisał(a)


U mnie na szczęście nie lunęło, popadywało.
Dostałam informacje ze szkółki róż, że 1 marca wysyłają moje zamówienie. Nie wiem, czy do tego czasu ziemia na tyle przeschnie, aby sadzić.


Trzymam kciuki!
____________________
Wiola Malymi krokami - Ogrod Wioli *Wizytówka*
darkowa 21:51, 24 lut 2023

Dołączył: 22 maj 2014
Posty: 370
Haniu , a jeżeli to nie tajemnica , czy mogłabyś pokazać swoje nożyce akumulatorowe? zadowolona jesteś?
W zeszłym roku kupiłam elektryczne , ale
są za ciężkie , a niby miały ważyć tylko 4,5 kg
____________________
krystyna
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies